Visą vasarą Lietuvoje vyko vaikų poilsio stovyklos, kuriose atostogavo ir su skaudžiais iššūkiais susidūrę vaikai iš Ukrainos.
Į šias stovyklas vaikus, kurie kare neteko vieno ar abiejų tėvų, vežė organizacija „Stiprūs kartu“.
Jos vadovas Edmundas Jakilaitis sako, kad ukrainiečių vaikus būtų galima pavadinti „mažais suaugusiais“ – neturėdami kitos išeities, vaikai išmoko įvairiais būdais pasirūpinti savimi.
Vis dėlto, Lietuvoje vykusios stovyklos padėjo jiems trumpam lengviau atsikvėpti, o namo vaikai grįžo gavę vertingų dovanų naujiems mokslo metams.
Vaikus užgrūdino skaudūs įvykiai
Šią vasarą Lietuvoje vykusiose teminėse ir aktyvaus poilsio stovyklose dalyvavo apie 400 vaikų iš Ukrainos.
Visų šių vaikų patirtys itin skaudžios – šalyje vykstantis karas visiems laikams pakeitė jų gyvenimus.
„Tai yra vaikai, kurių likimas yra daugiau negu dramatiškas.
Visi vaikai, kuriuos atvežame, yra kariavusių karių vaikai.
Daugumos tėvai yra žuvę, o kai kurių – sunkiai sužeisti.
Tad vienas svarbiausių dalykų buvo juos psichologiškai perkrauti, pakeisti jų aplinką, parodyti, kad gyvenime yra ir kitokių spalvų, suteikti gerų jausmų“, – sako E. Jakilaitis.
Pasak jo, nors iš pirmo žvilgsnio šie vaikai visai tokie patys, kaip lietuviai, bet elgiasi skirtingai nei esame įpratę matyti.
„Pavyzdžiui, į Kintuose vykusią jėgos aitvarų stovyklą atvažiavo vaikų grupė, kurią sudomino obuolių sodas.
Mergaitės visų pirma prisirinko obuolių ir savo kambariuose išsivirė kompoto.
Mūsų vadovams tai atrodė neįprasta, bet ukrainiečiai tiesiog išmoko tam tikrų išgyvenimo, pasirūpinimo savimi įgūdžių.
Aišku, dauguma jų yra tvirti vaikai ir užgrūdinti gyvenimo sąlygų, juos būtų galima pavadinti „mažais suaugusiais“, – pastebi jis.
Naujiems mokslo metams – ypatingos dovanos
Lietuvoje vasaroję ukrainiečiai „Stiprūs kartu“ rengtas stovyklas paliko su išlydėjimo dovanų krepšeliais, kuriuose vaikai galėjo rasti įvairių kanceliarinių reikmenų, užkandžių bei naujus planšetinius kompiuterius.
Pasak „Stiprūs kartu“ vadovo Edmundo Jakilaičio, pirmasis šiuos įrenginius stovyklautojams parūpino mobiliojo ryšio operatorius „Tele2“, kuris vaikams padovanojo 196 planšetinių kompiuterių, skirtų šiems mokslo metų pradžios rinkiniams.
Dar 160 įrenginių skyrė „Bitė“.
„Vaikams ruošėme rugsėjo pirmosios rinkinius ir pagalvojome, kad itin reikalingas daiktas tame rinkinyje būtų planšetinis kompiuteris.
Pirmiausiai kreipėmės į ilgalaikius partnerius „Tele2“ ir džiaugiamės, kad jie suteikė beveik 200 labai geros kokybės įrenginių.
Vieni pirmųjų jas gavo į Klaipėdoje vykusią futbolo stovyklą atvykę vaikai, kuriems kartu buvo įtektos ir Barselonos klubo aprangos, kitos dovanos – vaikai negalėjo patikėti, kad visa tai skirta jiems“, – sako E. Jakilaitis.
Planšetinius kompiuterius „Tele2“ padovanojo bendradarbiaudamas kartu su „Samsung“.
Vaikai planšetinius kompiuterius gavo kaip išlydėjimo dovanas kartu su kitų „Stiprūs kartu“ partnerių dovanomis.
Prie sumanymo prisidėjo ir finansavimą stovykloms skyrė bendrovė „Teltonika“, „Švyturys-Utenos alus“, „Biotechpharma“, „Linas Agro“ ir kitos įmonės.
Mokslo metai – kitokie
E. Jakilaitis priduria, kad Lietuvoje „Stiprūs kartu“ rengtose stovyklose vasarojo skaudžius išgyvenimus patyrę ukrainiečiai – visi jie yra kariavusių karių vaikai.
Grįžę į Ukrainą, vaikai vėl pradės mokslo metus, kurie jų šalyje atrodo kiek kitaip.
„Kiekviename regione ukrainiečių mokymosi procesas atrodo skirtingai.
Vis dėlto, didelė dalis mokinių išgirdusi oro pavojaus signalus slepiasi rūsiuose, o didmiesčiuose – metro stotyse, nes kai kurios mokyklos turi slėptuves, o kitos – ne.
Tai jau įprasta rutina.
Dėl to stovyklaudami vaikai prie savęs nuolat norėjo turėti telefonus, kad matytų, kada jų mieste yra skelbiamas oro pavojus“, – teigia E. Jakilaitis.
„Tele2“ su organizacija „Stiprūs kartu“ bendradarbiauja ne pirmą kartą.
Bendrovės kontaktų centro darbuotojai anksčiau savanoriavo „Stiprūs kartu“ įkurtoje pagalbos linijoje ir atsiliepė į beveik 11 tūkst. skambučių, taip pat teikė paramą kitais būdais.
Pranešimą spaudai parengė agentūra „Publicum“.