Vasarą, kai daug laiko praleidžiame gamtoje, ypač aktualus tampa apsaugos nuo vabzdžių (uodų, erkių ir kt.) klausimas. Kai pasiūla didelė, išsirinkti tinkamiausią apsaugos priemonę nėra jau tokia lengva užduotis. Vilniaus visuomenės sveikatos centro, kuris yra atsakingas už biocidų autorizavimą, specialistai pataria, į ką atkreipti dėmesį renkantis vabzdžius atbaidančias priemones (repelentus) ir kaip jas naudoti.
Pirmiausia – saugumas
Visi vabzdžius (erkes, uodus) atbaidantys preparatai (repelentai), esantys Lietuvos Respublikos rinkoje, visų pirma turi būti autorizuoti. Taigi renkantis vabzdžius atbaidančius produktus pirmiausia reikia atkreipti dėmesį, ar jie turi biocido autorizacijos liudijimo numerį, kurio reikėtų ieškoti gaminio etiketėje. Autorizuodami biocidus (tarp jų ir repelentus) Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistai įvertina gaminio atitiktį reikalavimams ir suteikia liudijimą, patvirtinantį, kad gaminys atitinka jam keliamus reikalavimus ir yra saugus naudoti.
Kokį repelentą rinktis – purškiamą ar tepamą?
Purškiami repelentai
Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistai pataria griežtai vadovautis instrukcijomis, pateikiamomis gaminio etiketėje. Jose nurodoma, kaip gaminys turi būti naudojamas – purškiamas ant odos, ar ant drabužių.
Pasak Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėjo pavaduotojos Birutos Zdanevičienės, cheminėms medžiagoms jautresniems žmonėms patariama rinktis repelentus, purškiamus ant drabužių, kad būtų kuo mažiau sąlyčio su oda. Vaikams skirtais preparatais vaikus turėtų apipurkšti tėvai. Rekomenduojama nepurkšti tiesiai ant vaiko (odos, ar drabužių), o papurkšti ant savo rankų ir jomis ištrinti vaiką ar jo drabužius.
Produktų vertinimo skyriaus vedėjo S. Majaus teigimu, norint nuo erkių apsaugoti kūdikius ir vaikus iki trejų metų, kuriems nerekomenduojama naudoti jokių kosmetinių gaminių ir repelentų, tinkamiausias būdas – į gamtą kūdikį vežti vežimėliu prieš tai jį tinkamai paruošus. Rekomenduojama repelentu, skirtu vaikams, papurkšti tas vežimėlio vietas, kurių negali pasiekti kūdikis, palaukti, kol išdžius, ir tik tada kūdikį paguldyti į vežimėlį.
Tepami repelentai
Uodus ir kitus vabzdžius atbaidantys kremai, pieštukiniai repelentai skirti tepti ant odos. Tokiuose preparatuose veiklioji medžiaga įmaišyta į kremą ar kitą kosmetinę priemonę, tad jos poveikis gali būti kiek silpnesnis. Visuomenės sveikatos specialistai pataria jautresnės odos žmonėms, vaikams geriau rinktis ant drabužių purškiamus preparatus ir taip išvengti tiesioginio sąlyčio su oda arba rinktis repelentus, kurių pagrindinė veiklioji medžiaga yra augalinės kilmės (ne cheminės).
Kiti patarimai:
• Nerekomenduojama naudoti ant odos purškiamų repelentų, jeigu odoje yra žaizdų. Purkštis ar teptis vabzdžius atbaidančiomis priemonėmis reikėtų tik lauke, atvykus į gamtą, nederėtų iš anksto apsipurkšti namuose, uždaroje patalpoje.
• Jeigu tuo pačiu metu naudojamos ir kosmetikos priemonės nuo saulės, ir repelentai, iš pradžių turėtų būti naudojamos priemonės nuo saulės, o tik paskui repelentai.
• Veikliosios cheminės medžiagos koncentracija vabzdžius atbaidančiame produkte nurodoma ant gaminio pakuotės. Gali būti ir 100 proc., ir mažesnės koncentracijos repelentas. Kuo didesnė koncentracija, tuo ilgesnis bus produkto poveikis ir tuo mažesnio kiekio reikia.
• Būtina atidžiai perskaityti gaminio etiketėje nurodytą informaciją ir atkreipti dėmesį į preparato veikimo trukmę. Purkštis taip dažnai, kaip nurodyta gaminio instrukcijoje.
Ačiū, pasinaudosime patarimais apsisaugojimui nuo uodų būnant gamtoje. Namie gerai apsaugo ir tinkleliai nuo vabzdžių.