Pirmadienis, 13 spalio, 2025
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Naujienos Lietuvoje

Kad saulės elektrinė neštų naudą

www.alkas.lt
2022-11-24 14:35:43
2
Saulės elektrinės įrengimas | enmin.lt nuotr.

Saulės elektrinės įrengimas | enmin.lt nuotr.

       

Elektros kainų šuoliai, siekę rekordines aukštumas, paskatino gyventojus aktyviai ieškoti sprendimų, kaip sumažinti išlaidas elektrai. Saulės energetikos bendrovės skaičiuoja, kad rudens pradžioje, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, saulės elektrinių paklausa išaugo tris kartus.

Ekspertai pastebi, kad daugėja bandymų taupyti, o nepamatuoti sprendimai gyventojams gali ne tik nesuteikti laukiamos naudos, bet ir sukurti papildomų rūpesčių bei didesnių išlaidų.

Investicijos į saulės elektrinę tampa prioritetu

Tris kartus išaugęs užklausų ir užsakymų skaičius ir pasikeitęs įprastas užsakovų paveikslas, anot saulės energetikos bendrovės „Solet Technics“ rinkodaros vadovo Edgaro Reut – gyventojų reakcija į pasikeitusią geopolitinę ir ekonominę situaciją. Tapti gaminančiu elektros energijos vartotoju ir maksimaliai sumažinti elektros kainą gyventojams tampa prioritetu.

„Padaugėjo klientų, kurie ryžtasi saulės elektrinę įsirengti su banko paskola, įvertinę, kad maždaug per penkerius metus investicijos atsipirks. Taip pat pastebime, kad klientai, kurie pernai dėl finansinių priežasčių atidėliojo saulės elektrinės įrengimo darbus, suskubo atgaivinti projektus ir tęsti pradėtus darbus, nepaisant to, kad už tą patį projektą dėl brangesnių medžiagų šiemet jau tenka mokėti apie 10 procentų brangiau“, – sako E. Reut.

Tiesa, norėdami sutaupyti, dalis gyventojų kartais griebiasi spontaniškų, nepamatuotų sprendimų. „Tenka susidurti su klientais, kurie internetinėje parduotuvėje nusipirkę saulės modulius ir akumuliatorius, tikisi, kad juos susimontavę galės už elektrą nebemokėti.

Buvo net toks atvejis, kai internetu saulės modulį nusipirkęs žmogus atvyko jo pasiimti troleibusu. Pirkėjas nepastebėjo, kad modulis – 1,7 metro aukščio ir 1 metro pločio, taigi troleibusu jo niekaip namo neparsiveš“, – pasakoja E. Reut.

Pašnekovas priduria, kad gyventojams, turintiems reikiamų žinių ir patirties, dažnai pavyksta saulės elektrinę įsirengti patiems, bet neretai reikalingų medžiagų nusiperkama per daug arba nepakankamai, dėl to patiriama papildomų išlaidų ir gaištamas laikas.

Neturintiems galimybių įsirengti poreikius tenkinančios galios saulės elektrinės namų valdoje, E. Reut pataria pasidomėti galimybe įsigyti jėgaines saulės parke. „Siekdami sumažinti išlaidas elektrai, kai kurie gyventojai bando savarankiškai įsirengti saulės modulius net daugiabučių namų balkonuose.

Visgi tokios elektrinės efektyvumas geriausi atveju sieks 50 procentų, tai reiškia, kilovato galios elektrinė per metus gali pagaminti vos iki 500 kilovatvalandžių elektros. Taip pat gyventojai susidurtų su papildomais iššūkiais: brangiais komponentų įrengimo darbais, leidimais keisti namo fasadą, derinimu su bendrasavininkais. Svarstantiems įsirengti mažos galios elektrinę, praktiškesnis ir taupesnis kelias – įsigyti dalį saulės parko“, – sako pašnekovas.

Autonominė saulės elektrinė – ar tikrai efektyvi?

E. Reut pastebi, kad daugėja gyventojų, kurie saulės elektrinės nenori prijungti prie bendro elektros tinklo.

„Gyventojai, nusipirkę saulės modulius, valdiklį ir akumuliatorius, tikisi įrengti autonominę jėgainę, ir mano, kad jos neprijungdami prie bendro elektros tinklo sutaupys daugiau, mat nereikės mokėti pasaugojimo mokesčio, bet klysta. Jei saulės elektrinė neprijungiama prie ESO tinklo, ji energiją kaupia tik baterijoje. Esant energijos pertekliui – pastaroji švaistoma, nors galėtų būti tiekiama į tinklą pasaugoti.

