Pirmadienis, 20 kovo, 2023
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
      • Visi rašiniai
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
      • Visi rašiniai
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus

Vaistai turgavietėse: kuo rizikuojame?

www.alkas.lt
2022-10-24 06:00:27
0
Vaistai | pixabay nuotr.

Vaistai | pixabay nuotr.

Ne paslaptis, kad nelegali vaistų rinka yra – vaistų siūlo kai kurių turgaviečių prekeiviai. Tačiau prašymų be recepto įsigyti receptinių vaistų dažnai sulaukia ir vaistininkai. Apie tai, kokių vaistų kartais reikalauja gyventojai ir kodėl rizikinga vartoti turguje pirktus medikamentus, atsako vaistininkė.

Pasak „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Robertos Janulytės, dažniausiai be recepto prašoma parduoti receptinius nesteroidinius vaistus nuo skausmo ir uždegimo bandant įrodyti, kad tos pačios grupės ar net su ta pačia veikliąja medžiaga nereceptiniai vaistai nepadeda ir joks kitas vaistas neveikia.

„Neretai prašoma be recepto leidžiamųjų preparatų, nes vyrauja įsitikinimas, kad tokie vaistai nekenkia skrandžio gleivinei. Vis dar pasitaiko atvejų, kai prašoma be recepto parduoti antibiotikų – dažniausiai apeliuojant į vaistininko sąžinę, kad žmogus be jų pasijus visiškai prastai, kol prisibels pas gydytoją“, – pavyzdžiais dalijasi ji.

Kam išimtis taikoma, o kam ne?

Pritrūkus receptinių vaistų, skirtų gydyti lėtines ligas, tokias kaip arterinę hipertenziją, cukrinį diabetą, akių ligas, alergiją ir pan., jų galima įsigyti ir pateikus seniau išrašytą gydytojo receptą.

„Kai kurie žmonės vis dar turi popierinius receptus su gydytojo žyma „ilgalaikiam gydymui“, o tiems, kuriems rašomi elektroniniai receptai, užtenka pateikti asmens tapatybę įrodantį dokumentą, kuriame yra asmens kodas – jei vaistas pastaruoju metu buvo skirtas gydyto ir žmogus jį įsigijo, vaistininkas gali parduoti minimalų receptinio vaisto kiekį ir be recepto“, – aiškina R. Janulytė.

Ji priduria, kad ši išimtis negalioja kiekybiškai atskaitomiems vaistams, t. y. vaistams, kurie veikią centrinę nervų sistemą: opioidams, antibiotikams, receptiniams pseudoefedrino preparatams. Tokie vaistai pagal galiojantį receptą yra išduodami vieną kartą – kiekvieną kartą reikalingas naujas gydytojo receptas.

Nelegali vaistų rinka

Vaistininkės teigimu, kad prekiaujama vaistais tam neskirtose vietose – turguje, kioskuose, specializuotose parduotuvėse – galima pasakyti iš to, kad vis dar pasitaiko vyresnio amžiaus žmonių, kurie pamiršę, kur tokių vaistų įsigijo, ateina jų ieškoti į vaistinę arba atneša kaip naikintinus vaistus. Tokie vaistai paprastai būna neregistruoti Lietuvoje, taip pat jų pakuotės yra su nelotyniškos abėcėles užrašais – tai reiškia, kad neatitinka ženklinimo normatyvų.

„Reikėtų suprasti, kad gamintojas ir platintojas neatsako nei už vaisto kokybę, nei už jo poveikį, jei vaistas yra neregistruotas Lietuvoje ir įsigytas ne vaistinėje. Taip pat perkant vaistus ne vaistinėje nėra suteikiama farmacinė paslauga – pacientą dėl vaisto dozavimo, vartojimo trukmės, indikacijų ir kontraindikacijų konsultuoja žmogus, kuris neturi medicininio išsilavinimo. Pastebėjome, kad dažnai įsigiję tokių nelegalių vaistų pacientai kreipiasi į vaistinę norėdami išsiaiškinti, kaip juos tinkamai vartoti“, – komentuoja R. Janulytė.

Lietuvoje registruotų ir legaliai prekiaujamų vaistinių preparatų bei maisto papildų pasiūla išties didelė, todėl, pasak vaistininkės, neverta pirkti katės maiše ir rizikuoti savo sveikata.

Ko gyventojai ieško?

Dažniausiai gyventojai turgavietėse ieško receptinių vaistų, kurių galėtų įsigyti be recepto, taip pat augalinių preparatų, kurių nėra mūsų rinkoje arba jie nėra registruoti Lietuvoje ar Europos Sąjungoje (ES). Pasitaiko, kad žmonės jaučia nostalgiją tam tikriems vaistams, kuriais šalyje jau nebeprekiaujama.

„Jei vaistas nėra registruotas Lietuvoje arba ES, vadinasi gamintojas arba platintojas nepateikė visų reikalingų dokumentų, įrodančių vaisto saugumą ir tinkamumą naudoti, todėl pirkdamas šį preparatą žmogus rizikuoja savo sveikata. Jei vaisto nebelieka rinkoje, tam visada yra svari priežastis – buvo surinkta pakankamai duomenų, kad vaistas yra labiau žalingas nei naudingas, atsirado naujesnių vaistų ar priemonių jį pakeisti“, – akcentuoja R. Janulytė.

