
Balandžio 17 d. Alytaus kraštotyros muziejuje atidaryta paroda iš Suvalkų apygardos muziejaus rinkinių (Lenkija) „Kunigaikščio Šiurpo valdose. 30 metų archeologiniams tyrinėjimams Šiurpiliuose (1981–2011)“.
Ekspozicijoje – archeologų aptikti radiniai, kasinėjant Suvalkijos pagrindinę ir svarbiausią jotvingių gynybinę tvirtovę – aukščiausią Užnemunėje Šiurpilio piliakalnį.
Šiurpilio piliakalnis daugeliui Lenkijos pasienio regiono gyventojų yra gerai žinomas dėl čia buvusios jotvingių gynybinės tvirtovės ir labai gražaus jį supančio kraštovaizdžio. Jau daugelį metų jis yra svarbiausias archeologų tyrinėjimo objektas Suvalkijos teritorijoje.
Tai proginė paroda, žyminti 30-ies metų sukaktį, kai buvo pradėti pirmieji profesionalūs darbai tyrinėjant Šiurpilio piliakalnio kompleksinio apgyvendinimo istoriją. Šiuos tyrinėjimo darbus, vadovaujant prof. hab. dr. Ježy Okuličiui-Kozarynui (Jerzy Okulicz-Kozaryn), 1981-1991 m. vykdė Varšuvos universiteto Archeologijos institutas.
Paroda taip pat skirta žymiam archeologui, kuris šiemet švenčia savo 80 metų jubiliejų, pagerbti. Parodą ruošė Liudvika Savicka (Ludwika Sawicka) ir Vojciechas Vrublevskis (Wojciech Wróblewski) iš Varšuvos universiteto Archeologijos instituto, bendradarbiaudami su Suvalkų regiono muziejaus darbuotojais.
Unikali radinių ir tyrinėjimų medžiaga parodoje „Kunigaikščio Šiurpo valdose“ turi neįkainojamą vertę, kuriant archeologines ekspozicijas tiek Alytaus kraštotyros, tiek Suvalkų apygardos muziejuose. Ši paroda – trečioji apie jotvingių genties palikimą, vykdant projekto „Istorinės Jotvingių žemės gyventojų pasaulėžiūros pažinimas per simbolius ir jos pristatymas archeologinėje ekspozicijoje“ veiklas.
„Archeologams tai yra labai vertinga istorinė vieta. Čia gausu radinių, iš kurių galima spręsti apie jotvingių gyvenimą, buitį, laidojimo papročius. Tai ginklai, papuošalai, namų apyvokos daiktai“, – LTV laidai „Panorama“ kalbėjo Suvalkų apskrities muziejaus direktorius Jeržis Brzozovskis (Jerzy Brzozowski).
„Jie kuria archeologinę ekspoziciją, ją finansuoja Europos Sąjunga Mums labai didelė pagalba ne tik kurti archeologinę ekspoziciją, bet ir pažinti vieniems kitus. Jų patirtis, kadangi jie turi ne vieną archeologą, mums labai vertinga“, – kalbėjo Alytaus kraštotyros muziejaus direktorė Audronė Jakunskienė.
Kodėl ne Šiurio, o Šiurpio. Juk piliakalnio pavadinimas Šiurpilis, tad labai tikėtina – sudarytas iš Šiuris +pilis, taigi manytina, kad “p” minėtame pavadinime yra iš žodžio “pilis”.
Beje, gali būti, kad Šiurpilis radosi iš Jūrpilis, kur “š” yra pridėtinis (jotvingiškas), tada piliakalnio pavadinimo pirmasis sandas lietuviškai būtų Jūr- < jūra, galimai reikštų vandenį. Kas atitinka vietovės aplinką – tarp ežerų. Plg. dar pavadinimus Lietuvoje Jūrė – miestelis Kazlų Rūdos savivaldybė, Jurbarkas< Jūrbarkas, upė Jūrė ir t.t.
Runa pu reiškia jura:constellation Puppis; iuradausoslabas.Ką proteveviai tuo norejo pasakyt ?
Neskubek su išvadom-viskas labai labai sudetinga
Štai deive Izide,Isis:Labas labas
Israel: Labas dievas tevas
Speju,kad Margirio Pillen yra Kryžiu kalnas ties Šiauliais. Nes runa pi yra Saule,o LL geležies dievas Vaidevutis.
Del Saules pilies tiek -o tiek-kariauta.
Prieš Margirį žygiuota iš Kryžiuočių, geičiausiai per Mozūriją, o ne iš Livonijos ordino teritorijų, taigi dėl Margirio pilies buvimo prie Šiaulių negali būti ir kalbos.