Aplinkos apsaugos agentūros atliktas tyrimas parodė, kad ftalatai plačiai paplitę Kuršių marių ir Baltijos jūros vandenyje – per dešimtmetį iki 2020 m. kiekių viršijimai nustatyti visame tiriamame rajone.
Ftalatai – viena gausiausiai naudojamų medžiagų plastiko gamyboje bei chemijos pramonėje. Jie beveik visada aptinkami minkštesnės plastmasės (PVC) gaminiuose, siekiant padidinti jų minkštumą, skaidrumą, lankstumą ir ilgaamžiškumą. Šių medžiagų gausu dažų, klijų, grindų dangų, plastikinių butelių, įvairių maisto laikymui skirtų indų, drabužių, žaislų, medicinos priemonių gaminiuose, kosmetikoje. Ftalatai nėra stipriai įsitvirtinę plastike, todėl į aplinką patenka visą plastikinio daikto naudojimo laikotarpį. Tyrimų rezultatai parodė, kad į paviršinius vandens telkinius ftalatai patenka daugiausia su nuotekomis.
Ftalatai yra toksiški vandens gyventojams, kaupiasi maisto grandinėje, gali sukelti endokrininės sistemos sutrikimus, astmą, onkologines ligas. Vienas daugiausia tiriamų ftalatų – di(2-etilheksil ftalatas (DEHP) – išsiskiria savo toksiškumu, bioakumuliacinėmis savybėmis. Dėl šio ftalato aplinkos kokybės standartus viršijančių kiekių Kuršių marių ir Baltijos jūros cheminė būklė neatitinka geros. DEHP įtrauktas į pirmenybinių pavojingų medžiagų sąrašą – jo išleidimas į gamtinę aplinką turi būti nutrauktas iki 2033 m.
DEHP ir kitų ftalatų plastikiniuose gaminiuose ribojimai Europoje prasidėjo nuo 1999 metų – šeši ftalatai buvo uždrausti žaisluose ir vaikų priežiūros prekėse. Pagal galiojančius ES teisės aktus, šiuo metu į rinką negali patekti gaminiai, kuriuose ftalatų kiekis bus lygus arba didesnis nei 0,1 % plastifikuotos medžiagos masės.
Daugiau žinių apie taršą ftalatais ir Baltijos jūros bei Kuršių marių vandenų būklę galima rasti čia: http://inx.lv/EjbG.
Baltijos jūra – cheminių bombų sąvartynas. Apie pavojingų 15000 tonų.
ht tps://helcom.fi/baltic-sea-trends/hazardous-subtances/sea-dumped-chemical-munitions/
– Kodėl tylima Lietuvoje apie tokį nacių ir komunistų nusikaltimą?
– Todėl, kad neišjungti komunistai Lietuvoje.
Būtų gerai, kad ant plastiko būtų kažkoks ženklas rodantis apie jame esančių ftalatų kiekį procentais.