Gruodžio 5 d., sekmadienį, Tarptautinės savanorių dienos proga įvyko renginys „Savanorystės spalvos“, kurio metu buvo apdovanoti Lietuvos savanoriai ir savanorystės sumanymai.
Renginį rengė VšĮ „Socialinis veiksmas” kartu su Sveikatos apsaugos ministerija, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija bei Jaunimo reikalų departamentu.
Apdovanojimų pagrindinis rėmėjas Aktyvių piliečių fondas.
Kandidatus siūlė Sveikatos apsaugos ministerija, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Jaunimo reikalų departamentas, ne pelno siekiančios organizacijos, bendruomenių lyderiai ir savanorystės srityje veikiantys piliečiai.
„Metų savanorystės apdovanojimai buvo sukurti siekiant pastebėti, įvertinti, padėkoti ir pasidžiaugti žmonių kuriama bendruomeniška dvasia ir nuostabiais sumanymais.
Šiemet natūraliai išsiskyrė žmonės ir sumanymai, telkiantys savanorius, įžvelgiantys poreikius ir juos atliepę suburdami savanoriškas pajėgas – tiek plėtojant kultūrą, tiek atlaikant krizes, kurių šiemet ištiko net dvi – pandemija ir pabėgėlių krizė“, – sakė viena iš apdovanojimų rengėjų, VšĮ „Socialinis veiksmas“ vadovė Milda Lukoševičiūtė.
Nominacijos ir nugalėtojai
Metų savanorystės kultūrą puoselėjančia organizacija išrinkta „Kaunas Europos kultūros sostinė“ komanda, kuri per pastaruosius metus įdomioms ir įtraukiančioms veikloms sutelkė daugiau nei tūkstantį savanorių, išvystė lydėjimo ir palaikymo sistemą.
Metų savanore išrinkta Rita Škriadaitė-Vrubliauskė. R. Škriadaitė-Vrubliauskė sumanė „Sienos grupę“ – humanitarinę pagalbą pabėgėliams teikiančią bendruomenę ir žmogaus teisių gynėjus.
Grupė, siekianti atkreipti dėmesį į sudėtingą migrantų padėtį, kai žmonės tampa geopolitinių procesų įkaitais, teikia būtinąją pagalbą maistu ir drabužiais bei stebi ir praneša apie galimus žmogaus teisių pažeidimus Lietuvos-Baltarusijos pasienyje.
„Metų verslo socialinės atsakomybės įgyvendinimo per savanorystę“ vardas atiteko Klaipėdos LEZ valdybos bendrovės generalinio direktoriaus pavaduotojui Raimondui Bakui, kuris buvo nominuotas Klaipėdos bendruomenių asociacijos už sumanymą diegti dalyvaujančiojo biudžeto programą Klaipėdos miesto savivaldybėje.
R. Bakas taip pat gavo padėką už bendruomenių lyderių konsultavimą ir lydėjimą įgyvendinant projektus.
Sveikatos apsaugos ministerija pasiūlė tris pandemijos laikotarpiu palaikymą gydytojams teikusius savanorių sumanymais: „Laikykitės, medikai!“, „Stiprūs kartu“ ir gydytojų palaikymo sumanymas per „Medo.lt“.
Kategorijos nugalėtojais tapo gydytojų palaikymo sumanymas per „Medo.lt“ – žinovų savanorių grupė, teikianti psichologinę pagalbą ir konsultacijas gydytojams.
Sumanymą pradėjo Jaunųjų gydytojų asociacija kartu su Jaunųjų psichiatrų asociacija ir Geštalto institutu.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos nominacijoje „Už nevyriausybinių organizacijų susivienijimą ir betarpišką veikimą kartu per savanorystę, padedant valdyti krizines padėtis bei parodytą pavyzdį, kuriant krizių valdymo savanorystės kultūrą Lietuvoje“ laimėjo didžiosios nevyriausybinės organizacijos – Lietuvos Caritas, Maltos Ordino pagalbos tarnyba ir Lietuvos Raudonojo kryžiaus draugija, sutelkę per 3000 savanorių padėjusių globos namuose, ligoninėse, vakcinacijos punktuose.
Šios organizacijos apdovanotos už pagalbą valstybei užtikrinant reikiamus resursus pandemijos sukeltiems rūpesčiams išspręsti.
Jaunimo reikalų departamentas pasiūlė tris organizacijas, reikšmingai prisidedančias skatinant ilgalaikį jaunimo įsitraukimą į savanorišką veiklą. Nugalėtojai – Marijampolėje veikiantis Visuomenės ir verslo plėtros institutas.
Tai – viena iš pirmųjų Jaunimo savanoriškos tarnybos programą Lietuvoje pradėjusių įgyvendinti organizacijų, ir šiuo metu laikoma viena iš aktyviausiai ir kokybiškiausiai programą įgyvendinančių organizacijų visame modelyje.
Visuomenės ir verslo plėtros institutas nuoširdžiai ir aktyviai įsitraukia į programos tobulinimo procesus, teikia pastebėjimus ir dalijasi patirtimi.