Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė su Viešojo saugumo tarnybos (VST) ir Policijos departamento vadovybe aptarė strateginių objektų apsaugos klausimus ir bendradarbiavimo tarp VST ir policijos stiprinimą, siekiant užtikrinti nacionaliniam saugumui svarbių objektų saugumą, tinkamą reagavimą į provokacijas ir galimus incidentus.
Įvertinus Rusijos vykdomo karo Ukrainoje patirtis ir geopolitinę aplinką, nepaprastosios padėties metu strateginės infrastruktūros saugumui skiriamas ypatingas dėmesys: objektų apsauga vykdoma 24/7 režimu, padidintas reagavimo ir budrumo lygis, atsižvelgiant į grėsmes peržiūrėti kiekvieno objekto apsaugos planai, dar kartą aptarti reagavimo algoritmai, sustiprintas patruliavimas prie svarbių infrastruktūros objektų.
Bus stiprinami veiksmai
Ministrės A. Bilotaitės teigimu, būtina stiprinti integruotus tarnybų veiksmus: surengti bendras pratybas, aktyviau keistis duomenimis, dažniau instruktuoti ir apmokyti svarbių valstybės objektų darbuotojus, kaip veikti galimų incidentų atveju. Daugiau investuoti į valstybei svarbių objektų apsaugai būtinas technines priemones ir darbuotojų atitikties reikalavimus bus skatinami ir jų valdytojai, nes pagal Nacionaliniam saugumui svarbių objektų įstatymą pareiga užtikrinti saugumą pirmiausia tenka objektų valdytojams.
„Tiesioginių grėsmių valstybei svarbiems objektams nėra. Tačiau, įvertinus Ukrainos patirtis, negalime atmesti, kad Lietuvai priešiškos jėgos eskaluos valstybės strateginių objektų saugumo temą. Todėl kartu su VST ir policijos pareigūnais dar kartą įvertinome galimas rizikas, aptarėme tolesnį bendradarbiavimą. Visos tarnybos yra reikiamoje parengtyje ir strateginių objektų apsauga yra užtikrinta aukščiausiu lygiu“, – teigia ministrė A. Bilotaitė.
Vyriausybės nutarimu patvirtintame strateginės infrastruktūros sąraše šiuo metu yra 12 objektų. VST užtikrina šių objektų perimetro apsaugą, vykdo daugiapakopę patekimo į objekto teritoriją kontrolę, o reagavimą į incidentus užtikrina policija. Prasidėjus karui Ukrainoje, identifikuota dar 10 nacionaliniam saugumui svarbių objektų, kuriuos saugo privačios saugos tarnybos. Jų griežtą licencijavimą ir stebėseną vykdo policija.
2023 m. valstybės biudžeto projekte vidaus reikalų sričiai skirta 901,3 mln. eurų. Iš šio sumos viešajam saugumui numatomos rekordinės lėšos – 755 mln. eurų. Papildomos lėšos bus nukreiptos darbo užmokesčiui padidinti ir naujiems pareigūnams priimti. Preliminariais duomenimis numatoma, kad VST 2023 m. darbo užmokesčiui bus skirta 11,8 proc., o policijai – 10, 2 proc. daugiau negu 2022 m.