2023 m. balandžio – rugpjūčio mėnesiais Šalčininkų rajone buvo vykdomi tęstiniai renginiai „Jausmų pasaulis“. Profesionalių aktorių vedamose kūrybiniuose užsiėmimuose dalyvavo Dieveniškių „Ryto“ gimnazijos mokiniai, Šalčininkų rajono šeimos ir vaiko gerovės centro auklėtiniai bei kaimo gyvenviečių pensinio amžiaus žmonės.
Renginių tikslas – gerinti Šalčininkų rajono gyventojų jausminę būseną bei stiprinti bendruomenę psichologiškai, per juoką ir kūrybą.
Buvo vykdomos skirtingos veiklos skirtos jaunuoliams ir garbingo amžiaus žmonėms. Pasak renginių vadovės, aktorės ir režisierės Virginijos Kuklytės-Gedvilienės, šios dvi grupės buvo įtrauktos į renginius siekiant stiprinti bendruomeniškumo jausmą tarp įvairių Šalčininkų krašto gyventojų.
Taip pat V. Kuklytė-Gedvilienė teigė, kad labai svarbu vykdyti įvairias veiklas jaunimo ir pagyvenusių žmonių gyvenamojoje vietoje, nes jie turi mažiausiai galimybių savarankiškai išvykti ir dalyvauti atokiau vykstančiuose kultūriniuose renginiuose.
Moksleiviams skirtoje renginių dalyje aktoriai Rokas Petrauskas, Artūras Dubaka, Šarūnas Gedvilas, Justinas Narvidas, Žilvinas Beniušis ir Oskaras Vygonovskis (Oskar Wygonowski) vedė teatralizuotus vaidybos, klounados, poezijos kūrimo užsiėmimus bei vertė jaunuolių tekstus autorinėmis dainomis.
Dzūkiškai kuriantis atlikėjas Rokas Kašėta moksleiviams surengė koncertą. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docentė Rita Juodelienė antrus metus iš eilės analizavo jaunimo sukurtus eilėraščius bei dėstė jiems scenos kalbos ir retorikos paskaitas.
Kristijonas Siparis, Lina Krasnovaitė-Siparienė ir Rūta Krasnovaitė moksleiviams surengė istoriniais faktais parengtus kultūrinius mokymus ir XIX a. stilistikos atvirukų gamybą.
Psichologai Gediminas Tumėnas ir Vitalijus Gafurovas gimnazijoje papasakojo apie jausmus, mokė praktiškai atpažinti jausmus bei jais dalintis. Taip pat psichologai surengė pokalbį apie jausmus tarp moksleivių, aktorių, mokytojų, administracijos darbuotojų. Operatorius Julius Ambrazevičius dokumentavo ir kūrė renginių vaizdo reportažus.
Antroje renginių dalyje vykdytos veiklos skirtos pensinio amžiaus žmonėms. Aktoriai, sertifikuoti socialiniai klounai Šarūnas Gedvilas, Justinas Narvidas ir Žilvinas Beniušis garbingo amžiaus žmones įtraukė į klounados pasirodymus.
Aktorė ir režisierė V. Kuklytė-Gedvilienė bei operatorius Julius Ambrazevičius įamžino gražiausias pasirodymų akimirkas vaizdo įrašuose ir nuotraukose. Vėliau aktoriai šias nuotraukas jų dalyviams padovanos.
Psichodramos ekspertė Vida Lipskytė kalbėjosi su pensinio amžiaus žmonėmis apie sukauptą gyvenimo išmintį, gražiausias gyvenimo akimirkas, dabartinę jų jauseną.
Dalindamiesi savo patirtimi su pagyvenusio amžiaus žmonėmis, aktoriai Justinas Narvidas ir Virginija Kuklytė-Gedvilienė teigė, kad klounados pasirodymus ir fotosesiją galima vertinti kaip žaidimą su pensinio amžiaus žmonėmis, kuris prisidėjo prie jų geresnės emocinės būklės.
Aktorių bei psichodramos ekspertės veiklos garbingo amžiaus žmonėms padėjo atrasti ar prisiminti kasdienybės džiaugsmus. Taip pat veiklos suteikė erdvę senoliams pasidalinti savo jausena, atsipalaiduoti, susitikti ir bendrauti su kaimynais.
