Gegužės 31 d., Nacionalinė tabako ir alkoholio kontrolės koalicija šiandien prie UAB „Philip Morris Baltic“ būstinės, įsikūrusios pačiame Vilniaus centre, surengė socialinę akciją, kurios metu tabako gamintojui siūlė eiti atostogų. 19 lavonmaišių, imituojančių negyvus Lietuvos piliečius, šiandien buvo paguldyti šalia UAB „Philip Morris Baltic“ būstinės. Būtent tokį skaičių žmonių tabako pramonės gaminiai Lietuvoje nužudo kasdien.
Laikas atostogauti
Pasaulinė Sveikatos Organizacija (PSO) šių metų gegužės 31-ąją ragina visą pasaulį atkreipti dėmesį į tabako industrijos veiksmus, trukdančius sklandžiai vystyti nerūkymo politiką.
Aktyvūs Lietuvos piliečiai šiandien į tabako pramonei siunčia žinutę: „1991 m. sausio 13-ąją okupantai nužudė 14 žmonių. Dėl tabako pramonės veiklos Lietuvoje kasdien miršta 19 žmonių. EIKITE ATOSTOGŲ.“
Juodi pramonės darbeliai
Įrodyta, kad tabako pramonė, siekdama išvengti savo produktų reguliavimo: vykdo viešųjų ryšių kampanijas; klastoja mokslinių tyrimų duomenis ir perka ekspertų nuomonę, kad būtų sukompromituoti jau įrodytus faktus apie tabako gaminių žalą; finansuoja politines partijas; samdo lobistus; priešintis tabako kontrolės priemonėms pasitelkia kitų pramonės šakų atstovų grupes, kurių padedami siekia savanoriškų elgesio kodeksų įtvirtinimo ir siekia silpnesnių įstatymų priėmimo; papirkinėja valstybės pareigūnus. Šiuo metu viešai prieinamai tabako pramonės dokumentai atskleidžia 50 metų sąmokslą „kaip pasipriešinti rūkymo apribojimams, atkurti rūkančiųjų pasitikėjimą ir išsaugoti atsakomybę už produktą“.
Aukos skaičiuojamos milijonais
Rūkymas yra viena iš pagrindinių išvengiamų mirties priežasčių visame pasaulyje. Pasaulyje rūkymas pasiglemžia beveik 6 milijonus gyvybių kasmet, kurių daugiau kaip 600 000 yra pasyvaus rūkymo aukos. Skaičiuojama, kad ir toliau nesiimant priemonių iki 2030 m. pasaulyje nuo rūkymo sukeltų ligų žus 8 milijonai žmonių.