Vasario 3 d. po penkerių metų pertraukos vykusiame dvišaliame žinovų susitikime Lietuvos atstovai pakartotinai prašė Baltarusijos žinovų pateikti žinias, kurios nesulaukia jau daug metų.
Lietuvos institucijos, atsakingos už aplinkos apsaugą ir branduolinę saugą, ir toliau nuosekliai kelia klausimus dėl Baltarusijos atominės elektrinės (BAE) saugos ir galimo neigiamo poveikio aplinkai ir gyventojams.
„Baltarusija turėjo pateikti išsamius atsakymus į visus mūsų keliamus klausimus tarpvalstybinio poveikio aplinkai vertinimo procese – to reikalauja ir geros kaimynystės būdas, ir Jungtinių Tautų Europos ekonomikos komisijos Konvencija dėl tarpvalstybinio poveikio aplinkai vertinimo (Espo konvencija) ar kiti tarptautiniai susitarimai.
Tačiau, nežiūrint į tai, kad buvo pateikta naujų žinių, deja, ne į visus klausimus šiandien dienai buvo atsakyta“, – apgailestavo Lietuvos aplinkos ministerijos Taršos prevencijos politikos grupės vadovas Vitalijus Auglys.
Jis pabrėžė, kad siekiant įvertinti galimą neigiamą BAE poveikį Lietuvos aplinkai ir gyventojams, būtina turėti išsamius atsakymus, todėl Lietuvos institucijos (Aplinkos ministerija, Aplinkos apsaugos agentūra, Lietuvos Geologijos tarnyba, Radiacinės saugos centras, Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija) ir toliau jų prašys.
Baltarusijos institucijos pažadėjo dalį žinių pateikti raštu, tačiau į kai kuriuos svarbius klausimus aiškūs atsakymai taip ir nebuvo gauti.
Aplinkos ministerija primena, kad Espo konvencijos šalių susitikimo metu 2019 m. ir 2020 m. buvo patvirtinta, jog Baltarusiją pažeidė Espo konvencijos nuostatas, įgyvendindama BAE projektą Astrave.
Lietuva nuolat kelia klausimus dėl BAE aikštelės parinkimo ir vertinimo, galimo neigiamo poveikio Lietuvos aplinkai ir gyventojams normalios eksploatacijos sąlygomis ir įvykus avarijai, radioaktyvių atliekų ir panaudoto branduolinio kuro saugojimo ir laidojimo, galimo neigiamo poveikio Neries upei, radiologinio monitoringo, seismologinių tyrimų ir kitų branduolinės saugos ir aplinkosaugos bruožų.
Gali kelti kiek nori, ne BY yra tos AE savininkė. Dar nežinia, ar Kremlius pačios BY nešantažuoja, jog jei kas, tai…
Dabar Kremlius į Gardiną išsiuntė neaišku kiek kažkokių naikintuvų. Jo karinės pajėgos ir Koridoriuje įsitvirtins, mus nuo Vakarų atkirs??? Ir kažin, ar tai tik atsakas į Varšuvą JAV atsiųstam karių papildymui.
Gal Kremlius ir tiesą sakė – dabar ne UA jis puls, jo artimiausi planai kitokie? Gal UA pasienyje išdėstytų karių užduotis saugoti RU nuo NATO puolimo, kai jis čia 3mis sesėmis užsiims? Juk dar neįgyvendintas Pero Didžiojo siekis visą Baltijos pakrantę turėti?
Rasputinas buvo nušautas Britų( galit susirasti BBC dokumentikoje), nes ragino su Vokietija ne kariauti, o draugauti. Rusijos – Vokietijos bendradarbiavimas : kapėc Britanijai – JAV. Būtina atjungi Europą nuo Rytų dujų, naftos ir elektros. Lietuvos pimpačkiukai visada pasiryžę. Šaunuoliai.
Kai AE jau pastatyta, ir neišvengiamai ji gamins elektros energiją, manau, reikia paskatinti Baltarusiją (Lukašenka AE nepergyvens) įgyvendinti tas priemones, kurių mes siekiame. Pvz. galėtume sutikti pirkti elektros energiją iš Baltarusijos, jeigu pastaroji įvykdys labai konkrečias priemones. Gyvendami prie tokio objekto turime būti labai konstruktyvūs, nepolitizuoti. Juk tai mūsų žmonių išlikimo klausimas.
Jojo, liaudies gerovė valdžiai svarbiausia. Jau daug neveikė ta linkme.