Austė SERAPINAITĖ, Svajūnas ABLINGIS, DELFI.TV
Trečiadienį Vilniaus Radvilų rūmuose atidaroma paroda „Kaip tai atsitiko Didžiajame mūšyje… Žalgirio atodangos“, skirta Žalgirio mūšio 600-osioms metinėms. Vienas įspūdingiausių eksponatų – lenkų dailininkų XX a. pradžioje sukurtas didžiulės apimties paveikslas „Žalgirio mūšis“. Antrojo pasaulinio karo metais jis buvo pradingęs ir atsirado tik prieš dvidešimtmetį. Šiuo metu paveikslas priklauso Ukrainos Lvovo istorijos muziejui. Žalgirio mūšio 500-osioms metinėms paminėti 1910-aisiais lenkų dailininkų Zygmunto Rozwadowskio ir Tadeuszo Popielio nutapyto kūrinio plotas siekia 50 kvadratinių metrų.
Anot parodos organizatorių, tokių matmenų drobės Lietuvoje dar nebuvo. Nuo anksčiau Vilniuje eksponuoto J. Matejkos „Žalgirio mūšio“ šis paveikslas skiriasi tuo, kad jame neindividualizuojami kautynių dalyviai ar istorinės asmenybės, bet siekiama atkurti lemtingo mūšio įspūdį. Vis dėlto akyli lankytojai drobėje įžvelgs ir Lietuvos didįjį kunigaikštį Vytautą, ir Lenkijos karalių Jogailą.
Taip pat parodoje – su pergale susiję istorinės atminties fenomenai, pergalės ženklai ir jų fiksavimas įvairiomis formomis bei būdais nuo pat XV a. iki šių dienų, Žalgirio herojų istorinis įvaizdis istoriografinėje tradicijoje, literatūroje, dailėje.
džiugu, kad grįžo paveikslas. kalbant apie paveikslus, mėgstu eiti į parodas ir žiūrėti į menininkų darbus, bet taip pat ir pati norėčiau įsigyti..