Trečiadienis, 11 vasario, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Nuomonių ratas Lietuvos kelias

R. Garuolis. Valstybinis turizmo departamentas dangsto nelegalius gidus?

Ričardas Garuolis, www.alkas.lt
2016-08-17 00:19:03
38
PERŽIŪROS
5
Ričardas Garuolis | asmeninė nuotr.

Ričardas Garuolis | asmeninė nuotr.

Ričardas Garuolis | asmeninė nuotr.
Ričardas Garuolis | asmeninė nuotr.

Rugpjūčio 17 d. 11.15 val. Gidų ir kelionės vadovų profesinių sąjunga „Solidarumas“ šalia  Valstybinio turizmo departamento prie Ūkio ministerijos (Gedimino pr.38, Vilnius) rengia piketą „Gana dangstyti nelegalius gidus!“

Š.m. liepos 8 d. vykdydami gidų tikrinimą Vilniuje Valstybinio turizmo departamento (VTD) darbuotojai išdavė vienadienį leidimą nelegaliai tuo metu gido paslaugas teikusiam Zdenekui Muzikantui.

Tokiais veiksmais VTD darbuotojai įteisina nelegalų gidų darbą, nes vietoje to, kad vykdytų VTD pareigą kontroliuoti turizmo paslaugų tiekėjus, kaip numato Turizmo įstatymo 6 skirsnio 16 str. straipsnio 6 dalis ir baustų pažeidėjus pagal galiojančius Lietuvoje įstatymus (ATPK 173 str.),  jie tikrinimų metu įteisina šiuos pažeidimus legalizuojami nelegalių gidų darbą. Faktiškai VTD leidimus legaliai dirbti  panaikina, nes sulaikius bet kurį asmenį, nelegaliai teikiantį gidų paslaugas, jam kiekvieną  kartą automatiškai išduodami laikini leidimai dirbti.Tai būtų tas pats, jei policijai sulaikius vairuotoją, neturintį vairuotojo pažymėjimo, jam kas kartą vietoje baudos kvito būtų išduodamas laikinas leidimas vairuoti.

Dėl tokių VTD darbuotojų veiksmų Lietuvos biudžetas neteko įplaukų iš baudų, kurios už šį pažeidimą gali siekti iki 4633 eurų, o darbo negavo Lietuvos biudžetui sąžiningai mokesčius mokantis Lietuvos gidas. Stebina tai, kad tai jau ne pirmas kartas  kai VTD darbuotojai elgiasi panašiai. Panašus atvejis jau buvo užfiksuotas 2015 m., kai tą pačią dieną, ekskursijos metu buvo išduotas leidimas dirbti Jurgenui Štiormeriui (Jürgen Störmer). Gidų ir kelionės vadovų profesinė sąjunga „Solidarumas“ apie tai tuoj pranešė VTD direktorei.

Pagal  VTD direktorės 2008 rugsėjo 1 d. įsakymą VI-61  laikinus ir vienkartinius leidimus gidams išduoda Gido profesinės kvalifikacijos pripažinimo komisija, kurią pagal 2012 balandžio 26 d. VTD direktorės įsakymą Nr.V-90 sudaro Valstybinio turizmo departamento, Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos, Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos, Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Lietuvos Respublikos ūkio ministerijos, Lietuvos gidų sąjungos, Lietuvos turizmo asociacijos, Lietuvos turizmo informacijos centrų asociacijos, Lietuvos muziejų asociacijos bei turizmo specialistus rengiančių švietimo įstaigų atstovai.

Kyla abejonių ar ši komisija buvo susirinkusi spręsti ar Zdeneko Muzikanto bei Lenkijos gido Antonio Antošo (Antoni Antosz), kuriam leidimas teikti gido paslaugas buvo suteiktas 2015 08 13 t.y. vos po 7 dienų, kai jis 2015 08 06 buvo policijos sulaikytas už nelegalų gido paslaugų tiekimą, kvalifikacija atitinka Lietuvos gidams keliamus reikalavimus ir ar ši komisija atliko visus būtinus formalumus patikrinant jų tinkamumą teikti gidų paslaugas Lietuvoje, kaip nurodyta aukščiau minėtuose įsakymuose.

