Mūsų oda natūraliai gamina riebalus arba serumą. Kai jo per daug, oda tampa riebi ir joje gali atsirasti spuogų. Tačiau tam tikras odos riebalų kiekis yra būtinas, kad oda būtų tinkamai sudrėkinta, o jos ląstelės būtų apsaugotos nuo pažeidimų. Tuo tarpu oda, kurioje yra riebalų trūkumas, gali išsausėti, todėl atsiranda odos spalvos pakitimai, nelygumai, niežėjimas, pleiskanojimas ir šiurkštumas.
Odos išsausėjimui įtakos gali turėti įvairūs veiksniai, pvz., odos ligos, tokios kaip egzema, atopinis dermatitas, psoriazė ar seborėjinis dermatitas, temperatūrų ir drėgmės pokyčiai (šaltas ir sausas oras), per ilgas buvimas tiesioginiuose saulės spinduliuose, prausimosi priemonių ar kitų produktų, kurių sudėtyje yra aštrių cheminių medžiagų, naudojimas, pernelyg dažnas prausimasis, žalingi įpročiai, nesubalansuotas odos pH ar cukrinis diabetas.
Odos sausumą lemiančių priežasčių yra daug, bet yra ir įvairių būdų, kaip išspręsti sausos odos problemą.
Kasdienis odos drėkinimas
Serumai, veido odos ir paakių kremai gali padėti veiksmingai atkurti natūralią odos barjerinę funkciją, kuri padeda odoje sulaikyti vandenį, nuraminti ir sudrėkinti sausą odą. Drėkinamųjų veido odos kremų sudėtyje dažnai būna tokių naudingų ingredientų kaip hialurono rūgštis, keramidai, skvalenas ar taukmedžio sviestas.
Pavyzdžiui, į kasdienę odos priežiūrą gali būti įtrauktas ir intensyviai drėkinantis 2 % hialurono rūgšties serumas su vitaminu C ir B5, kuris lengvai prasiskverbia į giliuosius odos sluoksnius, užtikrina odos optimalų drėkinimą, ir padeda sulaikyti drėgmę epidermyje.
Jo dėka atnaujinamos odos ląstelės, oda apsaugoma nuo laisvųjų radikalų daromos žalos, paskatinama kolageno gamyba, numalšinami odos sudirgimai, sumažinamos raukšlės ir pigmentinės dėmės.
Tačiau labai svarbu vengti drėkiklių ir kitų odos priežiūros priemonių, kurių sudėtyje yra sausinančių medžiagų, pvz., alkoholio, dirbtinių kvapiklių ar dažiklių, nes jie gali dar labiau pabloginti sausos odos būklę.
Švelnaus odos valiklio naudojimas
Kasdieniam odos valymui vertėtų rinktis švelnius prausiklius, kurių sudėtyje nėra sudėtinių dalių, galinčių pakenkti odai ir ją išsausinti. Sudedamosios dalys, kurių reikėtų vengti, yra natrio laurilsulfatas, iš mineralinių aliejų, įskaitant naftą ir parafiną, pagaminti produktai, parabenai, dietanolaminas, monoetanolaminas, trietanolaminas ir kt.
Pasirinkdami veido odą raminančias prausimosi putas su kofeinu ir hialurono rūgštimi išvengsite odos dirginimo, neužkimšite porų, veiksmingai pašalinsite makiažo likučius, nešvarumus, sebumo perteklių ir negyvas odos ląsteles bei kartu paskatinsite kolageno gamybą, apsaugosite odą nuo vandens netekimo iš gilesnių sluoksnių, nuraminsite odos sudirgimus, sumažinsite raukšles ir išsaugosite skaisčią veido odą.
Reguliarus odos šveitimas
Mūsų oda nuolat gamina naujas ląsteles ir šalina senas. Tačiau kai negyvos odos ląstelės užsilaiko odos paviršiuje, galime pastebėti ant odos susiformuojančias sausas dėmeles ir užsikimšusias poras.
Reguliarus odos šveitimas padeda pašalinti negyvas odos ląsteles, todėl pagerina bendrą odos tekstūrą, sumažina sausų dėmelių formavimąsi ir kartu suteikia odai norimą skaistumą.
Tačiau labai svarbu pasirinkti švelnų ir odos nedirginantį šveitiklį, kuris atitiktų jūsų veido odos tipą.
Tinkami prausimosi įpročiai
Maudantis po dušu ar vonioje bei prausiantis veidą geriausia naudoti šiltą, o ne karštą vandenį. Karštas vanduo pašalina natūralius odos riebalus.
Be to, vonioje ar duše nereikėtų praleisti ilgiau kaip 5-10 minučių. Po prausimosi rekomenduojama pasitepti drėkinamuoju kremu, kuris padeda sulaikyti drėgmę.
Žodis pabaigai
Nors išvardytos priemonės yra labai naudingos ir veiksmingos, tai nėra viskas, ką galite padaryti, kad išsaugotumėte tinkamai sudrėkintą odą ir išspręstumėte odos sausumo problemą.
Ne ką mažiau svarbu kasdien naudoti ir apsauginį kremą nuo saulės, išlaikyti optimalų hidratacijos lygį geriant pakankamai vandens, riboti kofeino vartojimą, mažiau laiko praleisti tiesioginiuose saulės spinduliuose, vengti rūkymo ir alkoholio vartojimo, sausose patalpose naudoti oro drėkintuvą.
Tačiau jei visų minėtų priemonių kompleksas nepagerina sausos odos būklės, reikėtų kreiptis į dermatologą.