Kovo 24 d. inicijavau susitikimą dėl gyvųjų muziejų reglamentavimo. Susitikime taip pat dalyvavo Kultūros viceministras Rimantas Mikaitis, Lietuvos muziejų asociacijos valdybos pirmininkas Raimundas Balza, Etninės kultūros globos tarybos pirmininkė doc. dr. Dalia Urbanavičienė, mano patarėjas Edgaras Aganauskas.
Seime esu pateikęs Lietuvos Respublikos muziejų įstatymo projekto papildymą, kuriuo siekiu įvesti gyvojo muziejaus statuso reglamentavimą. Gyvuoju muziejumi būti laikomas muziejus, kuriame gyvai būtų atkuriamos tam tikros kultūros, gamtinės aplinkos ar istorinio laikotarpio sąlygos.
Gyvojo muziejaus išskirtinis bruožas – jame gyvena, jį nuolat prižiūri ir gyvojo muziejaus sąlygas visą parą kuria jame gyvenantys muziejininkai. Užsienio, ypatingai vakarų, valstybės ypatingai puoselėja ir saugo gyvojo muziejaus statusą, turinčius muziejus, kadangi būtent tokie muziejai yra tautos veidrodis ir jos reprezentacija. Lietuva – ne išimtis.
Taip pat galime pasigirti turtingą istoriją turinčiais gyvaisiais muziejais, vienas jų – A. ir J. Juškų etninės kultūros muziejus Vilkijoje. Autentišką Juškų muziejų-sodybą 30 – dešimt metų puoselėja ir dirba etnologai: Arūnas ir Vida Sniečkai.
Visgi, nors muziejai veiklą ir vykdo, teisinio reglamentavimo tam vis dar neturime. To pasekoje atsiranda atvejų, kai vietinė savivalda, besinaudodama įstatymo spragomis, iš muziejaus patalpų siekia iškraustyti jau ne vieną dešimtmetį muziejui tarnaujančius gyvojo muziejaus kūrėjus. Iškraustymo rezultatas būtų toks, kad muziejai prarastų savo išskirtinumą, tam tikro laikotarpio sąlygų atkūrimą, taigi netektų ir savo statuso.
Lyginant vietos savivaldos valdininkų ir užsienio valstybių požiūrį, kaip pavyzdį, galime pasitelkti Jungtinę Karalystę, kurioje apie 350 „National Trust“ darbuotojų gyvena gyvuosiuose muziejuose. Dėl šios priežasties tokie muziejai susilaukia išskirtinio lankytojų dėmesio.
Po susitikimo noriu pasidžiaugti ir pasidalinti geromis naujienomis, kad Kultūros ministerija teigiamai įvertino pateiktą įstatymo projektą ir pažadėjo pasidomėti esama situacija. Ministerija taip pat atskleidė, kad šiuo metu yra ruošiama nauja Muziejų įstatymo redakcija, kurioje galėtų būti įvestas ir gyvojo muziejaus reglamentavimas. Smagu, kad astrologinis pavasaris atėjo su muziejų bendruomenei maloniomis žiniomis.
Artimiausiu metu kartu su patarėjų komanda aktyviai bendradarbiausiu tiek su Kultūros ministerija, tiek su Lietuvos muziejų asociacija ir tiek su Etninės kultūros globos taryba. Viliuosi, kad pagaliau bus išspręstas ir įvestas gyvųjų muziejų reglamentavimas, o jų bendruomenė galės jaustis saugi, toliau sėkmingai vykdydama savo veiklą ir puoselėjanti Lietuvos vardą.
pagarba Arūnui ir Vidai Sniečkams už jų triūsą ir pasatangas kuriant gyvąjį muziejų, ir gaila, kad rajono politikai ieško landų, kad muziejų padaryti sustabarėjusiu
muziejus is tiesu labai puikus, ir tokiam miesteliui kaip Vilkija- ypatinga traukos ir kulturinio vyksmo vieta. iskrauscius Snieckus tikrai butu prarasta labai daug- ypac miesteliui. ir pats muziejus taptu tik retkarciais kveptelejanciu dariniu… prarastu savo nepakartojama zavesi.
Geriausios kloties šiems žmonėms. Sėkmės visiems tokių muziejų steigėjams ir puoselėtojams. Toks muziejus – sodyba yra gyvas visą parą ir apskritus metus. Teko į panašius užsukti ir po darbo, net saulei leidžiantis (kas ypač senoje sodyboje jauku). Priėmė, kaip draugus. Ačiū