Visais laikais noras puoštis ir gražiai atrodyti buvo neatsiejamas nuo žmogiškosios prigimties. Dar priešistoriniame laikotarpyje galima aptikti pirmųjų juvelyrikos užuominų – vėriniai iš kriauklių, kaulų ar akmenų nurodydavo žmogaus statusą ar net atlikdavo gynybinę funkciją. Vėliau, ištobulinus metalo apdirbimo technologijas, kaulus pakeitė sidabriniai ir auksiniai papuošalai, mistiški brangakmeniai ir „geriausi merginų draugai“ deimantai, apie kuriuos 1953 metais dainavo populiariosios kultūros ikona Merlin Monro (Marilyn Monroe).
Šiandien juvelyrikos dirbiniai reiškia daug daugiau nei tik gražų stiliaus elementą. Rubinai simbolizuoja amžiną meilę, auksiniai papuošalai savyje nešioja ištisų šeimos kartų istoriją, o deimantai gali pabrėžti jų savininkų socialinį statusą.
Prabangūs papuošalai keri savo subtilumu ir paslaptimis – gal todėl tokią daugybę turtingų žmonių jie traukia kaip kolekcinis objektas. Kam kolekcionuoti pašto ženklus, jei gali rinkti deimantus? Kai kurie iš jų – ir kolekcininkai, ir papuošalai – jau seniai įėjo į istoriją.
Jungtinės Karalystės monarchės lobis
Tikriausiai nieko nenustebins faktas, kad visame pasaulyje monarchijos atstovai gali pasigirti kelių šimtmečių senumo juvelyrikos šedevrų kolekcija, tačiau virtualioje erdvėje pasidairius po karalienės Elžbietos II sukauptų ir paveldėtų dirbinių sąrašą, raibsta akys. Monarchės kolekcijoje – daugiau nei 300 įvairiausių papuošalų (34 poros auskarų, 46 kaklo papuošalai, beveik 100 sagių, keliolika tiarų ir t.t.), kai kurių kilmė siekia dar 16 amžių.
Žinoma, ten nerasite minimalistinių auksinių papuošalų – vyrauja deimantai, perlai, smaragdai ir rubinai. Įdomu tai, kad karūna, pats svarbiausias kolekcijos elementas, simbolizuojantis karališkąją šeimą ir jos galią – išdabinta net 2868 briliantais, 269 perlais, 17 safyrų ir 11 smaragdų. Visai nenuostabu, kad net pati karalienė savo lobiais puošiasi tik per ypatingas ceremonijas ir iškilmes – kiaurus metus jie akylai saugomi ginkluotos apsaugos Londono Taueryje, pačiame miesto centre.
Brangiausias sužadėtuvių žiedas
Dar viena dėl papuošalų pakvaišusi kolekcionierė – amerikiečių kino aktorė Elizabe Teilor (Elizabeth Taylor), prie kurios kolekcijos gausos ženkliai prisidėjo ir jos vyras, aktorius Ričardas Bertonas (Richard Burton). Šiame moterų emancipacijos amžiuje su šypsena žiūrime į laikus, kai deimantus jos gaudavo tik nuo vyrų kaip meilės įrodymą. Mūsų dienomis šiuolaikinė moteris, leidžianti sau įsigyti prabangius papuošalus, pabrėžia savo nepriklausomybę ir savarankiškumą.
Vis dėlto E. Teilor kolekcijoje galima rasti išskirtinį, brangiausią pasaulyje sužadėtuvių žiedą, dovanotą jos vyro. Deimantinio žiedo vertė – net 8,8 milijonai JAV dolerių. Prabangių papuošalų karaliene tituluojama aktorė prieš savo mirtį išreiškė norą, kad jos kolekcija būtų parduota aukcione ir patektų į geras rankas. Jos noras 2011 metais išsipildė. Visi papuošalai buvo parduoti privačiam kolekcionieriui aukcione už rekordinę sumą – 144 milijonus dolerių.
