www.alkas.lt

Šiandien Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininkas Valentinas Stundys įregistravo Lietuvos Respublikos Seimo kreipimosi į Rusijos Federacijos Tarybą, Rusijos Federacijos Valstybės Dūmą, Rusijos Federacijos Kaliningrado srities Dūmą ir visus Rusijos Federacijos piliečius projektą. Jame Rusijos valdžios institucijos raginamos išsaugoti dabartinį Kristijono Donelaičio memorialinio muziejaus statusą ir padaryti muziejų kuo plačiau prieinamą Lietuvos Respublikos, Rusijos Federacijos Kaliningrado srities visuomenei ir pasauliui.
Pareiškimo projekte sakoma, kad Lietuvos Seimas, siekia “išlaikyti geros kaimynystės ir bendradarbiavimo dvasią tarp Lietuvos ir Rusijos”, reiškia “draugiškus jausmus rusų tautai” ir jos išrinktoms institucijoms, gerbia ir pripažįsta “Rusijos stačiatikių bažnyčios ir kitų tradicinių religinių bendruomenių teisę atkurti nuosavybės teises į jų turėtą nuosavybę, įskaitant nekilnojamąjį turtą”, sveikina “Rusijos Federacijos Kaliningrado srities Dūmos veiksmus, kai iš Dūmos svarstyto įstatymo dėl valstybės nuosavybe esančių religinės paskirties objektų neatlygintino perdavimo Rusijos stačiatikių bažnyčiai projekto buvo išbrauktos nuostatos dėl Kristijono Donelaičio memorialinio muziejaus, perdavimo, kurio pastatas niekada nebuvo Rusijos stačiatikių bažnyčia ir kuriame palaidotas poetas Kristijonas Donelaitis, ir manydamas, kad ateityje klausimas dėl galimo šio muziejaus, atstatyto Lietuvos restauratorių, perdavimo Rusijos stačiatikių bažnyčiai ar kuriai kitai religinei bendruomenei nebeturėtų būti svarstomas”.
Kartu Seimui kreipimosi projekte siūloma priminti Rusijai, “kad Kristijonas Donelaitis lietuvių tautai yra tiek pat brangus, kiek rusų tautai brangus Aleksandras Puškinas”, pabrėžti “išskirtinę svarbą pasauliniam kultūros paveldui K. Donelaičio kūrybos – 1977 m. UNESCO sprendimu K. Donelaičio „Metai“ įtraukti į pasaulinį literatūros šedevrų sąrašą, Lietuvos Respublikos Seimo 2010 m. birželio 3 d. nutarimu 2014 metai paskelbti Kristijono Donelaičio metais, parengta ir pradėta įgyvendinti plati kultūrinė 2010–2014 metų Kristijono Donelaičio 300-ųjų gimimo metinių minėjimo programa”.
Jei projektas bus patvirtintas, Lietuvos Seimas kreipsis “į visus Rusijos Federacijos piliečius ragindamas kartu prisiimti atsakomybę puoselėti turimą bendrą kultūros paveldą siekiant išsaugoti jį ateities kartoms kaip priemonę, skatinančią tautų ir kultūrų dialogą bei žmogiškųjų vertybių sklaidą; ragina išsaugoti dabartinį Kristijono Donelaičio memorialinio muziejaus statusą ir padaryti muziejų kuo plačiau prieinamą Lietuvos Respublikos, Rusijos Federacijos Kaliningrado srities visuomenei, pasauliui ir taip pažymėti Kristijono Donelaičio kūrybos reikšmę regiono ir Lietuvos kultūrai, kaip Lietuva puoselėja ir išlaiko Aleksandro Puškino muziejų Vilniuje, siūlo artimiausiu metu surengti Lietuvos Respublikos Seimo tarpparlamentinių ryšių su Rusijos Federacija grupės ir Rusijos Federacijos Kaliningrado srities Dūmos parlamentinio forumo susitikimą, kurio metu, greta kitų dvišalių santykių klausimų, parlamentiniu lygiu būtų galima aptarti ir Kristijono Donelaičio muziejaus statuso klausimą, siekiant abiem pusėms rasti pačius geriausius ir priimtinus šio klausimo sprendimus.”