Santechnikos avarijos – vienos dažniausių, su kuriomis susiduria daugiabučių namų gyventojai. Tokiais atvejais neretai užliejamos ne tik buto, kuriame įvyko avarija, bet ir žemiau esančių kaimynų butų patalpos. Ko imtis pastebėjus, kad per jūsų buto lubas ar sienas iš kaimyninio buto teka vanduo, pasakoja daugiabučių administravimo ir priežiūros įmonės „Civinity Namai“ darbų vadovas Dainius Kaminskas.
Dažniausiai avarijos nutinka dėl netvarkingos santechnikos
Santechnikos avarijos metai iš metų yra vienos dažniausių, dėl kurių į namo administratorių kreipiasi daugiabučių namų gyventojai. Nors šios avarijos kyla buto patalpose, kurių namo administratorius neprižiūri, tokių avarijų likvidavimu, paprastai, rūpinasi administratorius.
Pasak D. Kaminsko, dažniausiai tokio tipo avarijos kyla dėl nekokybiškų vandens vamzdžių, netvarkingų ar netinkamai įrengtų ar susidvejėjusių santechnikos pajungimo žarnelių.
„Seni surūdiję metaliniai vamzdžiai ir ventiliai, nekokybiškos santechnikos žarnelės, jungiamosios dalys, grubaus valymo filtrai yra vienos pagrindinių priežasčių, dėl kurių gyventojų butuose kyla vandentiekio avarijos. Pasitaiko ir atvejų, kai butai užliejami ir dėl neprofesionalių meistrų darbo,“– sako „Civinity Namai“ specialistas.
Pirmiausia būtina išjungti elektrą ir sustabdyti vandens tiekimą
Pastabėjus, kad ant buto lubų, sienų ar jų kampuose kaupiasi vanduo, būtina nedelsiant reaguoti ir, pirmiausia, išjungti elektrą. Tekantis vanduo gali pažeisti elektros tinklus, gali kilti trumpas jungimas, kuris gali sukelti gaisrą.
„Elektros tiekimas butui stabdomas išjungiant automatinius elektros jungiklius, visas esančias rankenėles nuleidžiant į apačią. Tokius jungiklius paprastai galima rasti laiptinėje esančioje elektros skydinėje arba bute,“ – sako D. Kaminskas
Kitas, ne mažiau svarbus, žingsnis – sustabdyti vandens tiekimą bute, iš kurio teka vanduo.
„Daugelyje daugiabučių namų vandenį bute gali užsukti patys gyventojai. Tai padaroma užsukant vandens ventilius, sukant rankenėles pagal laikrodžio rodyklę kol nustos bėgti vanduo. Vandens tiekimą į butus reguliuojantys ventiliai yra įmontuoti prie vandens skaitiklių, kurie paprastai daugiabučiuose būna vonios ar tualeto kambaryje arba virtuvėje po kriaukle,“ – pasakoja „Civinity Namai“ atstovas.
Svarbu nedelsiant pranešti administratoriui
Apie įvykusią avariją nedelsiant reikia pranešti namo administratoriui, kad šis imtųsi reikiamų avarijos likvidavimo darbų, taip pat pašalintų avarijos kilimo priežastis.
Pranešant administratoriui taip pat derėtų nurodyti, ar būstas yra apdraustas – tai reikalinga tam, kad administratorius pateiktų reikiamus duomenis dėl avarijos bei jos aplinkybių.
Siūloma pasirūpinti saugumo priemonėmis
Net ir bute esant naujai santechnikai vandens avarijų šimtu procentų išvengti neįmanoma. Todėl siūloma visiems butų savininkams pasirūpinti prevencinėmis priemonėmis, kuriuos leis išvengti žalos savo ir kaimynų turtui.
Pirmiausia svarbu sužinoti, kur yra sumontuoti butui priklausantys automatiniai elektros jungikliai ir vandens ventiliai. „Civinity Namai“ specialistas pataria iš anksto išsiaiškinti, kur jie yra, apie juos taip pat informuoti visus šeimos narius, kad įvykus avarijai netektų gaišti laiko jų ieškant.
Svarbu ne tik žinoti, kur yra vandens ventiliai, bet ir juos reguliariai apžiūrėti.
„Prevenciškai, bent du kartus per metus, vandens ventilius reikėtų pramankštinti juos uždarant ir vėl atidarant ir taip užtikrinant, kad esant poreikiui gyventojui pavyks tinkamai užsukti vandenį,“ – sako D. Kaminskas
Labai dažnai santechnikos avarijos butuose įvyksta darbo metu, kuriuo, paprastai, gyventojų nėra namuose. Taigi laiku ne vietoje pradėjęs tekėti vanduo nėra pastebimas. Norintiems to išvengti patariama įsirengti santechnikos įtaisus su davikliu, kuris fiksuoja vandens pratekėjimą ir automatiškai išjungia vandens tiekimą.
„Jeigu išmaniųjų įtaisų įrengti namie nėra galimybės, svarbu bute esančią santechniką reguliariai apžiūrėti ir įsitikinti, kad nėra vandens nutekėjimų, atkreipti dėmesį į santechnikos žarneles ir įsitikinti, kad jos yra sandarios, neužlaužtos ar kitaip nepažeistos,“ – pataria „Civinity Namai“ specialistas.
Išvykstantiems iš namų ilgesniam laikui
Pasak D. Kaminsko, įvykus avarijai tuo metu, kai gyventojų nėra namuose, labai svarbu juos kuo įmanoma greičiau rasti tam, kad avariją likviduojantys specialistai galėtų patekti į buto patalpas. Dėl to rekomenduojama įsitikinti, kad jūsų kontaktinį telefono numerį turi namo administratorius bei kaimynai.
Išvykstant iš namų ilgesniam laikui, pavyzdžiui, atostogoms, patariama savo bute vandenį užsukti, taip pat pasirūpinti, kad atsarginius buto raktus turėtų asmuo, kuriuo pasitikite ir kuris galėtų įeiti į patalpas jums to paprašius.