Autonominės elektrinės atveju, pastatas žalia energija aprūpinamas tik sezoniškai, tai reiškia, kad apsiniaukusią dieną ar žiemos, rudens sezonais iš tokios elektrinės naudos bus mažai. Autonominė saulės elektrinė gali būti tinkamas sprendimas sodo nameliui, kur nėra elektros tinklo, laivui ar kemperiui, – paaiškina pašnekovas. – Efektyviai aprūpinti visus namų ūkio poreikius ir kaupti energiją galėtų, pavyzdžiui, hibridinė saulės elektrinė, kuri turi akumuliatorius, ir taip pat yra prijungiama prie bendro elektros tinklo. Tiesa, toks projektas gali būti praktiškai dvigubai brangesnis, nei įprasta saulės elektrinė.“

E. Reut papildo, kad prie ESO tinklų gyventojai vengia prijungti saulės elektrines ne tik tikėdamiesi išvengti elektros pasaugojimo mokesčio, bet ir baimindamiesi, kad pasaugota elektra gali reikšmingai pabrangti ar net dingti.

„Nepasitikėjimą bendra energetikos sistema galėjo sukelti problemos, kilusios su nepriklausomų elektros tiekėjų pasirinkimu, taip pat spekuliacijų dėl atsiskaitymo būdo keitimo, bet iš tiesų rizikos nėra. Gaminantis vartotojas – įstatyme apibrėžtas principas, kuris teisiškai apsaugotas. Energetikos ministerija kaip tik neseniai išplatino pranešimą, kuriame nurodo, kad atsiskaitymo būdo nekeis. Įstatyme numatytas energijos kaupimas iki 2040 metų. Tiesa, nors energijos pasaugojimo mokestis nuolat peržiūrimas, kaina reikšmingai nesikeičia, mat apskaičiuojama pagal faktinius energijos perdavimo ir pasaugojimo kaštus. Pavyzdžiui, esant šiandieninei energetikos situacijai, natūralu, šiek tiek brangs“, – sako E. Reut.

Pašnekovas priduria, kad anksčiau kildavo keblumų prijungti saulės elektrinę prie ESO tinklų dėl poreikio didinti elektros įvado galią, bet ši problema iš dalies jau išspręsta: „Išduodamų prijungimo sąlygų galia skirstoma į leistiną generuoti ir įrengtąją. Pastaroji, parinkus tinkamą įrangą, gali būti net iki 50 proc. didesnė.“

Ketinantiems įsirengti saulės elektrinę E. Reut išskiria svarbiausius žingsnius:

  1. Išsiaiškinti technines galimybes namų valdoje įsirengti saulės elektrinę – ar yra tam tinkamas ir pakankamas plotas;
  2. Išsiaiškinti ar stogo konstrukcija pakankamai tvirta, kad atlaikytų papildomas apkrovas;
  3. Įvertinti, kokio galingumo saulės elektrinės reikia patenkinti namų ūkio energijos poreikiams;
  4. Išsiaiškinti technines sąlygas ir galimybes saulės elektrinę prijungti prie bendro ESO elektros tinklo;
  5. Išsiaiškinti galimybes pasinaudoti valstybės parama saulės elektrinės įrengimui;
  6. Rasti patikimą sertifikuotą įrangą ir rangovą, kuris saulės elektrinę įrengs pagal visus saugumo ir kokybės reikalavimus;

„Solet Technics“ duomenimis, šiuo metu skaičiuojama, kad standartiniam namų ūkiui, siekiant visiškai patenkinti energijos poreikį, reikia įsirengti apie 10 kilovatų galios saulės elektrinę.

Geriausiomis sąlygomis, įrengiant saulės modulius pietų kryptimi, vienas kilovatas saulės elektrinės per metus pagamina nuo 950 iki 1000 kilovatvalandžių elektros energijos.

Tokios saulės elektrinės įrengimas kainuoja nuo 9500 eurų, tačiau apie trečdalį kainos gali kompensuoti valstybės skiriama parama.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Kokią saulės elektrinę rinktis?
  2. Du trečdaliai gyventojų žvalgosi į saulės elektrinę
  3. Įrengti saulės elektrinę užtruks bent pusmetį
  4. Gyventojai įvertino saulės elektrinių naudą
  5. Saulės elektrinėms – apie 48 mln. EUR
  6. Saulės elektrinių poreikis vis auga
  7. Du iš trijų lietuvių rinktųsi saulės energiją
  8. Įsigalioja reikalavimai saulės elektrinėms
  9. Saulės elektrinės „džiaugiasi“ gera vasara
  10. Daugiausiai saulės elektrinės prigaudė Klaipėdoje ir Kaune
  11. Saulės elektrines turi virš 30 tūkst. vartotojų
  12. Saulės energijai gaminti saugomų teritorijų direkcijos „įdarbino“ ir pastatų stogus
  13. Su Saulės energija – žymiai taupiau
  14. Žadamas saulės elektrinių aukso amžius
  15. Žmonės aktyviai skolinasi saulės jėgainėms

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Pastabos 2

  1. Su ar be tarpininkų? says:
    3 metai ago

    • Aukso amžius. Tarpininkai saulės elektrinių rinkoje: už ir prieš
    − lrt.lt/mediateka/irasas/2000245990/aukso-amzius-tarpininkai-saules-elektriniu-rinkoje-uz-ir-pries

    Atsakyti
    • galiu says:
      3 metai ago

      tarpininkauti tarp žmogaus ir dievo. Tik prieš tai jo pasiteirausiu, ar lietuviškai supranta. Jei ne, tada panaudosim w, q, x ir ne tik.

