Arūnas Rasakevičius, www.alkas.lt
Jungtinės tautos perspėja, kad 2020 m. turėsime 50 mln. ekologinių pabėgėlių. Tai buvo pranešta pagrindinėje AAAS (American Association for the Advancement of Science) konferencijoje. Kalifornijos universiteto profesorė Kristina Tirado pasakė: „Kai žmonės negali gyventi pakenčiamomis sąlygomis – jie migruoja“.
Pietų Europa jau jaučia stiprų emigrantų iš Afrikos plūsmą. Anksčiau tai buvo lėtas, bet stabilus srautas. Dabar daugybė žmonių rizikuoja iš Maroko keldamiesi per Gibraltaro sąsiaurį į Ispaniją ar šiaudiniais plaustais bandydami pasiekti Italiją iš Libijos ir Tuniso. Tai labai gerai matoma po neseniai įvykusio Tuniso perversmo ir besitęsiančių neramumų Libijoje bei kituose regionuose.
„Tai, ką mes matome Tunise: valdžios pakeitimą ir padidėjusį srautą į Italiją, ateityje taps įprastu reiškiniu“ – sakė Mičigano universiteto profesorius Evenas Todas. Jis dar sakė, kad galime šias revoliucijas traktuoti kaip politikos religijos ir kitų dalykų mišinį, bet esmė yra paprastas, nuskurdęs žmogus, kuris turi išgyventi, pavalgyti ir išlaikyti šeimą.
Dėl didelio maisto poreikio kertami miškai, didėja dirvožemio erozija, plečiasi dykumos, trūksta geriamo vandens ir t.t. Galima pateikti tokį pavyzdį: pusei kilogramo mėsos pagaminti reikia maždaug 3,4 kilogramų javų, pusei kilogramo sūrio ar kiaušinių – 1,4-1,8 kilogramo javų. Čia matome, kad didelė dalis grūdinių kultūrų neatsiranda ant mūsų stalo, o yra sušeriama gyvuliams. Ir tokios tendencijos tik stiprėja, nes atsigaunanti kai kurių Azijos regionų kultūra prašo vis daugiau mėsos. Tai, kad anksčiau mėsa buvo sunkiai įperkama, dabar tai tapo kasdieniniu produktu.
Kalbant apie žmonių populiaciją, tai šiais metais pasaulio gyventojų skaičius pasieks 7 mlrd., o iki 2050 metų išaugs iki 9 mlrd., o didžiausias prieaugis teks skurdžioms šalims, ypač Afrikoje ir Pietų Azijoje.
Kodėl mums turėtų rūpėti ši tema? Ogi todėl, kad Lietuvos šalyje nuostabu gyventi. Mes turime daug švarių miškų ir ežerų, derlingos žemės, šimtui metų gėlo vandens. Beveik milijardas žmonių stokoja maisto ir geriamo vandens, o mes visa tai turime…
Parengta pagal www.physorg.com