Psichodramos ekspertė V. Lipskytė dalindamasi įspūdžiais iš pokalbių su senoliais teigė, kad lankyti kaimo žmones jai buvo didelė dovana. Nuo kaimo žmonių sklido gerumas, paprastumas, tikrumas. V. Lipskytė džiaugėsi, kad pavyko ne tik lankyti kaimo žmones, tačiau ir sukurti su jais santykį. Pasak psichodramos ekspertės, tai ir buvo susitikimų tikslas – per santykį su senyvais žmonėmis parodyti jiems, jog jie rūpi, yra reikalingi, nepamiršti, įdomi jų išmintis.
„Jausmų pasaulio“ projekto pradininku gali būti laikomas 2022 m. vykęs projektas „Simbolių kalba“ Dieveniškių „Ryto“ ir Butrimonių „Anos Krepštul“ gimnazijose. Šių metų renginiuose didžioji dalis moksleiviams skirtų veiklų rėmėsi praeitų metų patirtimi. Atrinktos veiklos, kurios teikė daugiausiai naudos moksleiviams.
Aktorius Šarūnas Gedvilas, lygindamas savo patirtį šiuometiniuose renginiuose su praeitų metų patirtimi projekte „Simbolių kalba“, teigė, jog moksleiviai šiais metais drąsiau, laisviau kalbėjo ir reiškė jausmus. Jų „nereikėjo traukti už liežuvio“, moksleiviai buvo atsipalaidavę.
Aktorius Oskaras Vygonovskis išskyrė, jog projekto veiklos moksleiviams padėjo apibrėžti, įsivardyti tikslius jausmus – „kad nebūtų vien gerai arba blogai“. Po susitikimo su psichologais, jaunuoliai mokėsi atpažinti savo būsenas – jausmų rate ieškojo konkrečių jausmų įvardinimo.
Pasak O. Vygonovskio, poezija moksleiviai naudojosi kaip priemone įvardintiems jausmams perteikti. V. Kuklytė-Gedvilienė pastebėjo, kad šiuometiniuose renginiuose moksleiviai poezijoje, finaliniuose pasirodymuose jausmus perteikė raiškiai, nevengė jų įvairovės: „Pasirodymuose buvo vaikų, kurie kalbėjo apie bjaurumą. Buvo vaikų, kurie savo jausmus gan stipriai išreiškė kūryboje per vienišumą. Buvo vaikų, kurie nebijojo meilės temos ir gana rimtai, giliai pažvelgė į meilę. Taip pat plėtota draugystės tema – palaikymas, turėjimas su kuo pasikalbėti.“
Gediminas Tumėnas, vienas iš psichologų, vedusių praktinius užsiėmimus, išskyrė nustebinusį atvejį. Pokalbyje apie jausmus moksleiviai papasakojo gebantys nuskaityti mokytojos jausmus – nustatyti, kada mokytoja yra pikta, paniurusi. Suprasdami, kad mokytojos jausena gali veikti visą klasės atmosferą, moksleiviai bando jai pakelti nuotaiką, sako įvairius komplimentus, kitais būdais siekia mokytojos šypsenos. Pasak psichologo, tai rodo moksleivių išmanumą ir jautrumą.
Jaunuoliams skirtas projekto veiklas užbaigė gimnazijoje bei Šalčininkų rajono šeimos ir vaiko gerovės centre įvykę finaliniai pasirodymai. Čia jaunuoliai atliko muzikinius pasirodymus, skambėjo dainuojamoji poezija. Pasirodymą papildė intelektualios klounados teatro koncertas „Rokas ir rokenrolas“. Pagal jaunuolių sukurtą poeziją bei tikras istorijas, aktorius ir dramaturgas Jonas Braškys kuria pjesę, kuri ateityje gali pavirsti spektakliu.
Projekto vadovė V. Kuklytė-Gedvilienė ir veiklų rengėjas Š. Gedvilas jau 10 metų Šalčininkų rajone rengia kasmetines vasaros stovyklas, šventes ir mokomąsias veiklas. Už šias veiklas yra gavę Lietuvos Prezidento apdovanojimą „Lietuvos galia“.
Į aktorių dueto organizuojamas veiklas įtraukiami ir kiti menininkai – aktoriai, dramaturgai, muzikantai, dainininkai ir filosofai. Pasak V. Kuklytės-Gedvilienės ir Š. Gedvilo, rengti renginius labiausiai skatina akivaizdūs pokyčiai – moksleivių išdrąsėjimas, kūrybiškumo atsivėrimas, gebėjimas laisviau negu anksčiau reikšti savo nuomonę, giliau analizuoti kultūrinius reiškinius ir jų poveikį savijautai.
Projekto veiklos vykdomos kartu su partnere Britų taryba Lietuvoje bei rėmėjais – Lietuvos kultūros taryba ir Šalčininkų rajono savivaldybe.