Apsinuodija vaistais iš turgaus

Nors žmonės vis atsakingiau renkasi, kokius ir kur vaistus ar maisto papildus pirkti, konsultuojasi net prieš užsisakydami prekes internetinėje vaistinėje, vis dar pasitaiko atvejų, kai tampama reklamos aukomis – vaistai ar maisto papildai perkami iš abejotinos reputacijos internetinių puslapių arba turguose.

„Tokie preparatai nėra tikrinami atsakingų institucijų, todėl pasitaiko atvejų, kai žmonės apsinuodija sunkiaisiais metalais, kurie nėra išvalyti ir pašalinti gamybos metu, vartoja preparatus, į kurių sudėtį įeina toksiškos ar kancerogeninės medžiagos. Tai viena iš didžiausių rizikų vartojant preparatus, įsigytus nelegaliose internetinėse prekyvietėse ar turgavietėse“, – tvirtina „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė.

Anot jos, lieknėjimui skirti preparatai, kurių neva stebuklingas poveikis reklamuojamas interneto svetainėse, taip pat dažnai sukelia daugiau žalos nei naudos – po jų vartojimo žmonės skundžiasi sutrikusia skrandžio veikla, kepenų fermentų padidėjimu, sutrikusia širdies veikla, bendru silpnumu.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Vaistai nuo skausmo kenkia skrandžiui: ar tiesa?
  2. Karantino metu vaistai bus išduodami ir ligonio atstovui
  3. Receptiniai vaistai – tiesiai į namus: vaistinės pasiruošusios, laukiama politinio sprendimo
  4. Žoliniai vaistai – kur kas veiksmingesni nei homeopatiniai?
  5. Gyventojų išmesti vaistai pavojingi sveikatai
  6. Veterinariniai vaistai vaistinių nepasiekia. Kodėl?
  7. Kaip sumažinti skrandžio skausmą: kada vaistai padeda, o kada kenkia?
  8. Generinių vaistų kompensuojama daugiau, bet jų prieinamumas gyventojams negerėja
  9. Ką daryti, jei įsigijote vaistą, kurio sudėtyje yra nekokybiško valsartano?
  10. Naujas iššūkis – Cukraus detoksas
  11. Į pagalbą gydytojams siūlosi ir vaistininkai, reikia politinio sprendimo
  12. Gyventojai norėtų, kad kompensuojamųjų vaistų receptai būtų pratęsiami vaistinėje
  13. STI pristato dokumentinį filmą „Aš esu mes – Išlikti žmogumi“ (video)
  14. Į „Žalgirio“ areną kviečia „Sveikatos dienos“
  15. Gerovės konsultantai – nauja nemokama paslauga Lietuvoje

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Kiti Straipsniai

Laukinės gamtos atkūrimas – Baltosios Vokės šlapžemių viltis

Laukinės gamtos atkūrimas – Baltosios Vokės šlapžemių viltis

2023 03 20
Parodos atidarymas | R. Dačkaus nuotr.

Pasaulinę žemės dieną Prezidentas atidarė parodą

2023 03 20
Vilnius, Šnipiškės, Saracėnų g.8 | A. Stabrausko nuotr. |

A. Stabrauskas. Vilniaus Šnipiškių senieji mediniai namai. Padėtis 2015 m., papildyta 2023 m. (6. Saracėnų g., 2-oji dalis)

2023 03 20
Registracija internetu | sam.lrv.lt nuotr.

Pas gydytojus vis daugiau registracijų internetu

2023 03 20
Vilniaus oro uostas | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

VNO keleivius pasitiks naujovėmis

2023 03 20
Automobilių sąvartynas | am.lrv.lt nuotr.

AAD primena reikalavimus automobilių ardytojams

2023 03 20
Mokykla | S. Žiūros nuotr.

Regitracija į mokyklas Vilniuje – iki gegužės 31

2023 03 20
Lietuvių kalba išlaisvina užsieniečius studentus: lietuviškas knygas verčia net Japonijoje

Išmokti lietuviškai įmanoma kiekvienam

2023 03 20
149 eurų vertės bateliai nusidėvėjo per kelis mėnesius, pardavėjui teko grąžinti pinigus | Europos vartotojų centro nuotr.

149 eurų vertės bateliai nusidėvėjo per kelis mėnesius, pardavėjui teko grąžinti pinigus

2023 03 20
Vaistinėlė | „West Express“ nuotr.

Kaip pasiruošri kelionės vaistinėlę?

2023 03 19
Rodyti daugiau

Naujienos

Ukrainos gynėjai | facebook.com/GeneralStaff.ua/photos nuotr.
Ukrainos balsas

Dėl ko Si Dzinpingas tarsis su tarptautiniu nusikaltėliu Vadimiru Putinu?

