Daugelis daugiabučių gyventojų vasaros metu atostogauja, jų metu išvyksta ir namus palieka vienus. Daugiabučių priežiūra ir administravimu užsiimančios „Civinity Namai“ statinio techninės priežiūros specialistas Gintaras Stanišauskas primena, kad planuojant poilsį verta ne tik apgalvoti atostogų planus, bet ir pasirūpinti būstu ir tinkamai jį palikti.
Pasirūpinkite vandens avarijų užkardymu
Pasak „Civinity Namai“ specialisto, santechnikos avarijos daugiabučiuose namuose yra vienos populiariausių, dėl kurių padaroma didelė žala ne tik buto, kuriame įvyksta avarija, bet ir kaimyninių butų patalpoms bet turtui.
Dažniausiai tokio tipo avarijos kyla dėl senų, surūdijusių vamzdžių ir ventilių, netvarkingų ar netinkamai įrengtų ar susidvejėjusių santechnikos pajungimo žarnelių, jungiamųjų dalių, nekokybiškų grubaus valymo filtrų.
„Labai dažnai santechnikos avarijos butuose įvyksta tuo metu, kai gyventojų nėra namuose. Neišvengiama ir situacijų, kaip avarijos nutinka jiems išvykus. Tokiais atvejais pradėjęs tekėti vanduo nėra pastebimas, o avarijos padariniai imami šalinti tik vandeniui pasiekus kaimyninius butus ir tai pastebėjus kaimynams,“ sako G. Stanišauskas.
Taigi norintiems to išvengti gyventojams prieš išvykstant atostogų rekomenduojama savo bute vandenį užsukti. Tai padaryti gali kiekvienas, tereikia žinoti, kur yra įrengtas butui priklausantis vandens įvadas. Paprastai jis būna bute esančiame vonios ar tualeto kambaryje, daugiabučio laiptinėje arba rūsyje.
Sumažinkite galimų elektros avarijų pavojų
Elektros avarijos daugiabučiuose namuose nutinka rečiau, tačiau jų pasekmės gali būti žymiai sudėtingesnės. Dėl senos ar netvarkingos elektros instaliacijos, taip pat dėl naudojamų netvarkingų elektros įrenginių gali kilti gaisras, dėl kurio gali rimtai nukentėti ne tik turtas, bet ir daugiabutyje gyvenantys žmonės.
Prieš išvykstant iš namų rekomenduojama išjungti visus elektros prietaisus, iš elektros lizdų išjungti elektros prietaisų kištukus ir įkroviklius. Pasak G. Stanišausko, taip pat itin svarbu elektros lizduose nepalikti kištukinių lizdų šakotuvų (dvišakių, trišakių).
„Prieš paliekant namus ir išvažiuojant atostogų derėtų įsitikinti, kad bute esanti elektros instaliacija yra tvarkinga, o jeigu kyla bet kokių abejonių, prieš išvykstant derėtų ją sutvarkyti arba bent jau išjungti elektros tiekimą,“ – sako „Civinity Namai“ specialistas.
Elektros tiekimas butui stabdomas išjungiant automatinius elektros jungiklius, visas esančias rankenėles nuleidžiant į apačią. Tokius jungiklius paprastai galima rasti laiptinėje esančioje elektros skydinėje arba bute.
Išvykstant ilgesniam laikui rekomenduojama išjungti elektros tiekimą ne tik dėl gaisro prevencijos, bet ir siekiant sutaupyti elektros energiją. Vasaros metu paliekant namus rekomenduojama nepalikti veikiančios kondicionieriaus, o vietoje to užtraukti užuolaidas ir taip neleisti saulei prišildyti namų. Taip pat rekomenduojama visiškai ištuštinti ir išjungti šaldytuvą, nes pustuštis jis naudoja daugiau elektros energijos, kurią atostogų metu galima sutaupyti.
Apie išvykimą praneškite artimiausiems kaimynams, o raktus palikite asmeniui, kuriuo pasitikite
Pasak G. Stanišausko, bute įvykus bet kokiai avarijai tuo metu, kai gyventojų nėra namuose, labai svarbu juos kuo įmanoma greičiau rasti tam, kad avariją likviduojantys specialistai galėtų patekti į buto patalpas.
„Prieš išvykstant iš namų ilgesniam laikui rekomenduojama įsitikinti, kad jūsų kontaktinį telefono numerį turi namo administratorius bei kaimynai. Taip pat labai svarbu pasirūpinti, kad atsarginius buto raktus turėtų asmuo, kuriuo pasitikite ir kuris galėtų įeiti į patalpas jums to paprašius,“ – pataria „Civinity Namai“ atstovas.