Sulaikomas nelegalus gidas | R. Garuolio nuotr.
Sulaikomas nelegalus gidas | R. Garuolio nuotr.

Nepaisant to, kad apie tokį VTD darbuotojų elgesį buvo informuoti Prezidentė ir Ministras Pirmininkas, VTD kažkodėl atsisako ne tik paaiškinti kodėl Gidų ir kelionės vadovų profesinės sąjungos “Solidarumas” atstovai nėra kviečiami į gidų patikrinimus, kaip tai buvo pernai, bet ir atsisako juos kviesti į gidų patikrinimus ateityje. Tai stebina, nes pernai visuose gidų patikrinimuose dalyvavo po 2-4 gidų profesinės sąjungos atstovus ir būtent tik jiems dalyvaujant buvo pirmą kartą Lietuvos istorijoje buvo sulaikyti 5 nelegaliai gidų paslaugas teikę asmenys, iš kurių dalis buvo pirmą kartą Lietuvos istorijioje nubausti piniginėmis baudomis. Tai padėjo sumažinti nelegalių gidų skaičių ir suteikė darbą daugeliui legalių gidų, mokančių mokesčius  Lietuvos valstybei.

Šiemet VTD iki šiol įvykdė tik du patikrinimus ir nenubaudė nei vieno nelegalaus gido, kai pernai per tą patį laikotarpį dalyvaujant gidų profesinei sąjungai buvo surengta tris kartus daugiau patikrinimų bei buvo sulaikyti penki nelegalūs gidai.

Išvardinti VTD veiksmai ir nenoras bendradarbiauti su Gidų ir kelionės vadovų profesine sąjunga „Solidarumas“ bei kviesti ją į gidų patikrinimus kelia įtarimus, kad VTD nevykdo savo funkcijų, numatytų Turizmo įstatymo 6 skirsnio 16 str. straipsnio 6 dalyje, kuri įpareigoja kontroliuoti turizmo paslaugų tiekėjus.  Tuo pačiu VTD dangsto ne tik nelegaliai gidų paslaugas teikiančius asmenis, bet ir juos samdančias turistines įmones, kurios norėdamas gauti daugiau pelno nesamdo gidų, o jų darbą, dažniausiai papildomai neapmokant, verčia dirbti tam leidimų neturinčius kelionės vadovus. Tai diskredituoja VTD kaip valstybinę instituciją ir meta ant jos korupcijos šešėlį. Šiuos įtarimus sustiprina tai, kad šiemet kelios Lietuvos turistinės įmonės ėmė daryti spaudimą Trakų pilies muziejui, kad būtų sudarytos lengvatinės sąlygos gidams iš užsienio vesti ekskursijas Trakų pilyje.

Piketo metu gidai reikalaus, kad VTD darbuotojai gerbtų ir vykdytų Lietuvos įstatymus, gintų legalių ir mokesčius mokančių gidų interesus bei liautųsi legalizavę nelegalių gidų darbą. Tokie VTD darbuotojų veiksmai piktina gidus, nes taip Lietuvos gidai netenka darbo, (iš apie 4000 turinčių teisę dirbti gidų dirba tik apie 400 Lietuvos piliečių) – juos pakeičia asmenys, nemokantys mokesčių Lietuvos valstybei, skirtingai nuo Lietuvos gidų, nebaigę nei specialių gidų kursų, nei išlaikę Lietuvos istorijos ir ekskursijos vedimo egzaminų, turistai gauna žemesnės kokybės paslaugas, nukenčia sąžiningai dirbančios ir gidus samdančios turistinės įmonės, nes jos pralaimi konkurentėms, kurios gali teikti pigesnes paslaugas, nes vietoje gidų verčia kelionės vadovus, neturinčius tam leidimo, vesti ekskursijas papildomai už tai nemokant, daroma žala  Lietuvos valstybės įvaizdžiui, nes neretai užsienio piliečiai, teikiantys gidų paslaugas, ne tik semiasi žinių apie Lietuvą iš nepatikimų ir nepalankiai ją vertinančių internetinių šaltinių užsienio kalbomis, bet ir patys neretai neigiamai pristato Lietuvą savo turistams.

