Šiandien Vyriausybės pasitarime pritarta Finansų ministerijos teiktam „Naujos kartos Lietuva“ plano patikslinimui, siekiant rugsėjį pateikti antrąjį subsidinės dalies mokėjimo prašymą, kuris kartu su paskolinės dalies mokėjimo prašymu, lemtų apie 500 mln. eurų gavimą dar šiemet.
„Nuolat palaikome dialogą su Europos Komisija, kurią preliminariai neformaliai informavome apie savo ketinimus paankstinti atsiskaitymą už įgyvendintus rodiklius. Šiandien gavus Vyriausybės pritarimą, kreipsimės į Europos Komisiją ir gavus oficialų EK pritarimą – pateiksime antrąjį mokėjimo prašymą. Planuojame, jog įgyvendinus visas standartines procedūras, Lietuvą galėtų pasiekti apie 500 mln. eurų dar šiemet“, – pažymėjo finansų ministrė Gintarė Skaistė.
Techninius rodiklių keitimus apimantis sprendimas nukreiptas į jau pasiektų rodiklių formalių terminų paankstinimą ir įtraukimą į antrąjį mokėjimo prašymą bei visų reformos, susijusios su skurdo ir pajamų nelygybės mažinimu, rodiklių įgyvendinimo terminų suvienodinimą, kurie šiuo metu išdėlioti skirtingais laikotarpiais.
Rodikliai, už kuriuos siekiama atsiskaityti anksčiau nei buvo planuojama: kibernetinio saugumo plėtros programos priėmimas; įsigaliojęs reikalavimas interneto platformų operatoriams teikti VMI duomenis apie įvykusius sandorius; įsigaliojusios naujos ikimokyklinio ugdymo gairės; pakeista informacijos teikimo neįgaliesiems tvarka; įsigalioję savivaldybių biudžetų nustatymo metodikos, sistemingo fiskalinių rodiklių palyginimo ir savivaldybių pajėgumo didinti pajamas vertinimo pakeitimai; paskelbtas konkursas inovatyviems neįgaliųjų bendravimo tobulinimo sprendimams.
Minimas „Naujos kartos Lietuva“ plano keitimas leistų Lietuvai rugsėjį oficialiai pateikti antrą subsidinės dalies mokėjimo prašymą kartu su planuojamu paskolinės dalies antruoju mokėjimų prašymu, kurių bendra vertė būtų apie 500 mln. eurų.
„Naujos kartos Lietuva“ plano išskirtinumas – lėšos išmokamos ne už patirtas projektų išlaidas, bet tik atsiskaitant už pasiekus rodiklius. Planą rodiklių pažanga yra stebima periodiškai, kartu su Europos Komisijos ekspertais. Pateikus mokėjimo prašymą EK įprastai per du mėnesius jį įvertina ir šio vertinimo pagrindu, pritarus ES Tarybai, skiriamos lėšos.