Pirmadienis, 13 spalio, 2025
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Naujienos Lietuvoje

Įsigaliojo nauja duomenų apie turistus teikimo tvarka

www.alkas.lt
2025-01-02 12:25:00
0
Turizmas

Turizmas | lrv.lt nuotr.

       

Nuo šių metų pradžios licencijuotos apgyvendinimo paslaugas teikiančios įmonės ar asmenys į skaitmeninės Nacionalinės turizmo informacinės sistemos (NTIS) posistemę „E. turistas“ turi teikti duomenis apie pas juos apsistojusius svečius. Sausio 1 d. įsigaliojusi nauja tvarka prisidės prie duomenimis grįstos šalies turizmo sektoriaus plėtros ir užtikrins didesnį visuomenės saugumą.

Tokius duomenis apie svečius kaip vardas, pavardė, gimimo data, asmens dokumento numeris ir jį išdavusi šalis, gyvenamosios vietos adresas apgyvendinimo paslaugų teikėjai turi rinkti dar nuo 2011 m. Tiesa, tai galiojo tik vienam šeimos arba grupės nariui.

Nuo šiol šis procesas bus skaitmenizuotas, registruojant visus suaugusius turistus, o pateikti duomenys bus automatiškai nuasmeninami ir naudojami statistikos tikslais, todėl visiškai neprieštaraus asmens duomenų apsaugos reglamento nuostatoms. Tokie pokyčiai leis kur kas tiksliau skaičiuoti ir analizuoti turistų srautus, o visų svečių registravimas prisidės prie didesnio turizmo saugumo.

Prisidės prie turizmo skatinimo

Nacionalinės turizmo skatinimo agentūros VšĮ „Keliauk Lietuvoje“ vadovė Olga Gončarova teigia, kad duomenų apie šalies apgyvendinimo įstaigose apsistojančių svečius skaitmeninimas leis žymiai efektyviau prisidėti prie turizmo skatinimo.

„Dabartinė turizmo statistika yra apibendrinta ir teikiama už ketvirtį, todėl neįmanoma analizuoti keliavimo įpročių, srautų darbo dienomis ir savaitgaliais ar tikslios konkrečių didelių renginių įtakos vietos turizmo sektoriui. Sudėtinga net įvertinti tikslų svečių skaičių, nes tas pats turistas, keliaujantis per Lietuvą ir apsistojantis skirtingose vietose, yra suskaičiuojamas kaip keli turistai.

Todėl statistinių duomenų skaitmeninimas prisidės prie rezultatyvesnės ir tikslesnės turizmo skatinimo veiklos Lietuvoje ir užsienyje, leis duomenis analizuoti realiu laiku ir jais remiantis daryti sprendimus. Visa Europa eina link turizmo duomenų skaitmeninimo: visada duomenys buvo ir yra vertingas turtas, tačiau dirbtinio intelekto eroje jie tampa dar svarbesni.

Sparčiai keičiantis pasauliui, technologijoms ir inovacijoms mums reikia tikslių ir savalaikių statistinių ir kitų su turizmu susijusių duomenų.

Tikiu, kad gebėjimas analizuoti įvairius, tarpusavyje susietus duomenis leidžia geriau įvertinti turizmo reikšmę, vertę, taip pat šalies regionams – matyti tendencijas, galvoti apie infrastruktūros gerinimą ar plėtrą, o verslui – atskleisti augimo galimybes. Pasaulio turizmo organizacija ir Europos Komisija turizmo sektoriaus skaitmeninimą bei atvirų duomenų prieinamumą mato kaip svarbiausius prioritetus iki 2030 metų“, – sako O. Gončarova.

Kuriant sistemą taip pat buvo skirta daug dėmesio patogiam duomenų pateikimui, kad apgyvendinimo paslaugų teikėjams būtų kuo daugiau galimybių duomenis teikti automatizuotai. „Keliauk Lietuvoje“ vadovė pažymi, kad registracijos sistemas turinčios apgyvendinimo įstaigos turės galimybę jas susieti su „E. turistas“ sistema ir duomenis perduoti automatiškai. Taip pat yra galimybė duomenis keliais mygtukų paspaudimais importuoti iš „Microsoft Excel“ dokumento arba bus galimybė išsiųsti nuorodą turistams, kad duomenys jie galėtų pateikti ir patys.

Duomenų saugumas

Statistiniai duomenys bus renkami ir apdorojami laikantis visų duomenų apsaugos reikalavimų ir su ja dirbančios institucijos – „Keliauk Lietuvoje“ bei Valstybės duomenų agentūra – nematys jokių turistų asmeninių duomenų (pvz. vardo ar pavardės).

