Rugpjūčio 11–15 dienomis Dzūkijos nacionaliniame parke, Marcinkonyse, Tarptautinė organizacija Švarios Baltijos koalicija (angl. Coalition Clean Baltic), ekologinis klubas „Žvejonė“ ir renginio partnerė Aplinkos ministerija kviečia į antrus metus rengiamo tarptautinio renginio – Upių universiteto – paskaitas.
Parko darbuotojai universiteto dalyvius supažindins su jo teritorijoje vaizdinguose slėniuose vilnijančiais upeliais ir upėmis.
Užsiėmimuose bus kalbama apie upių vabzdžius, mikroplastiko problemas, klimato kaitos padarinius. Ministerijos žinovai pristatys Lietuvos upių vientisumo atkūrimo projektus ir numatomus įstatymų pakeitimus.
Paskaitos trečiadienį (rugpjūčio 11 d.) ir ketvirtadienį (rugpjūčio 12 d,) bus transliuojamos per „Facebook“ platformą, kadangi dėl Covid-19 suvaržymų dalyvių skaičius kontaktiniuose užsiėmimuose ribojimas. Jos vyks tik anglų kalba, su programa galima susipažinti čia
Nors Lietuvos vandens telkinių būklė šiek tiek geresnė lyginant su likusia Europa, apie pusė šalies paviršinių vandens telkinių vis dar neatitinka geros vandens būklės reikalavimų, ir padėtis netgi prastėja, lyginant su 2010 m.
Aplinkos apsaugos agentūros paskelbtose Upių baseinų rajonų valdymo programose 2022–2027 m. nurodoma, kad vandens telkinių būklę blogina pasklidoji tarša dėl žemės ūkio veiklos, nesurenkamų lietaus vandens nuotekų ir sutelktoji tarša dėl pramonės įmonių, žuvivaisos telkinių nuotekų ir lietaus nuotekų išleistuvų.
Taip pat upių vagų reguliavimas, kliūtys žuvims upėse ir hidroelektrinių veikla.
Dėmesys į prastėjančią upių ir kitų vandens telkinių būklę visoje Europoje atkreiptas dar 2000 m., kai buvo pristatyta ES vandens direktyva, įpareigojanti valstybes nares imtis priemonių ir pasiekti gerą vandens būklę visuose upių baseinuose iki 2027 m.
Tačiau tyrimai rodo, kad šiuo metu apie 60 proc. visų paviršinių Europos vandens telkinių vis dar neatitinka ES keliamų reikalavimų, kadangi upės yra stipriai paveiktos taršos, ištiesinimo, netvaraus vandens naudojimo ir užtvankų daromos žalos.
Upių universitetas buvo sukurtas 2018 m. siekiant suburti Lenkijos, Baltarusijos bei Ukrainos upių žinovus, dirbančius su Odros, Vistulos/Vakarinio Bugo ir Nemuno upių baseinais ir suvienyti jėgas sprendžiant taršos bei kitas su upėmis susijusias problemas.
2020 m. Upių universiteto paskaitos vyko Lenkijoje, kur buvo diskutuojama apie renatūralizavimo ir upių vientisumo atkūrimo projektus, skaitomi pranešimai apie upės vandens naudojimą, žemės ūkio ir nuotekų taršą.