Kovo 31 d. 17 val. visuomenė kviečiama į iškilaus Lietuvos valstybininko, karininko ir diplomato, kultūros veikėjo Juozo Urbšio (1896–1991) legendinės knygos „Lietuva lemtingaisiais 1939–1940 metais. Atsiminimai“ pristatymą.
Renginyje dalyvauja naujausio 2021 m. knygos leidimo sudarytojas ir rengėjas istorikas dr. Ignas Kapleris, istorikė, knygoje skelbiamo mokslinio straipsnio autorė dr. Audronė Veilentienė, J. Urbšio atminimo puoselėtojas politikas Povilas Urbšys.
„Lietuva lemtingaisiais 1939–1940 metais. Atsiminimai“ – tai tiesioginio įvykių dalyvio, paskutinio pirmosios nepriklausomos Lietuvos Respublikos (1918–1940 m.) užsienio reikalų ministro Juozo Urbšio liudijimas apie dramatiškiausius Lietuvos istorijos įvykius: nacistinės Vokietijos ultimatumą dėl Klaipėdos – 1939 m. kovą, Vilniaus susigrąžinimo ir savitarpio pagalbos sutarties su Sovietų Sąjunga derybų peripetijas – 1939 m. rugsėjį ir spalį, SSRS ultimatumą ir sovietinę Lietuvos okupaciją – 1940 m. birželį.
Per stebuklą stalinines represijas išgyvenęs, keturiolika metų sovietiniuose kalėjimuose (iš jų vienuolika vienutėje) ir dvejus metus tremties drauge su žmona Marija Mašiotaite-Urbšiene (1895–1959) iškentęs J. Urbšys ateities kartoms paliko neįkainojamą totalitarinių A. Hitlerio ir J. Stalino diktatūrų nusikaltimų liudijimą.
Ministras buvo vienas iš kelių lietuvių, spaudusių ranką ir akis į akį bendravusių su abiem kruviniausiais XX a. diktatoriais.
Sykį paklaustas, kuo šie tironai skyrėsi, J. Urbšys pasakė: Niekuo – abu buvo Lietuvos priešai. Vienas įsakė pasiduoti per tris dienas, antras – per dešimt valandų… Toks ir skirtumas. Nei tas, nei kitas nenorėjo matyti mūsų žemėlapyje.
Ši J. Urbšio knyga patenka į istoriškai Lietuvai reikšmingiausių XX a. memuarų sąrašą. Dainuojančios revoliucijos metais pirmą kartą išleisti J. Urbšio atsiminimai sugriovė sovietų propagandos melą apie savanorišką Lietuvos įstojimą į SSRS, padėjo visuomenei patikėti artėjančia nepriklausomybe.
Ypač didelio skaitytojų susidomėjimo sulaukusi, dešimtimis tūkstančių egzempliorių tiražais imta spausdinti plonytė, vos šimto puslapių J. Urbšio knyga makulatūra pavertė šimtus sovietinių pseudoistorikų tomų ir sukėlė tikrą šoką to meto visuomenei.
Naujausias jos leidimas (leidykla BRIEDIS) papildytas komentarais, mokslinių tyrimų medžiaga, amžininkų atsiminimais, vaizdiniais ir rašytiniais istorijos šaltiniais.
Knygoje pirmą kartą skelbiamos seniausio žinomo atsiminimų teksto, paties autoriaus pavadinto „Susitikimai su Stalinu ir Molotovu“, ištraukos.
Kaip matyti iš J. Urbšio rašyto paaiškinimo, 1965-aisiais, giliu sovietmečiu, jis atsispyrė KGB spaudimui ir išdrįso komunistinei LSSR valdžiai įteikti tai, ką paprastai net drąsiausi to meto rašytojai dėdavo giliai į stalčių, – necenzūruotus ir komunistine ideologija nepagražintus atsiminimus apie Sovietų Sąjungos ir Lietuvos santykius 1939–1940 m.
Juos perskaitęs LSSR Aukščiausiosios Tarybos prezidiumo pirmininkas Justas Paleckis „patarė“ J. Urbšio rankraštį laikyti „giliausiame archyve“.
Renginio metu bus galima įsigyti knygų.