Vienintelis ir nepakartojamas
Ne tik kolekcininkų aistra papuošalams, bet ir patys juvelyrikos dirbiniai, jų istorija kartais atima žadą. Puikus pavyzdys – geltonasis Tifani deimantas. Tai vienas iš didžiausių kada nors pasaulyje atrastų deimantų, iškastas 1877 metais Pietų Afrikoje. Deimantą nusipirko garsusis Niujorko juvelyras Čarlzas Tifany (Charles Tiffany), o jo apdirbimas buvo patikėtas vos dvidešimt trijų nepatyrusiam gemologui Georgui Frederikui Kuncui (George Frederick Kunz). Deimantas buvo saugomas Paryžiuje, vėliau perkeltas į JAV nacionalinį gamtos istorijos muziejų Vašingtono valstijoje, kur išbuvo iki 2007 metų. Dabar jis saugomas pagrindinėje „Tiffany & Co.“ parduotuvėje Manhetane.
Iki šiol deimantu buvo pasipuošusios tik 3 pasaulio moterys. Pirmoji – amerikiečių politiko Edvino Šeldono Vaithauzo (Edwin Sheldon Whitehouse) žmona E. Šeldon per Tifani (Tiffany) puotą 1957 metais. Po kelių metų, 1961-aisiais, žymiosios aktorės Odry Hepbern (Audrey Hepburn) kaklą papuošė deimantai, kai kino teatrus pasiekė kultinis filmas „Pusryčiai pas Tifanį“. Trečioji moteris, turėjusi garbės į viešumą išeiti su garsiuoju deimantu, buvo 21 amžiaus ikona, dainininkė Ledy Gaga (Lady Gaga) per devyniasdešimt pirmųjų „Oskarų“ apdovanojimų ceremoniją. Šiuo metu papuošalo vertė siekia beveik 30 milijonų dolerių.
auksosala.lt nuotr.
Blizgučiai ir nusikaltimai
Ne paslaptis, kad dažnai labiausiai trokštame to, ko turėti negalime. Taip nutiko ir žymiausiai papuošalų vagilei, amerikietei Doris Payne – prabangos ir geresnio gyvenimo troškimas juodaodę ligoninės seselę iš Vakarų Virdžinijos atvedė prie šešis dešimtmečius besitęsusių nusikaltimų ir vagysčių virtinės. Įvairiuose šaltiniuose rašoma, kad nelaiminga tėvų santuoka, kurioje augo Doris, jos motinos finansinė priklausomybė nuo tėvo, neapykanta rasinei nelygybei, tuo metu klestėjusiai JAV, Doris suformavo norą turėti daugiau ir būti nepriklausomai.
Pirmąjį nusikaltimą Doris įvykdė būdama vos dvidešimt trijų metų ir vogė tikrai ne auksinius papuošalus. 1952 metais, iš Pitsburge esančios juvelyrikos parduotuvės, moteris pavogė 20 000 dolerių vertą žiedą su deimantais. Ji buvo tokia išsigandusi to, ką padarė, kad visą naktį praleido geležinkelio stoties tualete, o ryte sugalvojo, kad žiedą reiktų grąžinti. Vis dėlto grįžusi į miestą ji papuošalo negrąžino, o pardavė juvelyrikos supirkėjams už 7000 dolerių.
Po šio įvykio vagystės tapo jos „darbu“, Doris keliavo per Šiaurės Ameriką, Los Andželą ir Kanadą. Kaip ir svajojo vaikystėje, savo motinai nupirko atskirą namą, o moters vaikai augo su tėvu, nes Doris suprato, kad nėra sutverta motinystei. Kaip pati sakė, „moters, kuri dirba pasaulinio lygio vagimi, namuose dažnai nebus.“ Vagilės, sučiuptos ir nuteistos daugybę kartų, gyvenimas vertas filmo, kuris ir buvo sukurtas 2013 metais. Šiuo metu Doris, sulaukusi devyniasdešimties metų, mėgaujasi poilsiu, tačiau dar 2017 metais ji buvo sučiupta prekybos centre, pavogusi maisto ir smulkios elektronikos prekių už 86 dolerius.
Akinantis žavesys
Tikriausiai kiekvienas iš mūsų turime pomėgių ir aistrų, užimančių didelę dalį gyvenimo. Kai kam – tai juvelyrikos dirbiniai, kuriems lengva ranka išleidžiami milijonai ar net vykdomi nusikaltimai. Vis dėlto skaitant istorijas apie garsiausius pasaulio kolekcionierius labai žavu ir keista suvokti, kad taip žmonėms galvas apsuka blizgantys mineralai ir spalvoti akmenys.