Lapkričio 5–25 dienomis, Vilniuje, vyksta stulbinančiai patraukli XXV Tarptautinė akordeono šventė.
Lapkritis – įspūdingas mėnuo. Medžiai nusimeta spalvingus apdarus ir vis dažniau paskęsta melancholiškame rūke.
Žmonės, išbraidę paskutinius čežančius lapus, pradeda žvalgytis šviesių galerijų su akį traukiančiais paveikslais, jaukiai pritemdytų scenų su užburiančia muzika.
Dažnas aptinka negirdėtų skambesių, atranda naujų vardų savo grojaraščiui.
Tarptautinė akordeono šventė, vykstantis Vilniuje kiekvieną lapkritį – nuostabi galimybė patirti kažką naujo ir atrasti sau svarbios muzikos dozę, pripildyti širdį šviesos ir vėjo.
Lietuvoje per ilgą Tarptautinės akordeono šventės Vilnius 2022 istoriją grojo pačios didžiausios akordeono žvaigždės, sulaukusios sausakimšų salių, ir dėl to mielai grįžtančios.
Taigi, kurias jų girdėsime šiemet? Tikrai ne vieną.
Šventės rengėjai žada, kad melomanai bus tikrai pamaloninti, o tie kas dar neapsilankė šventės koncertuose ar dar neapsisprendė kur norėtų nueiti – štai puikus Jums lapkričio planas.
Lapkričio 12 dienos koncertas pasižymėjo ypatinga ekstravagancija. LMTA Didžiojoje salėje skambėjo baroko muzika, atliekama akordeonu – ar gali būti ekstravagantiškiau?
Italas Masimilianas Pitokas (Massimiliano Pitocco), vienodai gerai valdantis ir akordeoną, ir bandoniją, koncerte griežė vargoninius J. S. Bacho ir 19 a. kompozitorių C. Franko, L. Boelmano (Boellmann) kūrinius.
Šis koncertas, rengiamas kartu su Italų kultūros institutu, yra nemokamas.
Šventės lyrinė kulminacija: jau trečią kartą Lietuvoje koncertuosiantis „akordeono Paganiniu“ vadinamas Miku Vairenenu (Mika Väyrynen) lapkričio 18 dieną 19 valandą Vilniaus miesto rotušėje gros reto gražumo šiuolaikinę muziką.
Visuomet besirenkantis ekstremaliai sudėtingas programas ir jas atliekantis juvelyriškai tiksliai, šįkart Mika rėmėsi ir grožio bruožu:
anot jo, kai vyksta karas ir pasaulyje vyrauja chaosas, turi skambėti harmoninga, taiki, graži muzika.
Girdėsime pasaulinę kūrinio, parašyto specialiai Mikai Vairinenui (Väyrynen), pristatymą ir atlikėjo mėgstamų autorių kūrybą.
Reikia pasidžiaugti, kad Suomijos akordeonistai turi į ką lygiuotis. Ir šiemet įkandin savo dievuko Mikos Vairineno Lietuvoje svečiuojasi jaunieji virtuozai iš Helsinkio J. Sibelijaus muzikos akademijos.
Lapkričio 19 dieną 18 valandą LMTA Didžiojoje salėje jie gros virtuozinę originalią akordeono muziką ir transkripcijas, galima drąsiai sakyti, įkvėptas didžiojo Maestro. Koncertas nemokamas.
Ir dar vienas nemokamas koncertas, tiksliau, muzikos terapijos seansas – lapkričio 20 dieną 18 valandą LMTA Didžiojoje salėje skambėsiančios J. S. Bacho „Goldbergo variacijos“.
Prancūzų akordeonistė Fanė Vičensa (Fanny Vicens) ryžtasi milžiniškam iššūkiui – sugroti kūrinį, kuris ne vieną pasaulio akordeonistą palydėjo muzikinio olimpo link ir pasakyti, ko galbūt nepasakė Mika Vairinenas ar Stefanas Husongas (Hussong) ar pats Glenas Guldas.
