Lietuvoje balandžio 15 d. sušvelninus karantino sąlygas ir leidus teikti kai kurias paslaugas, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai šį savaitgalį tikrina, kaip šių paslaugų teikėjai laikosi reikalavimų, skirtų užkirsti kelią virusui plisti visuomenėje. Šeštadienį, balandžio 18 d., iš viso patikrintos 642 prekybos ir paslaugų teikimo vietos Lietuvoje. Pažeidimai nustatyti 52-ose iš jų (tai sudaro 8 proc. visų patikrintų paslaugų teikėjų).
Patikrinimų metu vertinama, ar paslaugų teikėjai laikosi būtinų visuomenės sveikatos saugos, higienos, darbuotojų ir pirkėjų aprūpinimo būtinosiomis asmeninėmis apsaugos priemonėmis sąlygų, t. y. ar ribojamas pirkėjų srautas, ar sužymėti atitinkami tarpai tarp pirkėjų eilėse, ar įleidžiami tik kaukes dėvintys ir ne didesnėmis nei 2 asmenų grupėmis atvykę pirkėjai, ar prekybos vietose skelbiami įspėjimai apie tai, kad rizikos grupių asmenims nerekomenduojama lankytis parduotuvėse ir kitų karantino reikalavimų.
Dažniausi pažeidimai: prie įėjimo į prekybos vietą nepateikiama informacija apie tai, kad nerekomenduojama lankytis rizikos grupių asmenims, nepažymėti privalomi atstumai tarp eilėje stovinčių pirkėjų, į patalpas patenkama ne per tiesioginį įėjimą iš lauko, nematuojama darbuotojų kūno temperatūra, tik atvykus į darbą. NVSC specialistai nustatė ir draudžiamos veiklos atvejų – Vilniuje tokių buvo 9.
Daugiausiai reikalavimų nesilaikančių paslaugų teikėjų nustatyta Vilniaus apskrityje – 41 proc. visų šioje apskrityje patikrintų paslaugų teikėjų, Alytaus apskrityje pažeidėjai sudarė 18 proc., Klaipėdos apskrityje – 16 proc., Kauno – 4 proc.
Nustatytiems pažeidėjams bus surašyti administracinių nusižengimų protokolai, skiriamos baudos.
Balandžio 18 d. Kauno apskrities policijos pareigūnai Kaune vykdė parduotuvių, prekybos įmonių, kurių veikla karantino metu leistina, stebėseną ir kontrolę. Buvo tikrinamos tokių įmonių prieigos, užeita į vidų, pagal savo kompetenciją vertinta, ar jose nepažeidinėjami karantino reikalavimai.
Nuo ryto buvo apžiūrimi prekybos miestelio „Urmas“ sandėliai. Kur prekiaujama pramoninėmis prekėmis – nė vieno sandėlio durys neatsidarė, patekti galimybės nebuvo. Akivaizdu – veikla ten nebuvo vykdoma. Ten, kur prekiaujama maistu – laikomasi higienos sąlygų, pardavėjai buvo su apsaugos priemonėmis, laikytasi saugaus atstumo. Ant visų durų taip pat buvo nurodytos taisyklės. Čia atvykę pareigūnai pažeidimų nerado, priešingai – sutiko vadovybę, tikrinančią, kaip laikomasi tvarkos, bei dalinančią dezinfekcinius skysčius ir kitas apsaugos priemones.
Prekybos centruose, vykdančiuose ne maisto prekybą, bei jų prieigose keletas pažeidimų nustatyta – ne visur buvo laikomasi saugaus dviejų metrų atstumo. Į pareigūnų pastabas nedelsiant buvo sureaguota, todėl užteko tik įspėjimų.
„Džiugu, kad pareigūnams neteko rašyti protokolų. Matyt ir visuomenė, ir verslo atstovai pradeda reaguoja tinkamai, elgiasi vis sąmoningiau. Tokios priemonės bus vykdomos ir artimiausiu metu – tol, kol bus neatšauktas karantino režimas, kadangi nors ir sušvelninus karantino sąlygas, tam tikri reikalavimai išlieka. Ir, vienareikšmiškai, visiems jų privalu laikytis.“, – sakė Kauno apskrities policijai vadovaujantis Elanas Jablonskas.
Parduotuvių ir įmonių veiklą taip pat kontroliuoja ir kitos, tiesiogiai už tai atsakingos institucijos. Už karantino pažeidimus gresia griežta atsakomybė. Fiziniams asmenims už pažeidimus gresia nuo 500 iki 1500 eurų, juridiniams – nuo 1500 iki 6000 eurų baudos.