Dalis Lietuvos prekybos įmonių asociacijos (LPĮA) narių, dėl karantino ribojimų visiškai ar dalinai negalinčių vykdyti veiklos, dalyvavo nuotoliniame susitikime su Ministre Pirmininke Ingrida Šimonytė, ekonomikos ir inovacijų ministre Aušrine Armonaite bei sveikatos ministru Arūnu Dulkiu. Susitikime buvo aptarta verslo padėtis, pasirengimas galimam prekybos sektoriaus atvėrimui bei paramos verslui efektyvumo klausimai. Taip pat aptartos galimybės veiklą atnaujinti jau per artimiausias savaites.
„Džiugi žinia – išgirstas valdžios atstovų pažadas nebedelsti ir po Velykų sugrįžti prie prekybos atidarymo klausimo. Prekybos centruose, kurie iki šiol negali vykdyti veiklos, veikia didžioji dalis ne maisto prekių prekybos įmonių parduotuvių, tad jau ketvirtą mėnesį veiklos negalinčios vykdyti įmonės yra itin sunkioje padėtyje“, – sako Rūta Vainienė, LPĮA direktorė. Pasak jos, svarstoma galimybė prekybą atverti jau balandžio 12 dieną.
Veiklos sustabdymas antrojo karantino metu užsitęsė gerokai ilgiau nei buvo galima numatyti įvedant karantiną. Daugiau nei tris mėnesius uždaryti verslai priversti ieškoti kitokių veiklos sprendimų būdų, nors, asociacijos narių vertinimu, yra gausu priemonių, galinčių leisti prekybai veikti saugiai.
Praėjusią savaitę prekybos centrai jau pateikė pasiūlymus, kokius sugriežtintus saugumo reikalavimus būtų galima įgyvendinti ir sudaryti sąlygas įmonėms dirbti. Prekybos atstovai pažymi, kad atidarius daugiau parduotuvių tikimasi sulaukti net teigiamo postūmio saugumui – pirkėjų srautai labiau pasiskirstytų, sumažėtų dabar matomos eilės prie atidarytų parduotuvių.
„Verslui labai svarbus aiškumas, todėl labai tikimės, kad artimiausiu metu prekybos įmonės iš tiesų gaus leidimą veikti. Taip pat tikimės, kad ateityje bus apibrėžti aiškūs modeliai, kaip šis sektorius galėtų saugiai dirbti griežtinant ar švelninant taikomus ribojimus, tačiau išvengiant visiško uždarymo“, – sako R. Vainienė.
Pasak asociacijos vadovės, susitikimo metu buvo aptarta ir sunkumus patiriančiam verslui taikoma parama. Asociacija jau teikė siūlymus į paramos gavėjus įtraukti ir mažiau nukentėjusias įmones, taip pat prašoma, kad parama verslus pasiektų greičiau.
„Prekybos specifika – į priekį užsakomos ir sandėliuose sukauptos prekių atsargos, kurios, keičiantis sezonui praranda aktualumą arba dar blogiau, dėl trumpo galiojimo termino sugenda. Dalis įmonių, norėdamos realizuoti tas atsargas ir bent kiek išsilaikyti taikė itin dideles nuolaidas, išpardavinėjo likučius. Dėl to, apyvartos krito mažiau, tačiau nuostolių neišvengta. Dabartinės paramos schemos šios aplinkybės neįvertina, nors pagalba tokiam verslui taip pat labai svarbi“, – pažymi R. Vainienė.