Rugsėjo 17 d. plenarinėje Europos Parlamento (EP) sesijoje didžiąja balsų dauguma (574 už, 37 – prieš ir 82 susilaikė) priimta rezoliucija “Dėl padėties Baltarusijoje”, kuria atmetami rugpjūčio 9 d. Baltarusijoje įvykusių vadinamųjų prezidento rinkimų rezultatai, taip pat pareiškiama, kad EP nepripažins Aliaksandro Lukašenkos Baltarusijos prezidentu pasibaigus jo dabartinei kadencijai.
„EP ragina kuo greičiau surengti naujus laisvus ir sąžiningus rinkimus Baltarusijoje, kurie vyktų su tarptautiniais stebėtojais ir pagal tarptautinius standartus, taip pat pripažįsta Koordinacinės tarybos, kaip laikinos žmonių, kurie reikalauja demokratinių pokyčių Baltarusijoje, atstovybės, atvirą visiems politiniams ir socialiniams suinteresuotiesiems subjektams, statusą“, – teigia EP nariai Andrius Kubilius ir Rasa Juknevičienė.
Pasak jų, šia rezoliucija taip pat nepripažįstama A. Lukašenkos teisė dėl ko nors derėtis su Rusijos prezidentu V. Putinu.
„A. Lukašenka neturi politinių ar moralinių įgaliojimų Baltarusijos vardu užmegzti kokius nors tolesnius sutartinius santykius, be kita ko, su Rusijos valdžios institucijomis, kurie galėtų kelti grėsmę Baltarusijos suverenitetui ir teritoriniam vientisumui“, – rašoma dokumente.
Europos Parlamentas taip pat reikalauja Magnitskio tipo sankcijų mechanizmo: ES Taryba raginama nedelsiant sukurti visapusišką, veiksmingą ir savalaikį ES masto ribojamųjų priemonių mechanizmą, pagal kurį būtų galima taikyti priemones bet kokiems asmenims, valstybiniams ir nevalstybiniams subjektams bei kitiems subjektams, atsakingiems už sunkius žmogaus teisių pažeidimus arba su jais susijusiems. Be to, europarlamentarai reikalauja išplėsti sankcijų sąrašą įtraukiantį jį visus Baltarusijos rinkimų klastojimo, smurto ir represijų veiksmų vykdytojus Baltarusijoje, daug aukšto ir vidutinio rango pareigūnų, taip pat verslininkų, kurie, remia režimą arba atleidžia savo darbuotojus už dalyvavimą streikuose.
Rezoliucijoje pažymima, kad EP ragina atlikti nepriklausomą ir veiksmingą tarptautinį OMON ir kitų Baltarusijos valdžios institucijų nusikaltimų, susijusių Aliaksandro Taraikouskio, Aliaksandro Vichoro, Arciomo Parukovo, Henadzio Šutavo ir Kanstantino Šyšmakovo mirtimis, tyrimą. Europos Parlamentas yra pasiruošęs prisidėti prie tokio tarptautinio tyrimo realizavimo.
„Šiuo dokumentu taip pat reikalaujama sustabdyti bet kokį ES paramos teikimą Baltarusijai per A. Lukašenkos administraciją, raginama parengti Maršalo planą demokratinei Baltarusijai“, – teigia EP nariai. Taip pat yra raginama, kad Europos Sąjunga ir toliau tęstų baltarusiško Europos Humanitarinio universiteto, veikiančio Vilniuje, finansavimą.
Be to, į rezoliuciją įtraukta nuostata, kuria siūloma ir toliau teikti paramą Lietuvoje veikiančiam Europos humanitariniam universitetui.