Šių metų rugsėjo 21-22 d. Vilkijoje, A. J. Juškų muziejuje vyko jau Ketvirtasis Lietuvos Dūdmaišininkų susipūtimas. Tai Kaune vykusio tarptautinio tradicinio ir šiuolaikinio folkloro festivalio „Suklegos“ vienas iš renginių, kuriame dalyvavo mūsų šalies, Baltarusijos ir Ukrainos dūdmaišininkai.
Apie dūdmaišį
Dūdmaišis Lietuvos krašte pirmą kartą minimas švedų istoriko Magnuso Olauso „Šiaurės tautų istorijoje“, išleistoje 1555 metais.
LDK Žygimanto laiške Oršos seniūnui kunigui Ogioncevitšiui minimi dūdoriai meškininkai, kurie turi būti apmokestinami – reikia susimokėti magistratui, o tada tik groti. (1555 m).
Meškininkai(muzikantai grojantys dūdomis) minimi ir vėliau, kaip šokdinantys pagal dūdos melodijas.
1565 metais instrumentas minimas Vilniaus seimo įsakuose. Žodynėlyje prie biblijos vertimo(1580m.) paaiškinta, kad dūda raginė arba murenka – išversta iš vokiško žodžio sakpfaife.
Vėliau M. Pretorijus (apie 1698 m.) mini dūdmaišį ir įdeda paveikslėlį su muzikantu, kuris pritaria haiduko šokiui, dviejų burdonų dūdmaišiu (17a).
Pavadinimas dūda, dūdij paplitęs įvairiose šalyse. Taip vadina lenkai, čekai, lietuviai, gudai. Ir muzikantus taip pat vadinadavo: Dūda, Dūdos. Sako: „va, Dūda eina“.
Ketvirtasis dūdmaišininkų Susipūtimas:
httpv://youtu.be/TJDOZyUqA-o
Vaizdo įrašus iš praėjusių 1-3-ių Susipūtimų rasite čia.
Daugiau žinių apie tai rasite čia.
Parengta pgl. dudmaisis.lt internetinės svetainės medžiagą
Saunu, reikia sio seno musu instrumento slove atgaivinti.