Net maži vaikai žino, kad ant žaizdų reikia dėti gysločio lapą. Šis mums visiems gerai pažįstamas augalas, dar vadinamas trauklapiu, traukažole, ne tik puikiai stabdo kraujavimą, bet ir skatina pažeistų audinių gijimą, mažina uždegimą, naikina bakterijas. Gysločiu nuo senų laikų gydomi odos uždegimai, sunkiai gyjančios žaizdos, įdrėskimai, nuospaudos. Jis padeda iš pūlinių ir opų pasišalinti pūliams, mažina patinimus įgėlus vabzdžiams.
Lietuvoje auga 4 gysločių rūšys (plačialapis, siauralapis, smiltyninis ir plaukuotasis gysločiai), visos jos tinka gydymui. Augalo lapus galite rinkti jau dabar. Tiesa, jie dar maži, tačiau netruks išaugti. Antroje vasaros pusėje juos gali pažeisti miltligė, tuomet ant lapų atsiranda balkšvų dėmių. Tokių lapų neskinkite. Netinka ir palei kelius, takus ar kiemuose augantys gysločiai, nes jie gali būti užteršti. Geriau keliaukite į mišką, laukus arba gysločių pasisėkite savo darže.
Skindami palikite tik trumpą lapkotį, purvinus lapus nuplaukite. Paskleiskite juos plonu sluoksniu ant audeklo ar popieriaus, džiovinkite pavėsyje nuolat pavartydami. Išdžiovinti lapai susisuka į spiralę, yra silpno kvapo, kartoki.
Vieną valgomąjį šaukštą susmulkintų lapų užpilkite stikline karšto vandens, uždenkite indą ir po valandos užpilą nukoškite. Gerkite po vieną valgomąjį šaukštą 2–3 kartus per dieną prieš valgį. Džiovinti gysločio lapai naudojami sergant gastritu, kai sumažėja skrandžio rūgštingumas. Augalo preparatai stimuliuoja kraujotaką, padeda pasišalinti šlapimui, tulžiai, lengvina atsikosėjimą sergant peršalimo ligomis, bronchitu, astma, jais gydomas inkstų uždegimas, aterosklerozė, skrandžio bei dvylikapirštės žarnos opos, viduriavimas, hemorojus.
Nors kraujavimą puikiai stabdo švieži gysločio lapai, prireikus iš džiovintos žaliavos galite paruošti kompresą. Arbatinį šaukštelį susmulkintų lapų užpilkite viena stikline verdančio vandens ir uždengę palaikykite 15 min. Tuomet nuovire pamirkykite marlės gabalėlį ir dėkite ant patinusių, skaudančių ar sunkiai gyjančių žaizdų.
Liaudis gydymui naudoja ir gysločio sėklas, kuriose yra daug gleivių. Augalo stiebelius su varputėmis galima rinkti po vidurvasario. Arbatinį šaukštelį džiovintų ir sutrintų sėklų užpilkite stikline verdančio vandens ir išgerkite prieš valgį. Šis užpilas padės užkietėjus viduriams, sutrikus virškinimui, kai sunku atsikosėti.