Gidai ateis su plakatais: „Gana dangstyti nelegalius gidus!“, „Jūsų darbo imitavimas atima iš mūsų darbą!“, „Ne – nelegalių gidų darbui!“.

Autorius yra Gidų ir kelionės vadovų profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkas

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. R. Garuolis: Nubaustas pirmas nelegalus gidas iš užsienio. Dar keturiems gresia baudos (video)
  2. Pirmieji turizmo naujoves Lietuvoje pristatys dzūkai ir sūduviai

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Pastabos 5

  1. Karolis says:
    9 metai ago

    Nejaugi Turizmo departamentui nerūpi, kad gidai iš kaimyninės šalies tendencingai pristato Lietuvos istoriją, neskiepija meilės mūsų valstybės kultūrai, kalbai, įžymiems Lietuvos valstybės kūrėjams? Dažnai girdime žeidžiančius žodžius “Wilno naša…” ir pan.
    Jokia kita valstybė neleistų taip žeminti savo šalies, o principingai atstovautų Lietuvos gidų teisėtus siekius.

    Atsakyti
  2. Lenkijoje says:
    9 metai ago

    Neseniai buvau Lenkijoje. Tai ten net kalbos nėra ir būti negali apie nelegalius gidus. Ekskursijas gali vesti tik leidimus turintys, vietiniai gidai. Lietuvoje vyksta nesuprantami dalykai?

    Atsakyti
  3. Juozas says:
    9 metai ago

    Ar jūs bent įsivaizduojat, ką šnekės iš laisvo – poLukašenkiško – Minsko atvykę gidai?

    Netiku, kad įsivaizduojat, tad ir nesitikiu atsakymo. Net eksmilicininko, to tikro l. atsakymo….

    Atsakyti
  4. Vilma says:
    8 metai ago

    p. Garuoli,
    vietoj to, kad kovoti pries kazka, gal reiketu pagaliau daryti kazka, kad palengvinti galimybes gauti gido pazymejima norintiems dirbti gidu Lietuvoje!!!!! As pati daugeli metu dirbau uzsienyje gide, bet deja, negaliu dirbti savo salyje gide, nes neturiu aukstojo issilavinimo!!!!! Musu valstybeje gidu gali dirbti bet kas, nesvarbu veterinaras, santechnikas, agronomas – svarbiausiai, kad su aukstuoju. Susimoka pinigus, isklauso kursus ir dirba. O zmogus, kuris is tiesu nori dirbti gidu, gilinasi ir kaupia butent tam darbui reikalinga informacija, deja, negali. Tai gal pradekim nuo to kai palengvinti gidams gauti oficialius pazymejimus, o uztektu bent jau panaikinti privaloma punkta del aukstojo issilavinimo. Nes zmogus gali buti issilavines ne tik turedamas ranka popieriuka.

    Atsakyti

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Robertas Kaunas
Lietuvoje

KAM prisatė Kapčiamiesčio poligono įstatymo projektą

2026 02 10
Karo tarnyba
Lietuvoje

Daugiau nei 150 jaunuolių savo noru pradėjo karo tarnybą

2026 02 10
Vaikai
Lietuvoje

Kaune stiprinama prevencinė pagalba šeimoms, pirmenybė – vaiko gerovei

2026 02 10
Aplinkos ministerija
Lietuvoje

Socialdemokratai kviečia aplinkos ministrą

2026 02 10
Prokuratūra
Lietuvoje

Prezidentas priėmė generalinio prokuroro pavaduotojų priesaiką

2026 02 10
Šildymas | enmin.lrv.lt nuotr.
Lietuvoje

Sostinėje šildymo kainos išaugo apie 60 proc

2026 02 10
Elektronikos atliekos
Gamta ir ekologija

Atliekų tvarkytojai sulauks patikrinimų

2026 02 10
Pinigai
Lietuvoje

Lietuvą pasieks dar 50 mln. eurų pagal „Naujos kartos Lietuva“ planą

2026 02 10

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Gal kas klausė? apie Lietuvos kosmoso sektorius plečiasi sparčiau nei planuota: 44 įmonės, milijoniniai kontraktai ir tikri projektai
  • ♕ LIETUVIŠKOS KARALYSTĖS JUNGTINĖS PAJĖGOS apie I. Gečienė-Janulionė. Suaugę išvykusių lietuvių vaikai vis dar palaiko ryšius su Lietuva
  • ♕ LIETUVIŠKOS KARALYSTĖS JUNGTINĖS PAJĖGOS apie I. Gečienė-Janulionė. Suaugę išvykusių lietuvių vaikai vis dar palaiko ryšius su Lietuva
  • Giedrius apie Negirdėti faktai apie Antaną Smetoną

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • I. Gečienė-Janulionė. Suaugę išvykusių lietuvių vaikai vis dar palaiko ryšius su Lietuva
  • Išrinkti 2026 metų G. Petkevičaitės-Bitės atminimo medalio „Tarnaukite Lietuvai“ laimėtojai
  • H. Gudavičius. Kiek Lietuvoje didžiagirių?    
  • Pateikti 103 pasiūlymai apdovanoti Profesionaliojo scenos meno premijomis už 2025 metų kūrybą

Kiti Straipsniai

Ričardas Garuolis

R. Garuolis. Skandinavijoje darbuotojų geriau neapgaudinėti

2025 11 02
Ričardas Garuolis

R. Garuolis. Trūksta ne darbuotojų, o darbo vietų!

2025 10 11
Ligita Valaitytė nori premijos

Profsąjungos sukilo dėl premijos Kalėjimų tarnybos kanclerei Ligitai Valalytei

2025 07 05
Ričardas Garuolis

Seime svarstyta Sausio 13-ąją paskelbti nedarbo diena

2025 05 25
Ričardas Garuolis | Alkas.lt nuotr.

Lietuvoje vėl ruošiamasi panaikinti gidų profesiją

2025 03 07
Ekskursijos po Vilniaus senamiestį

Kovo 11-ąją pažinti Vilnių kvies kelios dešimtys gidų

2025 03 07
Aptarta kaip mažinti socialinį dempingą ir užsieniečių išnaudojimą | lps.lt nuotr.

Aptarta kaip mažinti socialinį dempingą ir užsieniečių išnaudojimą

2024 08 30
Nubaustas gidas pažeidėjas iš Latvijos | lps.lt nuotr.

Nubaustas gidas iš Latvijos

2024 05 08
Gidų tikrintojai | lps.lt nuot

Per Kaziuko mugę nustatyti penki asmenys, neteisėtai teikę gidų paslaugas

2024 03 09
Pexels.com, L. Fotios nuotr.

Kaip pradėti planuoti tikrai nepamirštamą kelionę?

2023 11 30

Skaitytojų nuomonės:

  • Gal kas klausė? apie Lietuvos kosmoso sektorius plečiasi sparčiau nei planuota: 44 įmonės, milijoniniai kontraktai ir tikri projektai
  • ♕ LIETUVIŠKOS KARALYSTĖS JUNGTINĖS PAJĖGOS apie I. Gečienė-Janulionė. Suaugę išvykusių lietuvių vaikai vis dar palaiko ryšius su Lietuva
  • ♕ LIETUVIŠKOS KARALYSTĖS JUNGTINĖS PAJĖGOS apie I. Gečienė-Janulionė. Suaugę išvykusių lietuvių vaikai vis dar palaiko ryšius su Lietuva
  • Giedrius apie Negirdėti faktai apie Antaną Smetoną
  • Vincas Kalava apie J. Ivoška. Ar galima tikra vertybinė politika, nežinant vertybių turinio?
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
International Day Аgainst Nuclear Tests

Sukanka 25-eri metai nuo branduolinių bandymų poligono Kazachstane uždarymo

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | Paskolos iš SAVY

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai