Kovo 17 d., Seime, Pirmoji ponia Diana Nausėdienė pasveikino Vytauto Didžiojo universiteto rengiamo Lituanistinio ugdymo forumo dalyvius.
Pirmosios ponios teigimu, džiugu ir svarbu, kad pasitelkusi bendraminčius ir partnerius – Lietuvos nacionalinę Martyno Mažvydo biblioteką, Lietuvių literatūros ir tautosakos institutą, Lietuvos leidėjų asociaciją – valstybė kryptingai žengia į priekį, įgyvendindama lietuviškai skaitančių lituanistinių bendruomenių telkimo priemones, kurios palaiko jų skaitymo poreikius ir aplinką.
„Augantis lituanistinių mokyklų skaičius patvirtina, kad vis daugiau mūsų tėvynainių, gyvenančių įvairiose pasaulio šalyse, nuo Airijos iki Jungtinių Arabų Emyratų, siekia, kad jų vaikai išlaikytų lietuvišką tapatybę ir mokytųsi lietuvių kalbos.
Lituanistinių mokyklų tinklas plečiasi visame pasaulyje“, – sakė D. Nausėdienė.
Ji priminė Lietuvos diasporos užsienyje apklausos rezultatus.
Žmonės, kurių vaikai lanko lituanistines mokyklas savo gyvenamose šalyse, nurodė, kad šioms mokykloms sunku išsilaikyti, jose trūksta mokytojų, nepakankama jų kvalifikacija, nėra bendros lituanistinio ugdymo sistemos.
„Todėl džiugu, kad nuo 2023 metų neformalaus ugdymo lituanistines mokyklas turėtų pasiekti tvaresnis nei iki šiol finansavimas iš biudžeto.
Svarbu pasitelkti interneto suteikiamas galimybes ir technologijas, kurios sparčiai keičia mokymo ir mokymosi formas.
Svarbu, kad lietuvių ir mišrioms šeimoms iš bet kurios pasaulio vietos būtų lengviau prieinami Lietuvos mokyklų ištekliai.
Reikia stengtis, kad kuo daugiau lituanistinių mokyklų mokytojų ir lietuvių šeimų užsienyje atrastų virtualias mokymosi aplinkas lietuvių kalba“, – pabrėžė pirmoji ponia.
D. Nausėdienė priminė, kad Prezidentūra taip pat skiria dėmesį sumanymams, praturtinančioms mokymosi patirtis.
Užsienio lietuvių vasaros stovyklų dalyviai kviečiami lankytis Valstybės pažinimo centre, plėsti žinias apie Lietuvą ne tik tyrinėjant ekspozicijas, bet ir mokomuosiuose užsiėmimuose.
Prezidentūros sumanymu sukurta ir jau veikia atvira virtuali mokymosi svetainė „Pilietiškumo mokykla“, kurioje galima rasti vaizdinės, garsinės medžiagos, tekstų, interaktyvių užduočių ir kitų naudingų žinių.
„Džiugina Lietuvoje gimstantys sumanymai, vienijančios lietuvius Lietuvoje ir pasaulyje, prisidedančios prie kalbos pagrindų ir identiteto stiprinimo.
Vienas iš pavyzdžių – projektas „Knygų startas“.
Būtent nuo šių metų pirmosios lietuviškos knygos lauknešėlius gaus naujagimio sulaukusios šeimos ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje“, – kalbėjo pirmoji ponia.
Ji pabrėžė, kad „Knygų starto“ knygos išverstos ir į ukrainiečių kalbą.
Tai reiškia, kad Ukrainos šeimos Lietuvoje galės nuo pirmųjų vaikų gyvenimo dienų jiems skaityti knygeles gimtąja kalba ir taip puoselėti savo tautinį identitetą.
Pasak D. Nausėdienės, kurti lietuvių kalbai palankią aplinką namuose, išlaikant lietuviškus papročius, yra svarbi lietuviškos tapatybės išlaikymo prielaida.
Nuo darnios ir kryptingos mūsų visų veiklos – šeimose, bendruomenėse, valstybėje – priklausys, ar lietuvių kilmės šeimose lietuvių kalba bus gerbiama ir vartojama.
Pirmoji ponia dėkojo lituanistinių mokyklų mokytojams bei žinovams, kurių kasdienio darbo, kūrybingumo ir entuziazmo dėka kuriamos naujos metodikos ir mokymo priemonės, gerėja mokymo programų kokybė bei pati lituanistinio švietimo sistema.
Lituanistinio švietimo forumas rengiamas jau trečią kartą.
Pirmoji ponia D. Nausėdienė yra šio forumo globėja.
GERBIAMA PIRMOJI PONIA DIANA NAUSĖDIENĖ, Išnagryniėdamas aibe LIETUVIŲ KALBA PARAŠYTŲ knygų, PRIĖJAU IŠVADĄ, KAD LIETUVIŲ KALBA YRA VIENA IŠ SENIAUSIŲ ŽEMĖJE
KALBŲ PASAULYJE. JOS DĖKA ATRADAU NE TIKTAI TREČIĄJĮ BEI KETVIRTĄJĮ ŽEMĖS AŠIES FIZINIUS JUDĖJIMUS, bet ir tai, kad LIETUVIAI NUOLAT, PER AMŽIUS, MIGRUODAVO NUO RAMIOJO VANDENYNO IKI ATLANTO IR ATGALIOS!
TAI SUŽINOJAU, GERAI IŠNAGRYNIĖDAMAS VOKIEČIŪ MOKSLININKO FRIDRIKO ŠLETĖS KNYGĄ ” KELTAI TARP ALEZIJOS IR PERGAMO”!
Pasirodo, kad Keltai – LIETUVIAI, ne tiktai PIRMAJAME TŪKSTANTMETYJE pasiekė ATLANTĄ, bet ir ATSIGRĘŽĘ ATGALIOS, PASIEKĖ MAŽĄJĄ ĄZIJĄ bei PASAULIUI PALIKO MIRŠTANČIO GALO SKULPTŪRĄ! ŠLOVĖ SENIAUSIAI ŽEMĖJE LIETUVIŲ KALBAĮ!
VYTAUTAS NARVILAS. “GANGAS PRASIDEDA HIMALAJUOSE”!
“NUO Baltijos iki Kaspijos jūrų, neaprėpiamuose, miškais apaugusiuose plotose, anuomet kur ne kur gyveno pusiau sėslios gentys. Aukšto ūgio, šviesiaodžiai, pailgo veido, šviesių plaukų, mėlynakiai žmonės, turėjo prisijaukunę laukinius arklius, naudojo vežimus, ratus su stipinais. Kai kurie jų ilgam pasilikdavo pasirinktose vietose, dirbo žemę, augino gyvulius, garbino gamtos jėgas, kiti, ginkluoti patvariais, lengvais ginklais, keliaudavo visom kryptim. Pasklido jie ligi Artimųjų Rytų, Vakarų Europos. Iš jų ir kilo graikai, lotynai, keltai, teutonai, baldai slavai.