Vyriausybės kanceliarijoje prasidėjo jau 16-tąjį kartą vykstančio projekto „Moksleiviai – į Vyriausybę“ savaitė. Projekto dalyviai visą savaitę turės galimybę lankytis įvairiose valstybinėse institucijose, iš arti susipažinti su institucijų darbuotojų bei politikų darbu. Savaitės praktiką moksleiviai atliks jiems paskirtoje vienoje iš keturiolikos ministerijų arba Vyriausybės kanceliarijoje, dalis projekto veiklų bus vykdomos bendrai, dalyvaujant visiems projekto dalyviams
Projekte dalyvauja 30 moksleivių iš visos Lietuvos: Vilniaus, Kauno, Panevėžio, Šiaulių, Kelmės, Alytaus, Joniškio, Radviliškio, Eišiškių, Elektrėnų, Marijampolės, Jonavos, Kretingos, Kėdainių ir Vilniaus bei Kauno rajonuose esančių gyvenviečių. Projekto dalyviai buvo atrinkti iš daugiau kaip 90 norinčiųjų. Būsimų dalyvių prašyta pateikti savo viziją, kokią visuomeninę problemą pastebi savo aplinkoje ir kaip ją spręstų, o sėkmingiausiai pateiktų idėjų autoriai pakviesti dalyvauti projekte.
Šį kartą moksleiviai nagrinėjo tokias problemas kaip finansinio ar pilietinio raštingumo stoka, neapskaitomi mokesčiai, civilinės saugos žinių trūkumas, piliečių santykis su dezinformacija, aplinkos tarša ir ribotos susisiekimo galimybės.
Vyriausybės kanclerė Giedrė Balčytytė pasveikino projekto dalyvius atidarymo renginyje ir kvietė išlikti aktyviais piliečiais nepriklausomai nuo to, kokią profesiją jie rinksis ateityje: „Neabejoju, kad „Moksleiviai į Vyriausybę“ savaitė suteiks kiekvienam projekto dalyviui naujų žinių, praplės akiratį ir leis „pasimatuoti“ darbą valstybės institucijose, kuris yra ne tik labai prasmingas, bet, kaip netruksite įsitikinti, ir niekada nenuobodus.
Džiaugiuosi jūsų žingeidumu ir aktyvumu, atvedusiais į šį projektą, ir tikiuosi, kad kur bepakryptų jūsų ateities profesiniai keliai, išsaugosite turimą pilietišką santykį su valstybe, būsite ne tik procesų ir įvykių joje stebėtojai, bet ir dalyviai bei kūrėjai. Ypatingai džiugina ir tai, kad „Moksleiviai į Vyriausybę“ dalyviais kasmet tampa jauni žmonės iš visos Lietuvos, o šių metų projekto tema – sprendimų priėmimas valstybėje – tikiu, leis geriau pamatyti, kaip būtent Vyriausybės darbotvarkėje nugulantys klausimai ir čia priimami sprendimai tiesiogiai paliečia kiekvieną regioną ir kiekvieną mūsų šalies gyventoją. Linkiu būti drąsiems, smalsiems ir išnaudoti šio projekto patirtis geriausiai, kaip tik galite“.
Šiais metais projekto metu moksleiviai bus kviečiami plačiau panagrinėti sudėtingą sprendimų priėmimo procesą, kurį suprasti padės Pijus Krūminas, strateginių žaidimų žinovas ir ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto docentas. Dalyviai galės išbandyti savo jėgas ieškodami sutarimo dėl svarstomų įstatymų projektų per specialiai projektui sukurtą stalo žaidimą. Šis, pasaulyje vis labiau populiarėjantis mokymosi ir sudėtingų scenarijų nagrinėjimo būdas yra taikomas tokiose tarptautinėse organizacijose kaip NATO bei nacionalinio lygmens institucijose.
Projekto dalyviai, pasiskirstę grupėmis, atstovaujančiomis skirtingus visuomenės interesus, turės įtikinti kitus palaikyti arba nepalaikyti svarstomus įstatymus. Ar tikrai visiems bus paprasta susitarti dėl taršos mokesčių, minimalios algos didinimo ar kultūrinių renginių finansavimo? Kaip moksleiviams sekėsi svarstyti įvairius klausimus bus galima sužinoti penktadienį, rugpjūčio 23 d. – nuo 10.30 val. projekto „Facebook“ paskyroje bus tiesiogiai transliuojamas uždarymo renginys su dalyvių pristatymais.
Projekto metu moksleiviai taip pat susitiks su švietimo, mokslo ir sporto viceministru Ignu Gaižiūnu, dalyvaus pokalbyje su Seimo Pirmininke Viktorija Čmilyte-Nielsen, lankysis Valstybės pažinimo centre bei ekskursijoje po Lukiškių kalėjimą. Kiekviena ministerija moksleiviams taip pat organizuoja susitikimus su ministrais ir jų patarėjais, viceministrais, vizitus ir pokalbius ministerijoms atskaitingose institucijose.