2023 03 20
Parodos atidarymas | R. Dačkaus nuotr.
Lietuvoje

Pasaulinę žemės dieną Prezidentas atidarė parodą

2023 03 20
Renovacija | am.lrv.lt nuotr.
Lietuvoje

Daugiabučių atnaujinimui – 58 mln. eurų

2023 03 20
Mokesčiai, pinigai | Pixabay.com nuotr.
Lietuvoje

L. Girskienė siūlo lengvinti paskolų naštą

2023 03 20
Lietuva pasirašė Europos plastiko paktą
Gamta ir ekologija

Neteisingai rūšiuojama dar trečdalis pakuočių

2023 03 20
Registracija internetu | sam.lrv.lt nuotr.
Lietuvoje

Pas gydytojus vis daugiau registracijų internetu

2023 03 20
Vilniaus oro uostas | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.
Lietuvoje

VNO keleivius pasitiks naujovėmis

2023 03 20
Automobilių sąvartynas | am.lrv.lt nuotr.
Lietuvoje

AAD primena reikalavimus automobilių ardytojams

2023 03 20
Prano Raščiaus (1932–1987) poezijos knyga „Paragauki sulos“ Prano Raščiaus (1932–1987) poezijos knyga „Paragauki sulos“ Prano Raščiaus (1932–1987) poezijos knyga „Paragauki sulos“

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Fi, apie M. Kundrotas. Kaip padugnės tampa aukštuomene
  • Vazektomija apie M. Kundrotas. Kaip padugnės tampa aukštuomene
  • Nuoroda apie Prasidėjo aplinkosauginė akcija „Saugom mišką“
  • Astronomas, geofizikas hidrologas inž. Romualdas Zubinas apie Kodėl naujausią monografiją apie piliakalnį Eglinėje archeologai vadina proveržiu?

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Dėl ko Si Dzinpingas tarsis su tarptautiniu nusikaltėliu Vadimiru Putinu?
  • Laukinės gamtos atkūrimas – Baltosios Vokės šlapžemių viltis
  • Pasaulinę žemės dieną Prezidentas atidarė parodą
  • Daugiabučių atnaujinimui – 58 mln. eurų
Lininės rankinės Lininės rankinės Lininės rankinės

Kiti Straipsniai

Laukinės gamtos atkūrimas – Baltosios Vokės šlapžemių viltis

by Jonas Vaiškūnas
2023 03 20
0
Laukinės gamtos atkūrimas – Baltosios Vokės šlapžemių viltis

Europoje vyksta reikšmingas biologinės įvairovės mažėjimas net ir visiškai laukinėse vietovėse. Kasdien pasaulyje išnyksta iki 150 skirtingų rūšių, o jų,...

Skaityti toliau

Pasaulinę žemės dieną Prezidentas atidarė parodą

by Ditė Česėkaitė
2023 03 20
0
Parodos atidarymas | R. Dačkaus nuotr.

Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį atidarė Valstybės pažinimo centro parodą „Žalios ateities herojai“. Pasak šalies vadovo, ši paroda – proga susimąstyti...

Skaityti toliau

A. Stabrauskas. Vilniaus Šnipiškių senieji mediniai namai. Padėtis 2015 m., papildyta 2023 m. (6. Saracėnų g., 2-oji dalis)

by Dalia Antanina Rastenienė (Saulės arkliukų redaguotoja)
2023 03 20
0
Vilnius, Šnipiškės, Saracėnų g.8 | A. Stabrausko nuotr. |

Tęsiame Saracėnų gatvės (1 nuotr.) namų apžvalgą. Dabar namas Nr. 8. Tai stambus dviejų aukštų, asketiškai supaprastinto kompaktiško tūrio, stačiakampio plano pastatas...

Skaityti toliau

Skaitytojų nuomonės:

  • Fi, apie M. Kundrotas. Kaip padugnės tampa aukštuomene
  • Vazektomija apie M. Kundrotas. Kaip padugnės tampa aukštuomene
  • Nuoroda apie Prasidėjo aplinkosauginė akcija „Saugom mišką“
  • Astronomas, geofizikas hidrologas inž. Romualdas Zubinas apie Kodėl naujausią monografiją apie piliakalnį Eglinėje archeologai vadina proveržiu?
  • Nuoroda apie M. Kundrotas. Kaip padugnės tampa aukštuomene
Kitas straipsnis
Avarija | pixabay.com, Tumisu nuotr.

Sukčiai keliuose tampa vis įžūlesni

srtfondas Init

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt

   https://lazerineklinika.lt/ | https://sportsman.lt/ | CBD aliejus Lietuvoje | Farming Simulator 22 mods | ETS2 Mods | FS22 Mods | FS22 mods download | Bigbank.lt | kemi.lt | TIK BALDAI | ATS Mods | Skyrybos internetu - skyrybos bendru sutarimu | fs22 mods | ATWINS | Srotas24.lt - Dalys | Zuza.lt | LIVIN parduotuvė | Grozionamaisfinksas.lt | https://www.zvejojam.lt

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
      • Visi rašiniai
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai