Statistikos departamentas skelbia, kad skurdo rizikos lygis Lietuvoje 2020 m. sumažėjo iki 20 proc. – buvo 0,9 proc. punkto mažesnis nei 2019 metais., taip pat sumažėjo 65 m. ir vyresnių amžiaus grupės žmonių skurdas, 2020 jis siekė – 35,1 proc., arba buvo 0,9 punkto mažesnis nei 2019 metais. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija teigia siekia mažinti skurdo riziką šalyje, teikia ir diegia kompleksines priemones šiai opiai problemai spręsti.
„Nors absoliutaus skurdo lygis Lietuvoje 2020 m. sumažėjo, skurdas ir socialinė atskirtis, ypač tarp senjorų ir vienišų asmenų, išlieka opi problema, kurią siekiame spręsti kompleksinėmis priemonėmis“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.
Pasak ministrės, parengta nauja pensijų indeksavimo sistema leis pensijas didinti sparčiau, papildoma išmoka jau šiemet pagerins vienišų šalpos pensijų gavėjų ir mažų pensijų priemokų gavėjų padėtį, o jau nuo kitų metų pradžios vienišo asmens išmokas arba našlių pensijas galės gauti visi vieniši neįgalieji ir pensinio amžiaus žmonės.
Spartesnis pensijų indeksavimas. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, siekdama sparčiau mažinti pagyvenusių žmonių skurdą, mažiausias pensijas artinti prie minimalių vartojimo poreikių parengė naują socialinio draudimo pensijos indeksavimo modelį. Jau šį rudenį Seimui bus pateikti atitinkami teisės aktų projektai.
Siūlomi pensijos apskaičiavimo pakeitimai leis pensijas padidinti ir tiems, kurie dėl įvairių gyvenimo aplinkybių negalėjo sukaupti daugiau stažo: prižiūrėjo artimuosius, augino vaikus, ilgesnį laiką negalėjo rasti darbo ir gauna mažiausias pensijas.
Vienišo asmens pensija. Vieniši šalpos pensijų gavėjai ir mažų pensijų priemokų gavėjai jau gali kreiptis į „Sodrą“ dėl vienišo asmens išmokos. Šiemet ši išmoka siekia 28,63 eurus. Nuo kitų metų pradžios vienišo asmens išmokas arba našlių pensijas galės gauti visi vieniši neįgalieji ir pensinio amžiaus žmonės. Planuojame, kad vienišo asmens išmoka kitais metais bus 32 eurai.
Tikimasi, kad ši papildoma išmoka padės sumažinti visų vienišų mūsų senjorų ir neįgaliųjų skurdą ir atskirtį.
Nedarbo socialinis draudimas. Duomenys rodo, jog 2 proc. punktais padidėjo bedarbių skurdo rizikos lygis (nuo 54,4 iki 56,4 proc.). Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos planuose – nedarbo socialinio draudimo sistemos peržiūra. Į nedarbo socialinio draudimo sistemą numatoma įtraukti likusias savarankiškai dirbančių asmenų grupes.