Šią vasarą Vilniuje daugėjant vietų, kur mieste galima nemokamai atsigaivinti iš lauko gertuvių, jas įrengusi bendrovė „Vilniaus vandenys“ pristato dar vieną naujovę – gertuvėse sumontuoti nuotolinio nuskaitymo skaitikliai. Jie leidžia mobiliajame telefone kiekvienam stebėti vandens suvartojimą bei indėlį į švaresnę aplinką, neperkant vandens plastikiniuose buteliuose.
„Matyti, kaip kiekvienas gali prisidėti prie plastiko mažinimo ir švaresnės aplinkos išsaugojimo, šiandien tampa svarbu ir aktualu daugeliui, o mums, sparčiai investuojant į skaitmeninius modernius rodmenų nuskaitymo prietaisus, suteikti tokią galimybę jau tapo įmanoma“, – sako „Vilniaus vandenų“ generalinis direktorius Marius Švaikauskas.
Pasak jo, galvojant apie gamtos saugojimą ir kiekvieno indėlį į švaresnę aplinką, įvairiose miesto vietose įrengtose gertuvėse buvo sumontuoti nuotolinio rodmenų nuskaitymo prietaisai, kurie siunčia duomenis apie vandens suvartojimą realiu laiku, o visiems besidomintiems ir neabejingiems švaresnės aplinkos išsaugojimui buvo sukurtas specialus įrankis, kurio pagalba galima stebėti, kiek bendrai išgeriama vandens, kaip kinta jo suvartojimas, sekti kitus rodiklius – pavyzdžiui, kiek vietoj limonado pasirinkus geriamąjį vandenį atsisakoma cukraus ar kiek sutaupoma, jei kaskart norint atsigaivinti neskubama į parduotuvę.
Vis tik svarbiausia, kad naujasis įrankis suteikia galimybę matyti indėlį, saugant gamtą – kiek gamtos išteklių sutaupoma atsisakant plastiko – vandenį geriant iš gertuvių, o ne iš plastikinių butelių. Programėlėje pateikiamas atsakomybės barometras, parodantis bendrą gertuvėmis besinaudojančių sostinės gyventojų atsakomybės lygį.
„Paprastai tariant, kuo daugiau vandens iš gertuvių išgeriame, tuo labiau prisidedame prie aplinkos tausojimo. Šiuo įrankiu skatiname atsakingą vartojimą ir sportuojančius, aktyviai laiką leidžiančius ar į miestą tiesiog išėjusius pasivaikščioti raginame visuomet su savimi turėti savo gertuves“, – sako „Vilniaus vandenų“ vadovas.
Nuo vasaros sezono pradžios sutinktais duomenimis, vilniečiai ir miesto svečiai iš įvairiose miesto vietose įrengtų gertuvių jau išgėrė 354 950 stiklinių vandens, taip elgdamiesi atsisakė 141 980 vienetų plastikinių buteliukų ir sumažino beveik 12 tonų anglies dvideginio išmetimo į aplinką, išskiriamo plastikinių pakuočių gamybos proceso metu. Maža to, jie jau suvartojo 6,5 t mažiau cukraus, o nepirkdami vandens ir gerdami jį nemokamai sutaupė daugiau nei 142 240 eurų.
Norint sekti duomenis, tereikia mobiliuoju telefonu nuskenuoti ant kiekvienos gertuvės esantį kodą, kuris nukreipia į specialiai sukurtą puslapį, patalpintą bendrovės internetinėje svetainėje. Jame atvaizduojami bendri suvartojimo duomenys iš visų „Vilniaus vandenų“ gertuvių ir pateiktas miesto žemėlapis, kuriame nurodoma, kaip mieste įrengtas gertuves pasiekti trumpiausiu keliu. Bendrovės svetainėje patogu stebėti ne tik bendrus visų gertuvių vandens suvartojimo duomenis, bet ir sekti kiekvienos atskirai.
Šiuo metu Vilniuje veikia 11 stacionarių „Vilniaus vandenų“ gertuvių, kurios patogiai išdėstytos gausiai lankomose sostinės vietose. Šią vasarą ketinama įrengti dar 5 stacionarias gertuves. Judriose miesto vietose per karščius atidarytos ir 6 papildomos mobilios vandens gertuvės, kurias galima pagal poreikį perkelti iš vienos vietos į kitą. Šios gertuvės pranašesnės už stacionarias dėl didesnio funkcionalumo, tačiau jų paskirtis ta pati – suteikti galimybę atsigaivinti, neperkant dar vieno plastikinio vandens buteliuko.
Gertuvės – tai ekologiškas sprendimas, kurį bendrovė „Vilniaus vandenys“ pasiūlė miestui. Iš požeminių gręžinių tiekiamas Vilniaus vanduo yra švarus ir kokybiškas, jo kokybė nuolat tikrinama, todėl tokį vandenį gerti saugu ir sveika. Maža to, taip taupomos lėšos, atsisakius vandens plastikiniuose buteliukuose – tausojama gamta.