Baltijos šalių elektros perdavimo sistemų operatorės „Litgrid“, AST ir „Elering“ išsiuntė pranešimą Rusijos ir Baltarusijos operatorėms apie BRELL sutarties nepratęsimą. Sutartis nustos galioti 2025 m. vasarį. Tuo metu trys Baltijos šalys atsijungs nuo Rusijos ir Baltarusijos tinklų ir prisijungs prie kontinentinės Europos sinchroninės zonos.
Lietuvos, Latvijos ir Estijos elektros perdavimo sistemų operatorės išsiuntė pranešimą, kad nepratęsia sutarties dėl bendro elektros sistemų veikimo (vadinamosios BRELL sutarties). Sutartis apibrėžia Baltijos šalių elektros energijos sistemų vienalaikio veikimo taisykles ir principus Rusijos kontroliuojamoje IPS / UPS elektros energetikos sistemoje.
Pranešimu, kurį trijų operatorių vadovai pasirašė šiandien Rygoje, pranešama, kad sutartis nutrūks 2025 metų vasario 7 dieną. Vasario 8 d. Baltijos šalių operatorės atjungs Lietuvos, Latvijos ir Estijos elektros energetikos sistemas nuo IPS / UPS sistemos ir pradės bendrą izoliuoto darbo bandymą.
Planuojama, kad Baltijos šalių elektros sistemų sinchronizacija su kontinentinės Europos sinchronine zona įvyks 2025 metų vasario 9 dieną.
„Šiandien išsiųstas pranešimas žymi kertinio sinchronizacijos programos etapo pabaigą. Nuo šiol visiškai aišku, kada tiksliai nutrauksime paskutinius energetinius saitus su Rusija. Jau daugiau nei dvejus metus neimportuojame rusiškos elektros, o po pusmečio mes ne tik atsijungsime nuo rusiško ir baltarusiško elektros tinklo, bet ir išmontuosime paskutines likusias elektros linijas. Dar liko nemažai darbų, bet mes jau pasiruošę sinchronizuotis nors ir šiandien, o vasarį būsime pasiruošę dar labiau,“ – sako „Litgrid“ vadovas Rokas Masiulis.
Visų trijų Baltijos šalių elektros energetikos sistemos jau yra paruoštos sinchronizacijai bet kuriuo momentu, jei to prireiktų. Sinchronizacija vyks per 2021 m. išplėstą „LitPol Link“ sinchroninę jungtį tarp Lietuvos ir Lenkijos. Daugelis sinchronizacijai reikalingų infrastruktūros projektų Baltijos šalyse ir Lenkijoje yra sėkmingai pabaigti, taip pat įdiegta sistemos valdymo techninė ir programinė įranga, paruoštos reikalingos procedūros.
Šiuo metu visos trys perdavimo sistemos operatorės baigia projektus, kurie sudarys sąlygas sinchronizaciją įgyvendinti dar saugiau ir efektyviau. Šie projektai apima sinchroninių kompensatorių įrengimą Lietuvoje ir Latvijoje, trečiąją elektros jungtį tarp Estijos ir Latvijos bei tinklo valdymo sistemas, kurios užtikrins sklandžią elektros sistemų dažnio ir balansavimo kontrolę prisijungus prie kontinentinės Europos sinchroninės zonos.
Iki šiol Lietuva, Latvija ir Estija kartu su Rusija ir Baltarusija veikia IPS / UPS sistemoje, kurioje elektros dažnis centralizuotai reguliuojamas Rusijoje.
Sinchronizacija su kontinentinės Europos sinchronine zona užtikrins nepriklausomą, stabilų ir patikimą Baltijos šalių elektros perdavimo sistemų dažnio valdymą ir prisidės prie viso regiono energetinį saugumo.
Ką girdėjau, kad maskovijos imperialistai labai nepatenkinti ”pribaltikos” elgesiu.
Galvoju, kad tokie eksperimentai elektros energetikoje valstybei gali blogai baigtis. Per tris nepriklausomus dešimtmečius buvo daug griovėjų iniciatyvų, pasibaigusių šnipštu. Tai Ignalinos AE sunaikinimas, Vakarų skirstomųjų tinklų, LEO, atominės elektrinės statybos ir kitos, kurios tik griovė valstybę. Kiek žinau, Lietuva dabar turi tik kabelinę jungtį su Švedija ir orinę liniją su Lenkija. Iš Latvijos galim irgi negauti galingumų per orines linijas su ja, nes tos linijos irgi gali sugesti. Šias tiekimo –importo linijas nesunku pažeisti. Tada Lietuvoje elektros energijos badas, nes savos gamybos galingumai labai menki. Tada tektų nusižeminus ir už dideles kainas sutikti su Astravo atominės elektrinės tiekimu, kuri yra visai šalia. Galvoju, kad tokiam scenarijui ir vairuojama. Panašūs įvykiai klostėsi, kai Lietuvoje ruošėsi statyti savo atominę elektrinę. Prisimenam–ilgai trypčiojom, (valdžia), rinkomės statytojus ir variantus,Balsys surengė net referendumą dėl AE statybos. Visa tai buvo daroma tam, kad Rusija galėtų pradėti statyti dvi AE prie Lietuvos. Vieną Karaliaučiaus krašte, kitą Astrave. Visa tai juk įvyko. Griovėjai Lietuvą paliko prie suskilusios geldos. Panašiai gali nutikti ir su atsijungimu nuo BRELo.
Jonai, gal tiesiog, kur deficitas – ten spekuliantai ?
Maskvos imperialistai mums zyzė ir rėkavo 1989 , kad išstoję iš TSRS mes sužlugsime. Kad nebegausime žigulių ir moskvičių… ….Storas komunistas man aiškino, jog bus badas : }
Pradėjus naudoti dujų terminalą—–vėl klyksmai ir cypimas. Gi dabar tokius terminalus įsigijo gal 9 kitos šalys . Keletas laukia eilėje—-kol juos pagamins.
Turint tokią patirtį—–šnekos prieš mūsų energinę nepriklausomybę man kelia juoksmą.
Kodėl, kaip kalbama apie nepriklausomybę, pamirštama pasakyti, jog kalbama apie nepriklausomybę nuo vieno , ir visiškai nieko nesakoma apie visišką priklausomybę nuo kito ? Kuri priklausomybė kainuoja daugiau ? Palyginkit sąskaitas .