Šiandien Seimas priimta rezoliucija pakvietė Europos Sąjungą (ES) ir jos valstybes nares bendrais veiksmais sukurti ir išplėsti ES teisinę sistemą, pagal kurią valstybės būtų pripažįstamos terorizmą remiančiomis ir teroristines priemones naudojančiomis valstybėmis, ir įtraukti Rusiją į tokį terorizmą remiančių valstybių sąrašą. Kartu jos kviečiamos užtikrinti ES sankcijų politikos įgyvendinimą, užkertant kelią bet kokiam sankcijų apėjimui, ištiriant tokius sankcijų pažeidimo atvejus ir už tai pažeidėjus patraukiant atsakomybėn.
Už tai numatančią Seimo rezoliuciją vieningai balsavo 114 Seimo narių.
„Manome, kad būtina kelti klausimą, kokių politinių ir teisinių priemonių turi būti imamasi ir koks turi būti jų įgyvendinimo mechanizmas siekiant nustatyti ES valstybių narių, tarp jų ir Lietuvos, fizinių ir juridinių asmenų santykį ne tik su Rusija, kaip terorizmą remiančia ir jį vykdančia valstybe, bet ir su kitomis pripažintomis kaip terorizmą remiančiomis valstybėmis“, − kalbėjo šios rezoliucijos iniciatorius, Ateities komiteto pirmininkas Raimundas Lopata.
Pasak Seimo nario, ši rezoliucija mūsų diplomatijai bus tam tikras užnugaris toliau dirbant šia kryptimi. „Europos Sąjungos sprendimų priėmimo mechanizmas yra pakankamai lėtas. Politinis svoris ir mūsų diplomatija nemaišytų spaudžiant aktyvesniems ir greitesniems sprendimams. (…) Europos Sąjungoje, prisipažinkime, apie tai yra kalbama, bet kalbama lėtai, vangiai ir ilgai“, − pristatydamas rezoliuciją sakė R. Lopata.
Seimas taip pat pasiūlė apsvarstyti galimybę paskirti nuolatinį Europos Komisijos narį, atsakingą už sankcijų rengimo ir vykdymo priežiūrą, primygtinai skatinti ES šalis kandidates ir potencialias šalis kandidates priderinti savo politiką prie bendros ES sankcijų politikos, baigti kurti Rusijos įšaldyto turto ES konfiskavimo teisinį režimą ir sukurti tarptautinį Rusijos agresijos sukeltos žalos atlyginimo mechanizmą kaip priemonę Ukrainai karo padarytai žalai atlyginti.
Priimta rezoliucija Seimas kreipiasi į savo sąjungininkes ES ir NATO valstybes nares, ragindamas visas pastangas inicijuojant visapusišką tarptautinę Rusijos izoliaciją, įskaitant, kiek tai susiję su jos naryste tarptautinėse organizacijose ir organuose (Jungtinėse Tautose ir kt.), uždarant ir uždraudžiant su Rusijos valstybe susijusias institucijas, kurios gali būti išnaudojamos dezinformacijos ir propagandos sklaidai ar panašiais tikslais, valstybėse narėse ir apribojant Rusijos įtaką kitose srityse, įskaitant ekonomiką, finansus, mokslą, kultūrą, sportą, turizmą, socialinius tinklus ir pan.
Atsižvelgdamas į šias rezoliucijos nuostatas Seimas Vyriausybei pasiūlė tarptautiniu lygmeniu kelti Rusijos pripažinimo terorizmą remiančia ir vykdančia valstybe klausimą, jos atsakomybės už karo nusikaltimus, nusikaltimus žmoniškumui ar genocidą Ukrainoje ir Specialiojo Tarptautinio Baudžiamojo Tribunolo įsteigimo Rusijos agresijos nusikaltimui ištirti klausimus kelti ir spręsti tiek ES, tiek viso demokratinio pasaulio lygmeniu.
Vyriausybei pasiūlyta ES lygmeniu siekti, kad už teroristinės valstybės veiksmus atsakingos politinės partijos, palaikančios Rusijos karą prieš Ukrainą, t. y. partija „Vieningoji Rusija“, Rusijos Komunistų partija, Rusijos liberalų demokratų partija, „Teisingoji Rusija“, ir visi tų partijų nariai būtų įtraukti į ES sankcijų sąrašus.
Kartu jai pasiūlyta pateikti Seimui teisės aktų pakeitimus, kuriais griežtinama teisinė atsakomybė už tarptautinių sankcijų įgyvendinimo ir mėginimo apeiti sankcijas pažeidimus, kad nacionaliniu mastu numatyta teisinė atsakomybė už ES nustatytų sankcijų pažeidimus būtų veiksminga, proporcinga ir atgrasanti.
Vyriausybė taip pat raginama įpareigoti strateginių prekių kontrolę atliekančias institucijas sukurti veikiantį nacionalinį kontrolės mechanizmą ir priemones, kurios užtikrintų ne tik dvejopo naudojimo prekių, bet ir galimai dvejopo naudojimo prekių arba jautrių technologijų, kurios gali būti panaudotos karinėms reikmėms, eksporto ir tranzito kontrolę.