Kiekviename bute yra įrengta natūrali oro ventiliacija, kuri užtikrina, kad namuose kvėpuotumėme grynu oru. Tačiau jeigu vėdinimo sistema yra nevalyta, namuose kvėpuojame užterštu oru, galinčiu sukelti rimtų sveikatos problemų. Kodėl būtina pasirūpinti vėdinimo kanalų švara ir kaip tai padaryti pasakoja „Civinity Namai“ statinių techninės priežiūros vadovas Laimonas Kėža.
Kvėpuojamo oro kokybė priklauso nuo vėdinimo kanalų švaros
Tam, kad namuose kvėpuotumėme grynu oru, jis yra ventiliuojamas per daugiabučiame name įrengtą oro išmetimo ventiliacinę sistemą. Vėdinimo kanalais būtina reguliariai pasirūpinti, nes per laiką juose su išmetamu oru ima kauptis dulkės, kenksmingi mikroorganizmai ir bakterijos. Dėl drėgmės ir garų, einančių iš vonios kambarių, kanaluose ima atsirasti grybelis ir pelėsiai.
„Visa tai blogina butuose esančio oro kokybę ir juos gyvenantiems žmonėms gali sukelti ligas, alergijas ir kitus negalavimus. Į kanalus patenka ir įvairiausi infekcijų sukėlėjai, pavyzdžiui, tuberkuliozės ir legionelės bakterijos, kurios plinta oru. Ligų priežastimi taip pat gali būti ir ore cirkuliuojamas pelėsis ar grybelis“, – sako „Civinity Namai“ statinių techninės priežiūros vadovas Laimonas Kėža.
Neretai vėdinimo kanaluose randama ne tik dulkių ir mikroorganizmų, bet ir įvairiausių atliekų.
Ventiliacijos kanaluose veisiasi vorai, dažnai ant jų paukščiai susuka lizdus, į kanalus prikrenta įvairių šakelių ir šapelių bei paukščių išmatų. Užsiteršusi vėdinimo sistema tampa mažiau veiksminga, sumažėja natūrali trauka, taigi nukenčia buto mikroklimatas, žmonės kvėpuoja nepašalintu anglies dvideginiu (Co2), taip pat, dažnu atveju, ima rasoti langai.
Riebalais užsikimšę vėdinimo kanalai gali tapti sunkiai gesinamo gaisro priežastimi
Naudodamiesi gartraukiu virtuvėje nesusimąstome, kur dingsta surenkamas oras ir jame esančios riebalų dalelės. Iš virtuvės gartraukių išeinantys riebalai patenka į vėdinimo kanalus ir ilgainiui juos užkemša. Reguliariai kanalų nevalant riebalai niekur nedingsta, jų vis daugėja, taigi vėdinimo kanalai siaurėja, o pro juos patekėti orui darosi vis sunkiau.
Pasak L. Kėžos, tai yra viena pagrindinių priežasčių, kodėl butuose sutrinka vėdinimo sistema: ima prasčiau ventiliuotis oras, sklinda kvapai iš kitų butų. Visgi, užsikimšę vėdinimo kanalai nėra tik komforto problema – bute kilus gaisrui ir ugniai išplitus į riebalais užtreštą vėdinimo kanalą ugnis gali išplisti per visą daugiabutį, o vėdinimo kanalų gesinimas yra itin sudėtingas.
Vėdinimo kanalų valymas ir dezinfekavimas yra privalomas
Daugiabučių gyventojams ne tik rekomenduojama reguliariai pasirūpinti vėdinimo kanalų valymu. Jų valymas ir dezinfekavimas privalomas pagal statybos techninį reglamentą. Pagal minėta teisės aktą daugiabučio namo vėdinimo kanalais būtina pasirūpinti ne rečiau kaip kartą per tris metus.
Periodinės ar nuolatinės techninės apžiūros metu vėdinimo kanalų būklę turi įvertinti daugiabutį prižiūrintis namo administratorius. Jis gali organizuoti ir papildomus valymo darbus, jeigu gyventojai namuose jaučia sumažėjusią oro ventiliacijos trauką.
„Didžioji dalis gyventojų nepasitikrina bute esančių ventiliacijos grotelių būklės, kurios dažnai būna apaugę voratinkliais ir ant jų susikaupia dulkės. Jeigu jaučiate, kad jūsų bute ventiliacija suprastėjo, pirmiausia patikrinkite jas,“ – pataria L. Kėža.
Ventiliacijos kanalų valymo metu nuo vidinių paviršių naikinami susikaupę teršalai, ištraukiami nešvarumai, o išvalyti vėdinimo kanalai dezinfekuojami. Darbai atliekami nuo stogo per ventiliacijos kanalų kaminėlius.