Šiaulių ligoninėje atlikta retai pasitaikanti plati galvos kaulinio defekto kranioplastika. Pirmą kartą ligoninės istorijoje pacientui gydyti panaudotas individualus kranialinis implantas, pagamintas iš medicininio titano lydinio, o individualaus implanto kūrimui ir gamybai buvo pasitelktos pažangiausios 3D technologijos.
Sužeidimas, pakeitęs gyvenimą
Tuo, kad gyvenimas per akimirką gali apsiversti aukštyn kojomis, įsitikino kuršėniškis Aleksandras Sysinas. Tuo metu jis dirbo ir gyveno Vokietijoje. Prieš metus 48 metų vyrą, besiruošiantį važiuoti iš darbo, iš nugaros užpuolė plėšikai. Trenkę sunkiu daiktu per galvą, sunkiai sužalojo kaukolę, nurengė, pasiėmė visus daiktus, pinigus ir paliko mirti.
Pro šalį ėjęs žmogus iškvietė greitąją medicinos pagalbą ir Aleksandras buvo nuvežtas į ligoninę. Du mėnesius vyras buvo komos būklės, jam buvo atliktos kelios galvos operacijos.
Vokietijos neurochirurgams pavyko išgelbėti Aleksandro gyvybę, tačiau sugrįžti į įprastą gyvenimą dar nepavyksta – reikia tam daugiau laiko ir pastangų, nes liko paralyžiuota kairė ranka ir koja, kaukolės dešinė pusė įdubusi, nes buvo pašalinta plati kaulinė kaukolės dalis.
Vokietijos chirurgai mėgino sugražinti sutrupintą kaulą, bet jis supūliavo. Gydytojai darė viską, kad būtų išgelbėta gyvybė, ir už tai ne tik Aleksandras, bet ir jo mama Janina Sysina labai dėkinga Vokietijos gydytojams.
Dėkingi kuršėniškiai ir Respublikinės Šiaulių ligoninės neurochirurgams.
„Šiandien Aleksandras atrodo visiškai kitaip, nei tada, kai grįžo iš Vokietijos“, – pasakoja Janina ir džiaugiasi, kad sūnui jau atsigavo paralyžiuota dešinė ranka, nors valdo ją dar sunkiai.
Ypač džiugina neseniai atlikta galvos operacija, kurios metu implantuota individualiai Aleksandrui pagaminta kaukolės plokštelė, kurios dėka atstatytas galvos pavidalas, pasikeitė estetinis vaizdas ir Aleksandras gali jaustis saugiau, labiau pasitikintis savimi.
Iš cemento – neįmanoma
Vokietijoje gelbstint Aleksandro gyvybę atlikta didelio masto dekompresinė kraniotomija. Neurochirurgijos skyriaus gydytojas neurochirurgas Petras Dženkaitis sako, kad gydytojams Vokietijoje nebuvo kitos išeities, nes teko pašalinti didelę kraujosruvą. Esant tokiam sužeidimui, smegenys tinsta ir tenka nuimti dalį kaukolės kaulo, kad būtų vietos smegenims plėstis.
Tik po metų, kai tinimas praeina, galima atstatyti kaukolės paviršių. Rugpjūčio pradžioje Aleksandras kreipėsi į Respublikinę Šiaulių ligoninę, jį apžiūrėjusiam neurochirurgui P. Dženkaičiui tapo aišku, kad įprastu būdu kaukolės kaulo atstatyti nepavyks.
„Įprastai pašalintas kaukolės kaulas atstatomas rankiniu būdu iš cemento formuojant kaukolės lopą, – sako gydytojas P. Dženkaitis, – tačiau tokio dydžio kaukolės paviršiaus suformuoti rankomis iš cemento neįmanoma“.
Anksčiau tokiais atvejais žmonės pagalbos vykdavo į Čekiją arba Lenkiją, kur jau seniai gaminami ir implantuojami individualūs kranialiniai implantai. Deja, šia galimybe pasinaudodavo labai mažai ligonių, nes ši operacija kainuodavo labai daug.