      Atsakyti

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Barakuda
Kultūra

Varšuvos kino šventėje dėl apdovanojimų varžosi penki lietuviški filmai

2025 10 13
Vyriausybė turėtų apginti visuomenę nuo pedofilija apkaltinto kardinolo vardo ženklų Vilniaus rajone
Lietuvoje

Vyriausybė turėtų apginti visuomenę nuo pedofilija apkaltinto kardinolo vardo ženklų Vilniaus rajone

2025 10 13
Kultūros ministerija kviečia teikti paraiškas Sausio 13-osios minėjimo projektams
Kultūra

Kultūros ministerija kviečia teikti paraiškas Sausio 13-osios minėjimo projektams

2025 10 11
Arūnas Gelūnas | Alkas.lt nuotr.
Lietuvoje

R. Žemaitaitis viešai pasišlykštėjęs A. Gelūno poelgiu – vėl sujudino koaliciją

2025 10 10
Išmaniosios programėlės gali išnykti – kas taps jų įpėdiniu?
Lietuvoje

Lietuva statys dirbtinio intelekto gamyklą

2025 10 10
Susitarimo pasirašymas
Lietuvoje

KAM ir LSA susitarė dėl naudų savivaldybėms su poligonais

2025 10 10
Elektros tinklai
Gamta ir žmogus

ESO ir Šiauliai suvienijo pastangas, kad apsaugotų apuokus

2025 10 10
Druskininkų autobusų stotis
Lietuvoje

Statomoje Druskininkų autobusų stotyje – ir žinia ateities kartoms

2025 10 10

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Kęstutis K.Urba apie K. K. Urba. Lietuvos Kultūros kanono ir akcentų darbai bei vargai
  • ... apie Prieš 105 metus pasirašyta Suvalkų sutartis
  • +++ apie V. Sinica.Tarptautinio valiutos fondo kliedesiai
  • Ir dar: apie Rusija smogė Ukrainai rekordiniu dronų skaičiumi: Kijeve sugriauti gyvenamieji namai, užsiliepsnojo Vyriausybės pastatas

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • R. Pauliukaitienė. Ji svajojo tapti mokytoja (I)
  • Varšuvos kino šventėje dėl apdovanojimų varžosi penki lietuviški filmai
  • Vyriausybė turėtų apginti visuomenę nuo pedofilija apkaltinto kardinolo vardo ženklų Vilniaus rajone
  • K. K. Urba. Lietuvos Kultūros kanono ir akcentų darbai bei vargai

Kiti Straipsniai

Elektra

Ko nepamiršti paliekant sodybą prasidėjus šaltajam metui

2025 10 12
Vėjo jėgainės

Antrasis jūrinio vėjo parko plėtros konkursas neįvyko

2025 10 08
Vėjo jegainės

Atnaujintas antrojo Jūrinio vėjo parko vystymo konkursas

2025 10 06
Elektra

„Litgrid“ užtikrins kritinės energetikos infrastruktūros saugumą

2025 09 29
Elektrą laivams tieksiantis įrenginys

Klaipėdos uoste pastatytas elektrą laivams nuo kranto tieksiantis įrenginys

2025 09 23
Elektros kaupimo įrenginiai

Elektros kaupikliams – dar 7,6 mln. eurų parama

2025 09 22
Šilumos siurblys

Šildymui metas ruoštis jau dabar

2025 09 21
Saulės elektrinė

Elektrą gaminančių vartotojų skaičius jau pasiekė beveik 160 tūkst.

2025 09 19
Elektra

Nuo ateinančių metų – galimybė elektros kainas perskaičiuoti kas ketvirtį

2025 09 18
Elektra

Išardyti visi laidai, jungę Lietuvos ir Kaliningrado elektros sistemas

2025 09 18

Skaitytojų nuomonės:

  • Kęstutis K.Urba apie K. K. Urba. Lietuvos Kultūros kanono ir akcentų darbai bei vargai
  • ... apie Prieš 105 metus pasirašyta Suvalkų sutartis
  • +++ apie V. Sinica.Tarptautinio valiutos fondo kliedesiai
  • Ir dar: apie Rusija smogė Ukrainai rekordiniu dronų skaičiumi: Kijeve sugriauti gyvenamieji namai, užsiliepsnojo Vyriausybės pastatas
  • Kiek sidabrinių Kremlius skyrė? apie Rusija smogė Ukrainai rekordiniu dronų skaičiumi: Kijeve sugriauti gyvenamieji namai, užsiliepsnojo Vyriausybės pastatas
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Valstybinė lietuvių kalbos komisija | VLKK nuotr.

Violeta Meiliūnaitė paskirta VLKK vadove

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

Furnitūra | fs22 mods | ket testai | Farming Simulator 25 mods | Inbank vartojimo paskolos | FS25 | fs25 mods | DARBO SKELBIMAI | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai