Pirkėjai bus ir toliau klaidinami, jei atsakingos institucijos nematys problemos, įspėja socialdemokratai, sulaukę Teisingumo ministerijos atsakymo dėl plačiai paplitusios gamintojų gudrybės, kai mažinamas gaminio kiekis pakuotėje, nemažinant kainos.
Seimo Audito komiteto vicepirmininkė, Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) Seimo frakcijos seniūnė Rasa Budbergytė gegužę kreipėsi į Laisvės partijos deleguotą teisingumo ministrę Eveliną Dobrovolską, ragindama papildyti teisės normas, kad gamintojai ir prekybininkai būtų įpareigoti aiškiai perspėti pirkėjus apie sumažintą gaminio kiekį pakuotėje.
„Iš prekybos tinklų atstovų komentarų matome, kad jie nemato problemos. Dabar įsitikinome, kad ministrė E. Dobrowolska problemą pripažįsta, bet rašte teigia, kad jos neįmanoma išspręsti. Toks atsakingos institucijos aplaidumas šokiruoja.
Neišsprendžiamų problemų nebūna, bet pasitaiko ministrų, kurie nenori spręsti problemų. O problema tokia: jeigu prekės išvaizda, dydis, pakuotė ir kaina nepasikeičia, bet gaminio kiekis (svoris) pakuotėje sumažėja, tai pirkėjas greičiausiai šio pokyčio nepastebi ir pirkdamas prekę mano, kad perka tą pačią „seną gerą“ prekę už tą pačią kainą – o iš tikrųjų perką pabrangusią prekę“, – komentuoja R. Budbergytė.
Pasak Seimo narės, tai tik vienas iš daugybės galimų variantų.
„Sumažėjus gaminiui, pakuotė gali ir padidėti, o su ja – ir kaina. Pirkėjui gali atrodyti, kad perka didesnį kiekį, nors iš tikrųjų perka mažesnį kiekį už didesnę kainą. Kaina gali ir sumažėti – bet ne tiek, kiek sumažėja produktas. Variantų yra visokių, bet tai nekeičia esmės: pirkėjai mulkinami“, – pabrėžia R. Budbergytė.
„Gaminiai, kuriuos matome parduotuvių lentynose, privalo būti „skaidrūs“. Jeigu sumažėjęs gaminys (ar jo kaina) būtų specialiai ženklinamas, pirkėjas iškart matytų, jog pamėgtas gaminys nepastebimai pabrango“, – įsitikinusi R. Budbergytė.
Socialdemokratė pažymi, kad pirkėjų klaidinimo problema sulaukia vis didesnio Europos valstybių vyriausybių dėmesio.
„Vartotojai yra klaidinami, jeigu nežinodami įsigyja mažesnį perkamo gaminio kiekį, taigi sumoka brangiau, nei mano. Teisingumo ministerija, kuriai pavaldi Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba, turėtų ne akimis klapsėti, o stiprinti teisinę bazę, kad tokiam vartotojų klaidinimui būtų užkirstas kelias.
Ministerija privalo imtis teisėkūros iniciatyvos, kad būtų įteisintas, kaip, pavyzdžiui, Prancūzijoje, reikalavimas gamintojams ir prekybos tinklams specialiai ženklinti prekes – ar kitaip pranešti pirkėjams apie gaminius, kurių kiekis pakuotėje buvo sumažintas neatpiginant prekės“, – ragina LSDP Seimo frakcijos seniūnė R. Budbergytė.