Didžiausia Lietuvoje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“ kreipėsi į Aplinkos apsaugos departamentą, prašydama suteikti žnių apie netinkamai atliekas tvarkančias įmones. Aplinkosaugininkų valdoma apskaitos informacinė sistema leistų nustatyti ir nubausti tikruosius nuotekų teršėjus bei atgrasyti visus nesąžiningus atliekų tvarkytojus suvokiant, kad už tokius veiksmus neišvengiamai reikės prisiimti atsakomybę.
Aplinkos apsaugos departamento duomenimis, į nuotakyną su išvalytomis nuotekomis metų pradžioje savavališkai išleista ir į gamtinę aplinką pateko apie 19 tonų plastiko atliekų. Bendrovė „Vilniaus vandenys“ savarankiškai iš nuotakyno surinko dar apie 6,9 tonas plastiko atliekų, todėl skaičiuojama, kad bendras išleistų plastiko atliekų kiekis siekė apie 25,9 tonas.
Nors šį atvejį vis dar nagrinėja Vilniaus miesto prokuratūra, aplinkosaugininkai pasiūlė, kad beveik 83 tūkst. eurų siekiančią aplinkai padarytą žalą atlygintų „Vilniaus vandenys“, o ne draudžiamas atliekas, kurių negalima pilti į buitinių nuotekų nuotakyną, į vandentvarkos įmonės nuotekų sistemą išleidę teršėjai. Nustatyti netinkamai plastiko atliekas tvarkančias įmones galėtų padėti Aplinkos apsaugos departamento valdoma GPAIS – vieninga gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinė sistema.
„Tikimės, kad šis atvejis, atskleidžiantis valstybinės kontrolės sistemos trūkumus, bus išspręstas ne einant lengviausiu keliu, o siekiant išaiškinti tikruosius kaltininkus. Biurokratiniais metodais grįstas sprendimas bausti vandentvarkos bendrovę, o ne teršėją, atveria galimybes panašioms situacijoms kartotis ateityje ir neskatina pažeidėjų elgtis atsakingai. Siekiame bendradarbiauti su Aplinkos apsaugos departamentu ir kartu nustatyti nederamai atliekomis atsikratančias įmones, kad šios prisiimtų atsakomybę už aplinkai padarytą žalą“, – sako „Vilniaus vandenų“ generalinis direktorius Marius Švaikauskas.
Plastiko detalės aptiktos penkių įmonių nuotekose
„Vilniaus vandenys“, prašydami Aplinkos apsaugos departamento padėti išsiaiškinti, kas į nuotekų sistemą išleido apie 25,9 tonas plastiko atliekų, ypatingą dėmesį ragina atkreipti į penkias įmones.
Iškart po sausio mėnesį užfiksuoto taršos atvejo Neries upėje pačių „Vilniaus vandenų“ pastangomis buvo išaiškintas ir tyrėjams įvardintas teršėjas – UAB ECSO. Ištyrus nuotekų mėginius paaiškėjo, kad į valymo įrenginius plastiko atliekos pateko kartu su šios įmonės nuotekomis.
Dėl UAB ECSO nuotekose aptiktų smulkių plastiko detalių bendrovė „Vilniaus vandenys“ šiais metais du kartus – sausį ir liepą – kreipėsi į Vilniaus regiono aplinkosaugininkus ir Vilniaus miesto prokuratūrą bei šioms institucijoms perdavė surinktus taršos įrodymus.
„Vilniaus vandenys“ prokuratūrai pranešė ir apie nustatytus kitus taršos plastiku atvejus, kuriuose dalyvavo AB „Plasta“, UAB „Poligranul“, UAB „Eko perdirbimas“ ir UAB „Maldis“. Iš šių įmonių plastiko detalės į bendrovės „Vilniaus vandenys“ valymo įrenginius pateko iš jų vidinių nuotekų tinklų ar į valyklą buvo atvežtos asenizacine mašina.
„Vilniaus vandenys“ primena, kad neturi galimybių išvalyti į nuotekas patekusių plastiko dalelių – tam vandentvarkos įrenginiai nėra pritaikyti.
Sąjūdžio laikais tuometinėje Čekoslovakijoje į aplinkosaugą buvo įtraukti moksleiviai. Nežinau, kaip dabar, bet tais laikais vaikai būdavo dažnai vedžiojami į žygius, pažindinami su gamta, išmokdavo ją ,,skaityti”, kuo daugiau pastebėti. Moksleiviai žygių metu išaiškindavo ir paviešindavo daug gamtos teršėjų.
Kodėl mums jų patirties nepakartojus? Gal net užuot dabar namuose užsidarius atostogavę, jie galėtų išeiti į žygį. Jei mokyklos suderintų savo maršrutus, tai ir daug vandenviečių apeiti galėtų?
O skraidyklės? Žemai skraidydamos, jos gal nustatytų naujus ,,upelis”? Tai dar labiau paskatintų moksleivius?
Gera mintis, pratęsus ją reikėtų ir visuomeninkų teisėjų, visuomeninkų policininkų (tiesa, yra rėmėjai), visuomenininkų statybos inspektorių, visuomenininkų maisto inspektorių ir t.t. Sąrašas būtų ilgiausias… Visuomeninkai būtų aktyvūs, o valstybės tarnautojai, gaudami solidžius atlyginimus, galėtų dar smagiau gerti kavą`ir krapštytis nosis darbo metu. Bet mintis vis tiek gera (sakau be jokio pasišaipymo).
A. Latakas: prokurorai nutraukė tyrimą dėl taršos Klaipėdos uoste
– diena.lt/naujienos/klaipeda/miesto-pulsas/latakas-prokurorai-nutrauke-tyrima-del-tarsos-klaipedos-uoste-992084