Tiesa, viena institucijų, kuri taip pat ateityje galės naudotis informacija yra Lietuvos kriminalinės policijos biuras. Jis tai galės daryti tik teisės aktuose nustatyta tvarka, o prieiga prie turizmo duomenų pareigūnams padės sutrumpinti reakcijos laiką ieškant dingusių asmenų ar tiriant nusikalstamas veikas. Tai nėra nauja teisė, kuri suteikiama, nes teisėsaugos institucijos ir dabar turi teisę dirbti su asmenų informacija, tačiau tokia sistema kurkas pagreitina darbą ir suteikia daugiau saugumo visiems, tiek patiems apgyvendinimo paslaugų teikėjams, tiek ir visuomenei.

Ką turi žinoti turistai?

Iki šiol ar registruoti visus apsistojančius asmenis ar tik vieną iš rezervacijoje nurodytų asmenų galėdavo nuspręsti patys apgyvendinimo paslaugų teikėjai, priklausomai nuo savo vidinės politikos. Turizmo įstatymo pokyčiai suvienodina šią tvarką ir numato poreikį registruoti visus suaugusius asmenis, kuriems suteikiamos apgyvendinimo paslaugos.

Į Nacionalinę turizmo informacijos sistemą bus įvedami vardas, pavardė, gimimo data bei dokumento numeris (asmens kodai nebus renkami).  Papildomai reiks nurodyti miestą ir šalį, iš kurio atvyko, kartu atvykusių vaikų skaičių, taip pat bus paklausta, ar atvykote poilsio, darbo, sveikatos ar kitais tikslais, bei ar vykote per kelionių organizatorių. Tokie duomenys pildomi statistikos sumetimais. Taip pat galima nurodyti ir savo adresą, tačiau jis nėra privalomas.

Vienas iš būdų rinkti šiuos duomenis tiesiai į sistemą – galimybė šią informaciją užpildyti patiems turistams, paslaugų teikėjas gali atsiųsti nuorodą. Todėl rezervaciją atlikę keliautojai gali tikėtis tokio prašymo iš apgyvendinimo paslaugų teikėjų. Duomenys pateikiami apsaugotoje valstybės informacinėje sistemoje, kuri pasižymi padidinta kibernetinių įsilaužimų apsauga. Be to duomenys visiškai nuasmeninami, statistikoje nesimatys vardų ir pavardžių, taip pat nebus niekur fiksuojami kartu atvykę suaugę asmenys ar kambarių numeriai, todėl užtikrinama asmens duomenų apsauga bei anonimiškumas.

Turizmo įstatymas numato pareigą vykdyti suaugusių asmenų tikrinimą ir registravimą, todėl turistai kviečiami keliauti atsakingai, turėti asmens dokumentą bei jį pateikti registracijos metu ir taip prisidėti prie turizmo sektoriaus transformacijos, duomenų tikslumo ir saugumo stiprinimo.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Lietuva siekia susigrąžinti turistus
  2. Baltijos šalių turistus keliauti skatina noras ištrūkti iš pažįstamos aplinkos
  3. Seniausia Baltijos šalyse Medininkų pilis gegužę jau kvies turistus
  4. Grąžinama ankstesnė pinigų grąžinimo už neįvykusias keliones tvarka
  5. Lietuva turistus Tokijuje viliojo rožinėmis spalvomis
  6. Latvija turistus iš Lietuvos vilios ramybe ir lėtu gyvenimo tempu
  7. Kam daugiausiai išnaudojame mobiliųjų duomenų?
  8. A. Gedvilas. Atsakymas politikuojančiam „duomenų mokslininkui“
  9. Šiuolaikiniai samiai elnius gano sėdėdami prie kompiuterių, o turistus vilioja burtais ir magija
  10. Įkurta nauja kelionių vadovams ir gidams atstovaujanti sąjunga sieks prastovų mokėjimo
  11. Išleisti nauji leidiniai apie Lietuvą japonų turistams
  12. Lyduvėnuose įrengta nauja poilsiavietė
  13. Apie Lietuvą sužinos dar daugiau užsienio keliautojų
  14. Žinia apie Lietuvą Sankt Peterburgo žiniasklaidoje: tai – Baltijos stebuklas
  15. Vilniaus mokytojų namuose bus pristatyta knyga apie Šiaurės Karšuvą

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Ministrė Pirmininkė Inga Ruginienė dalyvavo Trakų kultūros ir meno centre vykstančioje Lietuvos kultūros centrų asociacijos konferencijoje
Kultūra

Įvyko konferencija „Kultūros galia: regionų kultūros centrų vaidmuo valstybės atsparumui“

