Prezidentas Gitanas Nausėda Valstybės ir Tautiškos giesmės dieną susitiko su Lietuvoje viešinčiu Vokietijos Prezidentu Franku-Valteriu Šteinmejeriu. Prezidentai aptarė dvišalius santykius, bendradarbiavimą gynybos, saugumo, ekonomikos bei kultūros srityse, padėtį Ukrainoje ir tolesnius atsako Rusijai veiksmus.
Prezidentas Gitanas Nausėda padėkojo Vokietijos vadovui už vizitą šią simbolinę Lietuvai dieną, pabrėždamas, kad Vokietija – artima Lietuvos sąjungininkė.
Dvišaliame susitikime daug dėmesio skirta gynybai. Prezidentas pabrėžė, kad Lietuvos ir Vokietijos bendradarbiavimas šioje srityje pasiekė istorinį lygį – prieš mėnesį Vilniuje oficialiai inauguruota nuolat dislokuojama Vokietijos brigada „Lietuva“. Per mažiau nei dvejus metus nuo sprendimo priėmimo buvo pasirašyti tarptautiniai susitarimai, pradėtos infrastruktūros statybos Rūdninkuose, įsikūrė brigados štabas, atvyko pirmieji kariai. Tai – tvirtas kolektyvinės gynybos įsipareigojimų įgyvendinimo pavyzdys. Prezidentas taip pat akcentavo tolesnio NATO rotacinės oro gynybos modelio įgyvendinimo poreikį.
Pasak Prezidento, glaudus bendradarbiavimas vyksta ir gynybos pramonės srityje – Lietuvos įsigijimų iš Vokietijos vertė jau viršija 2 mlrd. eurų. Lietuva perka „Leopard 2“ tankus, „Boxer“ šarvuočius, „PzH 2000“ haubicas. Šalyje netrukus prasidės ir „Rheinmetall“ amunicijos gamyklos statyba.
Susitikime aptarta padėtis Ukrainoje. Lietuvos vadovas pabrėžė, kad Rusijos karas prieš Ukrainą kelia egzistencinę grėsmę visai Europos saugumo architektūrai, todėl būtina išlaikyti aukštą paramos lygį. Prezidentas padėkojo Vokietijai už didelę karinę ir finansinę paramą Ukrainai. Šalių vadovai taip pat aptarė „Norinčiųjų koalicijos“ veiklą, kurioje aktyviai dalyvauja abi šalys.
Prezidentai aptarė ir tolesnes priemones, kurios leistų sustiprinti spaudimą Rusijai, tarp jų 18-asis ES sankcijų Rusijai paketas, kova su šešėliniu naftos eksportu, naftos kainos ribos peržiūra. Lietuvos vadovas pasveikino Vokietijos sprendimą nuo liepos 1 d. sugriežtinti reikalavimus tanklaiviams Baltijos jūroje.
Susitikime kalbėta ir apie karinį mobilumą – pasak Prezidento, efektyvus pajėgų judėjimas Europoje yra būtinas atgrasymui ir kolektyvinei gynybai. Vien Lietuvos poreikis šioje srityje siekia 3,5 mlrd. eurų, todėl būtina užtikrinti pakankamą strateginės infrastruktūros projektų finansavimą.
Parengta pagal Prezidento kanceliarijos pranešimą