Vilnius kviečia gyventojus siūlyti naujus pavadinimus Fabijoniškėse esančioms Liudo Giros ir Salomėjos Nėries gatvėms. Iki gegužės 17 d. gyventojai gali pateikti siūlymus isrinkvarda.lt puslapyje, praneša savivaldybė.
„Ilgalaikė sostinės strategija – atsisakyti sovietinės ideologijos reliktų visose srityse. Miestas žengia į priekį, todėl ieškome naujų asmenybių, pavadinimų, kurie įprasmintų šių vietų savitumą. Į naujo vardo rinkimo procesą įtraukiame ir Fabijoniškių bendruomenes – jų siūlymai, kaip turėtų būti pavadinta jų gatvė, yra itin svarbūs,“ – kalbėjo Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas.
Siūlyti naujus gatvių pavadinimus gyventojai gali iki gegužės 17 d. Visus gautus pasiūlymus apibendrins ir vertins Vilniaus miesto tarybos Istorinės atminties komisija kartu su vietos bendruomene.
„Manau, kad gyventojai paieškos prasmingų, šiai Fabijoniškių vietai tinkančių pavadinimų. Gal istorinių, o gal ir šiuolaikiškų. Prašau gyventojų parašyti, kodėl siūlo vienokį ar kitokį pavadinimą – taip bus lengviau jį įvertinti,“ – ragino gyventojus Vilniaus miesto tarybos Istorinės atminties komisijos pirmininkė Kamilė Šeraitė-Gogelienė.
Pavadinimą siūloma pasitikrinti Adresų registre, kad nebūtų pasikartojimų. Taip pat – siūlyti pavadinimą tik lietuvių kalba, lietuviškais rašmenimis. Tinkami ir vietovardžiai, ir asmenvardžiai.
Iš pasiūlymų kiekvienai gatvei pavadinimų komisija su bendruomene išrinks po tris tinkamiausius variantus. Tuomet viešai bus paskelbtas balsavimas, kuriame gyventojai galės atiduoti savo balsą už labiausiai patikusį pavadinimą. Galutinis sprendimas bus priimamas atsižvelgus į viešo balsavimo rezultatus ir tos vietos bendruomenės nuomonę.
Išrinkti gatvių pavadinimai bus teikiami tvirtinti miesto Tarybai. Po jos sprendimo gatvėms bus suteikti nauji vardai.
Gatvių pervadinimui pritarė ne tik Vilniaus miesto istorinės atminties komisija. Pašalinti iš viešų užrašų Liudo Giros ir Salomėjos Nėries pavardes įpareigoja ir Desovietizacijos komisija, kuri vertina nuo sovietmečio likusius viešuosius užrašus ir simbolius.
L. Gira bei S. Nėris buvo rašytojai, kūrę ir sovietų valdžią šlovinančią poeziją bei prozą. 1940 metais kaip Liaudies Seimo delegatai kartu su kitais atstovais vyko į Maskvą su prašymu priimti Lietuvą į Sovietų Sąjungą. Jų vardais sovietmečiu buvo pavadintos dvi gatvės Fabijoniškėse, kurias dabar planuojama pervadinti.
L. Giros gatvę siūlau pervadinti Marcelės Kubiliūtės, o S. Nėries – Poezijos pavadinimais.
Matyt, dauguma nežino, kad M. Kubiliūtė buvo Lietuvos žvalgė. Ji susekė 1919 m. Lenkijos Kaune rengtą perversmą, pagal jos gautus rengiamo perversmo dokumentus jo organizatoriai buvo suiimti, Lietuvos suverenumas nuo prijungimo prie Lenkijos buvo išgelbėtas. Priešingu atveju, tarpukario Lietuvos valstybės nebūtų buvę, taigi nebūtų ir šiandieninės lietuviškos Lietuvos. Taigi ne tik gatvės pavadinimo jos vardu, bet ir paminklo Vilniuje verta lietuvė.
siulau :Marija Gimbutas ir Jurate Statkute de Rozales
L.Giros gatvę siūlau pavadinti Alberto Vaitiekaus Manvydo gatve , S,Nėries- Zigmo Zinkevičiaus gatve.
Tuo metu, kai 1940 m. vasarą Salomėja rašė okupantą šlovinančias eiles ir kai važiavo į Maskvą, ir kai 1941 sausį ji tapo TSRS Aukščiausiosios Tarybos deputate – ‚de facto‘ smetoninės Lietuvos valstybės jau nebebuvo, bet ‚de jure‘ buvo ir galiojo tie patys įstatymai.
1929 m. birželio 25 d. Lietuvoje priimtas įstatymas “Organizacijų, sudarytų okupuotoje Lietuvoje ar svetimose valstybėse, dalyviams ir jų padėjėjams bausti įstatymas”, o jo pirmas straipsnis skelbė: „Kas dalyvauja sudarytose okupuotoje Lietuvoje ar svetimose valstybėse organizacijose, kurių tikslas yra sujungti Lietuvą arba jos dalį su kita valstybe, arba nuversti esamąją valdžią, arba padaryti Lietuvos valstybėje suirutę, – baudžiamas mirtimi”; trečias straipsnis: “Kas kursto prisidėti prie nurodytų organizacijų arba jų tikslams pasiekti padeda bet kokiu darbu, arba platina, laiko ar gabena iš okupuotos Lietuvos ar užsienio tų organizacijų literatūrą, – baudžiamas sunkiųjų darbų kalėjimu arba mirtimi”.