Ši muzika, sukurta nemigos kamuojamam kunigaikščiui, yra laikoma vienu didžiausių Vakarų muzikos šedevru, įspūdingu muzikinės architektūros labirintu.
Po elegantiškojo Bacho kūrinio, deramai atstovavusio apoloniškąjį muzikos pradą, akordeono šventė „perjungia bėgius“ ir milžinišku pagreičiu rieda finalo link.
Keturi koncertai, kuriuose temperamentas kunkuliuoja prasiverždamas pro visas įmanomas žanro ribas.
Lapkričio 22 dieną 19 valandą Šv. Kotrynos bažnyčioje prasidės Dioniso verta puota – italų akordeonisto Vinco Abračianto (Vince Abbracciante) ir argentiniečio saksofonininko Chaviero Giroto (Javier Girotto) duetas bendraus tango ir džiazo kalba, atliks autorines kompozicijas ir improvizacijas.
Tarsi viskas tuo ir pasakyta: malonė ir palaima, aštrumas ir kartėlis, vienatvė ir siautulys, užburianti jausmų karuselė – viskas telpa tarp tango ritmu apibrėžtų frazių, ir nežinai, kas laukia pasikeitus akordui, kur nuneš tango melodiją džiazuojantys vėjai…
Kiek arčiau žemės sugrąžins tango revoliucionieriaus A. Piazolos (Piazzolla) kūrinių programa – lapkričio 23 dieną 19 valandą Energetikos ir technikos muziejuje ją atliks ukrainietis Igoris Sajenkas (Igor Sayenko) drauge su styginių kvintetu.
Melancholija, ilgesiu, ryžtu ir net pykčiu alsuojanti tango muzika – tai metafora apie muzikantų tėvynėje vykstančią kovą, patiriamą smurtą ir įtampą.
Ko gero, ne veltui solistas parinko būtent tuos kūrinius, skambėsiančius koncerte, kuris yra skirtas aukomis paremti kovojančią Ukrainą.
Ir vėl – džiazas, šįkart prancūzai įsuks gypsy jazz karuselę:
lapkričio 24 dieną 19 valandą Vilniaus miesto rotušėje – nepakartojamas trio.
Akordeonistas Liudovikas Bajeris (Ludovic Beier), gitaristas Filipas Kuilerieris (Philippe Cuillerier) ir kontrabosininkas Antonijus Likusatis (Antonio Licusati) svaigins nežemiškais ritmais ir privers klausytis plačiai šypsantis, ir prisimerkus iš malonumo, nejučia linguojant.
Ir visai nesvarbu, kad už lango – vėjuotas lapkritis, nuo šios muzikos tiesiog akyse prašviesėja!
Ir galop – finalas, didžioji kulminacija ir atomazga:
lapkričio 25 dieną 19 valandą Pramogų salė „Vakaris“ šventę griausmingai uždarys suomis Kimas Pojonenas (Kimmo Pohjonen) su erdvinio garso ir šviesų šou.
Kas matė jo pasirodymą sausakimšoje salėje prieš keliolika metų, iki šiol tikrai nepamiršo akordeono hardcore skambesio, triuškinančios pirmykščio garso lavinos, užtvindančios visas kūno kerteles, ir siurrealistinio, nuolat besimainančio prieš akis vaizdo.
Apie charizmatiškojo Kimmo supergalias yra sukurtas dokumentinis filmas „Soundbreaker“.
Pažiūrėkite jį, jei dar nematėte, ir ateikite sudalyvauti šiame šamaniškame spektaklyje bei su trenksmu pasveikinti XXV Tarptautinę akordeono šventę Vilnius 2022 su gimtadieniu.
XXV Tarptautinė akordeono šventė Vilnius 2022 – įtraukiančiai svarbi, stulbinančiai patraukli lapkričio 5–25 dienomis, Vilniuje.