Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė tęsia susitikimus su šalies sporto šakų federacijų ir sporto organizacijų atstovais.
Metų pradžioje su sporto bendruomenės atstovais sutarusi susitikti ir diskutuoti nuolatos, šiandien vykusiame susitikime ministrė pristatė rengiamus Sporto įstatymo pakeitimus dėl sportininkams skiriamų valstybės stipendijų, diskutuota apie aukšto meistriškumo sporto finansavimo modelio pokyčius.
„Šįryt mintys sukasi ne visai apie sportą – situacija pasaulyje pasikeitė radikaliai. Prašau Jūsų pagalvoti, kaip galėtume padėti Ukrainos sportininkams“, – susitikimą pradėjo J. Šiugždinienė.
Susitikime dalyvavę atstovai patikino susisieksiantys su giminingomis organizacijomis Ukrainoje ir kartu su ministerija ieškos būdų ir priemonių padėti šios šalies sportininkams.
Naujas valstybės stipendijų skyrimo sportininkams modelį
Grįžtant prie planuotos susitikimo darbotvarkės, ministrė akcentavo, jog finansavimas sportui nuosekliai auga: konkrečiai sporto šakų federacijų ir sporto organizacijų įgyvendinamoms aukšto meistriškumo programoms pernai buvo skirta 9,7 mln. eurų, šįmet – 15 mln. eurų, kitąmet, 2023-aisias – numatyti 20 mln. eurų. Be to, šįmet, pakeitus teisės aktus, dalis finansavimo federacijoms – 10 mln. eurų, – paskirstyti gerokai anksčiau nei iki šiol.
„Siūlydami naują valstybės stipendijų skyrimo sportininkams modelį orientuojamės pirmiausia į sportininką – kad jis galėtų visą savo dėmesį skirti tik sportui. Todėl pagal siūlomą modelį valstybės stipendijos ne tik didėtų, bet jas gaunantiems sportininkams būtų užtikrintos socialinės garantijos. Norime išgirsti konstruktyvias jūsų pastabas ir labai tikimės produktyvaus bendradarbiavimo ruošiant sporto finansavimo modelį, kurį norime parengti rudenį“, – kalbėjo J. Šiugždinienė.
Priėmus su loterijomis susijusių įstatymų pakeitimus, nuo šių metų liepos 1 d. stipendijas sportininkams iš valstybės lėšų skirs ministerija. Pagal ministerijos parengtą pasiūlymą, iki šiol ministerijos sportininkams mokamos valstybės stipendijos ir LTOK mokėtos olimpinės stipendijos integruojamos į vieną ir dar bus padidintos. Šiuo metu olimpinis čempionas kas mėnesį gauna 1134 eurų stipendiją. Priėmus Sporto įstatymo pakeitimus, gautų 2394 eurų stipendiją. Tokią pat stipendiją gautų ir 2–4 vietas olimpinėse žaidynėse bei 1–3 vietas pasaulio čempionatuose iškovoję sportininkai – dabar šiuos laimėjimus pelniusieji gauna 966 eurų stipendijas.
Mažiausia valstybės stipendija būtų 630 eurų (dabar 126 eurai), bus mokama sveikųjų jaunimo amžiaus sportininkams, neįgaliųjų jaunimo amžiaus sportininkų mažiausia valstybės stipendija sieks 420 eurų (dabar 126 eurai).
Siūloma išplėsti ir gavėjų ratą – valstybės stipendija būtų skiriama už olimpinėse žaidynėse iškovotas 17–24 vietas, Europos čempionatuose – 7-8 vietas, Europos jaunimo čempionatuose – 4–6 vietas, Paralimpinėse ir kurčiųjų žaidynėse – 7-8 vietas, Pasaulio neįgaliųjų čempionatuose – 4-6 vietas, Pasaulio ir Europos neįgaliųjų jaunimo čempionatuose –2-3 vietas
Stipendijas gaunantiems sportininkams numatoma užtikrinti ir šias socialines garantijas – papildomai valstybės lėšomis sportininkus apdrausti sveikatos draudimu, pensijų ir motinystės socialiniu draudimu.
Sporto įstatymo pataisos, joms pritarus Vyriausybei, bus teikiamos svarstyti Seimui pavasario sesijoje.
Naujas finansavimo modelis – rudenį
Dėl su loterijomis susijusių įstatymų pakeitimų, atliktų siekiant padidinti finansavimą aukšto meistriškumo sportui, ŠMSM nuo liepos 1 d. skirs papildomą valstybės finansavimą olimpinėms sporto šakoms.
Šįmet tam planuojami 5 mln. eurų, iš kurių 4,4 mln. eurų tektų olimpinio sporto federacijoms, o 0,6 mln. – neįgaliųjų sporto organizacijoms. Numatoma, jog olimpinių sporto šakų federacijoms 67 proc. sumos teks individualioms sporto šakoms, kiti – komandinėms.
Pagal diskusijai pristatytą modelį, sporto šakų federacijų ir neįgaliųjų sporto organizacijų vykdomoms aukšto meistriškumo programoms, atitinkančioms reikalavimus, numatyta skirti tam tikrą bazinę lėšų sumą, o kitą skirti atsižvelgiant į konkrečios sporto šakos sportininkų pasiektus rezultatus ir kitus kriterijus.
Šis siūlomas finansavimo modelis būtų laikinas sprendimas. Siekiant finansavimo skaidrumo, efektyvumo ir tikslingumo, ministerija iki rudens, bendradarbiaudama su sporto šakų federacijomis, siekia parengti naują aukšto meistriškumo sporto finansavimo modelį, kuris įsigaliotų nuo 2023 m.
Naujame modelyje svarstoma įtvirtinti reikalavimą valstybės finansavimo siekiančioms sporto šakų federacijoms turėti individualias talentingų sportininkų rengimo programas. Kovo pabaigoje ministerija planuoja surengti diskusiją, kurioje sporto šakų federacijos ir sporto organizacijos pasidalytų gerosiomis patirtimis apie jaunųjų talentų pritraukimą ir rengimą.
Susitikime ministerijoje ir nuotoliniu būdu dalyvavo daugiau nei 50 atstovų iš šalies sporto šakų federacijų ir sporto organizacijų.