Ketvirtadienį, lapkričio 4 d., Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ nariai rengia susirinkimą, kuriame aptars Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) inicijuojamą sveikatos priežiūros įstaigų tinklo pertvarką.
Frakcijos atstovų teigimu, ši numatyta reforma kelia daug abejonių ir klausimų, į kuriuos atsakymų pasigenda tiek Seimo nariai, savivaldybių vadovai, tiek ir patys medikai bei šalies gyventojai.
„Ši planuojama pertvarka kelia nerimą Lietuvos gyventojams, medikų bendruomenei. Tą pastebime bendraudami su jais. Pavyzdžiui, Mažeikiuose surinkta 12 tūkst. žmonių parašų, savivaldybė parengė rezoliuciją, kuria yra prieštaraujama šios pertvarkos planams.
Vilkaviškio savivaldybė jau numatė pati subsidijuoti vaikų skyriaus išlaikymą savo sveikatos priežiūros įstaigoje, kadangi nesutinka su ministerijos pertvarka. Mes privalome šiuos žmones girdėti ir juos apginti“, – teigia Seimo narė Laima Nagienė.
Frakcijos atstovė Laima Mogenienė pažymi, kad tikslas sukurti ilgalaikės sveikatos priežiūros modelį yra sveikintinas, tačiau skuboti sprendimai, ypač tuo metu, kai Lietuvoje vis dar išlieka įtempta COVID-19 pandemijos situacija ir kyla grėsmė sveikatos sistemos perkaitimui, SAM numatoma visos šalies sveikatos priežiūros įstaigų tinklo pertvarka kelia dar didesnes įtampas ir nežinomybę.
„Svarbiausia yra užtikrinti, kad Lietuvos sveikatos apsaugos sistema ir specialistų teikiamos paslaugos būtų nemokamos ir prieinamos visiems gyventojams.
Tačiau matant Sveikatos apsaugos ministerijos planuojamą reformą, kyla klausimų, kaip bus užtikrinamas tinkamas integralios sveikatos priežiūros ir socialinių paslaugų ilgalaikis finansavimas, kokia paskirtis ir veikla laukia tų ligoninių, kurios nepateks į planuojamą penkių regionų tinklą“, – teigia L. Mogenienė.
Frakcijos atstovų manymu, paslaugų optimizavimas neturėtų būti vertinamas vien geografiniu atstumu, o atsižvelgiant ir į kitus svarbius kriterijus: kelių būklę, avaringumo statistiką, planuojamą kelių infrastruktūros atnaujinimą.
Taip pat Seimo nariai atkreipia dėmesį į tai, kad negalima visko finansuoti tik Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis, bet būtina svarstyti papildomo draudimo modelį ar kitus finansavimo šaltinius. Siūlytina planuojamą reformą pirmiausia išbandyti viename regione kaip bandomąjį projektą, o ne iš karto taikyti visoje Lietuvoje.