2025 10 13
Prasidėjo Lietuvos mėgėjų teatrų šventės „Atspindžiai“ regioniniai turai
Kultūra

Prasidėjo Lietuvos mėgėjų teatrų šventės „Atspindžiai“ regioniniai turai

2025 10 13
Barakuda
Kultūra

Varšuvos kino šventėje dėl apdovanojimų varžosi penki lietuviški filmai

2025 10 13
Vyriausybė turėtų apginti visuomenę nuo pedofilija apkaltinto kardinolo vardo ženklų Vilniaus rajone
Lietuvoje

Vyriausybė turėtų apginti visuomenę nuo pedofilija apkaltinto kardinolo vardo ženklų Vilniaus rajone

2025 10 13
Kultūros ministerija kviečia teikti paraiškas Sausio 13-osios minėjimo projektams
Kultūra

Kultūros ministerija kviečia teikti paraiškas Sausio 13-osios minėjimo projektams

2025 10 11
Arūnas Gelūnas | Alkas.lt nuotr.
Lietuvoje

R. Žemaitaitis viešai pasišlykštėjęs A. Gelūno poelgiu – vėl sujudino koaliciją

2025 10 10
Išmaniosios programėlės gali išnykti – kas taps jų įpėdiniu?
Lietuvoje

Lietuva statys dirbtinio intelekto gamyklą

2025 10 10
Susitarimo pasirašymas
Lietuvoje

KAM ir LSA susitarė dėl naudų savivaldybėms su poligonais

2025 10 10

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Kęstutis K.Urba apie K. K. Urba. Lietuvos Kultūros kanono ir akcentų darbai bei vargai
  • LIETUVIŠKOS KARALYSTĖS JUNGTINĖS PAJĖGOS apie T. Baranauskas. Nebeįžeidinėkime žydų!
  • ... apie Prieš 105 metus pasirašyta Suvalkų sutartis
  • ... apie V. Sinica.Tarptautinio valiutos fondo kliedesiai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Įvyko konferencija „Kultūros galia: regionų kultūros centrų vaidmuo valstybės atsparumui“
  • Prasidėjo Lietuvos mėgėjų teatrų šventės „Atspindžiai“ regioniniai turai
  • R. Pauliukaitienė. Ji svajojo tapti mokytoja (I)
  • Varšuvos kino šventėje dėl apdovanojimų varžosi penki lietuviški filmai

Kiti Straipsniai

QR kodas

Sukčiai naudojasi ir netikrais QR kodais

2025 10 12
Keltas

Rudens nuobodulį išsklaidys kelionės į Švediją

2025 10 12
Automobilis

Ką pravartu žinoti vairuojant automobilį užsienyje?

2025 10 11
B2 EkoParking aikštelė prie Vilnaus oro uosto

Kur palikti automobilį išvykstant iš Vilniaus oro uosto

2025 10 10
Laistymas, vanduo

Švieslentėje – naujausi duomenys apie vandens sunaudojimą

2025 10 09
Lietuviškas „airBaltic“ lėktuvas

„airBaltic“ didina skrydžių skaičių iš Lietuvos oro uostų

2025 10 09
Automobilis, kelionės

Lietuviai vasarą dažniausiai keliavo į Rygą, Varšuvą ir Balstogę

2025 10 04
Lėktuvas

Rugsėjį per Lietuvos oro uostus keliavo daugiau nei 670 tūkst. keleivių

2025 10 03
Traukinys

Penkiose stotyse riedės greitesni keleiviniai traukiniai

2025 10 03
Lėktuvas

Pradėti skrydžiai iš Palangos į Šarm aš Šeichą ir Hurgadą

2025 10 01

Skaitytojų nuomonės:

  • Kęstutis K.Urba apie K. K. Urba. Lietuvos Kultūros kanono ir akcentų darbai bei vargai
  • LIETUVIŠKOS KARALYSTĖS JUNGTINĖS PAJĖGOS apie T. Baranauskas. Nebeįžeidinėkime žydų!
  • ... apie Prieš 105 metus pasirašyta Suvalkų sutartis
  • ... apie V. Sinica.Tarptautinio valiutos fondo kliedesiai
  • +++ apie V. Sinica.Tarptautinio valiutos fondo kliedesiai
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Telefonas | pixabay.com, Niekverlaan nuotr.

Daugeliui mobiliojo ryšio vartotojų – svarbūs pokyčiai

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

Furnitūra | fs22 mods | ket testai | Farming Simulator 25 mods | Inbank vartojimo paskolos | FS25 | fs25 mods | DARBO SKELBIMAI | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai