Atsižvelgiant į padažnėjusias informacines atakas, priešišką propagandą, Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės iniciatyva parengtos ir Seimui teikiamos Visuomenės informavimo įstatymo pataisos, kurios padės efektyviai apsaugoti valstybę ir žmones nuo skleidžiamos dezinformacijos, karo ar neapykantos kurstymo, raginimų kėsintis į valstybės nepriklausomybę, jos konstitucinę santvarką, suverenitetą ir teritorijos vientisumą.
„Šiandien niekam nebekyla abejonių, kad informacinis saugumas yra nacionalinio saugumo dalis. Priešiška propaganda, karo ir neapykantos kurstymas, dezinformacija iš išorės kelia grėsmę mūsų šalies demokratijai ir saugumui. Turime imtis priemonių ir aktyviau integruotis į Europos Sąjungos informacinę erdvę“, – sako Prezidentė.
Prieš pateikdama šias pataisas Seimui, Prezidentė jas aptarė su žiniasklaidos ekspertais, Lietuvos radijo ir televizijos komisijos bei komercinių televizijų ir kabelinių televizijų asociacijų atstovais.
Pasak Prezidentės, Lietuva turėtų būti labiau integruota į Europos Sąjungos informacinę erdvę, o mūsų šalies žmonėms turi būti sudarytos visos galimybės gauti teisingą ir įvairiapusišką informaciją. Todėl Prezidentė siūlo įstatyme nustatyti reikalavimą, kad ne mažiau kaip 90 proc. retransliuojamų televizijos programų kiekio būtų oficialiomis Europos Sąjungos kalbomis. Dabar iki 30 proc. visų retransliuojamų programų Lietuvoje sudaro rusiška produkcija.
Teikiamomis pataisomis taip pat yra tikslinama retransliavimo samprata bei stiprinami Lietuvos radijo ir televizijos komisijos įgaliojimai, kurie leis operatyviau reaguoti į pažeidimus, susijusius su neskelbtinos informacijos platinimu.
Įstatymu taip pat siūloma numatyti, kad už karo propagavimą ir kurstymą, raginimus kėsintis į Lietuvos Respublikos suverenitetą ir nepriklausomybę Lietuvos radijo ir televizijos komisija galėtų ne tik svarstyti transliavimo ar retransliavimo licencijos sustabdymo ar nutraukimo klausimą, bet ir skirti pinigines baudas. Panaši tvarka galioja ir kitose Europos Sąjungos šalyse – Vokietijoje, Prancūzijoje, Slovėnijoje, Maltoje.
Na, pagaliau. Net ir ES kalbų piliečiai turės šansą pramokti.
O už kurstymus pasikėsinti į Lietuvos nepriklausomybę turėtų būti baudžiama kaip už valstybės išdavystę, kai tie kurstytojai patys yra Lietuvos piliečiai.
‘..mūsų šalies žmonėms turi būti sudarytos visos galimybės gauti teisingą ir įvairiapusišką informaciją..’
Kazkaip nesiderina su nuostatomis bausti, uzdrausti… Kazkas cia ne taip.
Gal pradėkime nuo svarstymo kas yra nepriklausomybė? Kokie yra nepriklausomos valstybės atributai ir ar Lietuva juos turi? O karą kursto visi tie kurie remia sukilėlius ir Kijevo valdžią.