www.alkas.lt

Vasario 2 d. Europos Parlamento plenarinėje sesijoje Europos Komisijos vadovas J.M.Baroso pristatė pasirengimą vasario 4 d. Briuselyje vyksiančiam Europos Vadovų Tarybos susitikimui, kuriame bus aptariamos energetikos ir inovacijų temos. Diskusijų metu europarlamentarai paragino ES šalis siekti iki šiol priimtų sprendimų energetikos srityje įgyvendinimo.
“Europos Vadovų Taryba turėtų patvirtinti, kad nė viena ES valstybė narė po 2015 m. neliktų energetine sala. Tai labai svarbus klausimas. Ypatingai toms valstybėms, kurios šiandien ES yra energetiškai izoliuotos. O šiuo metu jungčių stinga būtent tose šalyse, kur gamtinių dujų sektoriuje dominuoja vienas operatorius”, – sako Europos Parlamento narė Radvilė Morkūnaitė.
Pasak EP narės, bet kokia infrastruktūros pažanga, naujų investuotojų pritraukimas tokiomis sąlygomis yra sunkiai įmanomas. Šiandieninė rinka kai kuriose ES valstybėse yra visiškai uždara: ta pati kompanija vienu metu yra ir gamtinių dujų tiekėja, ir jų transportuotoja, ir pardavėja.
“Tokios sąlygos tik dar labiau sutelkia vertikaliai integruotų monopolijų investicijas į siekį toliau konsoliduoti savo dominavimą”, – atkreipia dėmesį R.Morkūnaitė.
Europos parlamento narė primena, kad Komisijos atliktas tyrimas parodė, jog įgyvendinant ES III paketo Dujų direktyvą visiškas vamzdynų valdymo ir dujų tiekimo atskyrimas veiksmingiausiai užtikrintų vartotojų pasirinkimo galimybes.
“Tokie žingsniai taip pat taptų paskata atverti kelius investicijoms į dujų sektoriaus infrastruktūrą, skatintų konkurenciją ir paspartintų integraciją į ES vidaus energetikos rinką”, – sako R. Morkūnaitė..
Anot europarlamentarės, kelias, kurį pasirinko Lietuva – reali parama siekiant įgyvendinti E.S tikslą per artimiausius tris metus sukurti vieningą ES vidaus energijos rinką.
“Tačiau situacija, kai ES valstybė narė patiria grasinimus ar net diskriminaciją už ES teisės aktų įgyvendinimą, yra netoleruotina. Tuo tarpu ES tarytum lieka tokios situacijos stebėtoja”, – Europos Parlamento narių dėmesį atkreipė R. Morkūnaitė.
EP narė pakvietė Europos Parlamentą, Europos Komisiją ir Europos Tarybą išnaudoti visas galimybes ir atvirai išreikšti nepritarimą spaudimui, kurį patiria valstybės narės, siekiančios įgyvendinti ES teisės aktus.
“Dujų direktyvos įgyvendinimas Lietuvoje yra glaudžiai susijęs su panašiomis sąlygomis ir kitose valstybėse narėse. Praleisdami galimybę priimti tinkamus ir ryžtingus sprendimus šioje situacijoje, vargiai galime tikėtis, kad iki 2014 m. pavyks pasiekti, jog ES vidaus energetikos rinka bus integruota, efektyviai veikianti ir izoliuotų energetinių salų nebeliks”, – Europos Parlamento plenarinėje sesijoje sakė R. Morkūnaitė.