Šiandien Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė ir vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė lankėsi Paluknyje esančioje Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Aviacijos valdyboje bei Medininkų pasienio kontrolės punkte, kur buvo pristatyti čia įgyvendinti valstybės sienos apsaugos pokyčiai.
„Per šią Vyriausybės kadenciją valstybės sienai ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos kolegoms teko nemažai iššūkių. Tiek 2021 m. neteisėtos migracijos per Lietuvos-Baltarusijos sieną srautas, tiek Rusijos invazija į Ukrainą rodo, kad visos mūsų turimos valstybės sienos apsaugos priemonės turi būti naudojamos ir nuolat atnaujinamos bei stiprinamos.
Pasienio tarnybos visose valstybėse yra pirmos, kurios pasitinka tuos, kurių paprastai nėra laukiama, todėl šioms tarnyboms turime nuolat skirti ypatingą dėmesį. Lankydamasi valstybės sienos apsaugos objektuose matau teigiamus pokyčius, Vyriausybės priimtus ir jau įgyvendintus valstybės sienos apsaugos stiprinimo sprendimus, o tai šių dienų kontekste yra labai svarbu“, – sako Ministrė Pirmininkė.
„Reaguodami į pasikeitusią geopolitinę padėtį ir galimas grėsmes pasienyje, nuosekliai stipriname Valstybės sienos apsaugos tarnybos aprūpinimą ir pareigūnų parengtį. VSAT biudžetas nuo 2020 m. išaugo maždaug perpus – iki 135 mln. eurų. Beveik visi pasieniečiai aprūpinti NATO standartus atitinkančia ginkluote. Plečiamas ir aviacijos parkas – perkami reikiami sraigtasparniai, sustiprinti bepiločių orlaivių pajėgumai“, – teigia vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.
Paluknyje Ministrė Pirmininkė ir vidaus reikalų ministrė su VSAT atstovais aptarė turimos aviacinės technikos galimybes kovojant su valstybės sienos pažeidėjais. Susitikime buvo kalbėta apie šiuo metu vykdomą sraigtasparnių ir civilinės saugos įrangos įsigijimo projektą: įsigyjama civilinės saugos įranga radiologinės avarijos atveju reikalinga žmonių evakuacijai, radiologinio židinio ir užterštumo monitoringui ir pasekmių likvidavimo pajėgų koordinavimui.
Susitikime taip pat parodyta bepiločių orlaivių bei antidroninė įranga, pristatyta specialiai šiai įrangai vystyti ir valdyti prieš keletą metų VSAT padalinio (Bepiločių orlaivių skyriaus) veikla. Pastaraisiais metais pasieniečiai nuolat susiduria su neteisėtais bepiločių orlaivių veiksmais (pvz., kontrabandos gabenimu), be to, Rusijos kare Ukrainoje bepilotės sistemos atlieka itin svarbų vaidmenį, todėl nuolatinis Lietuvos pasienio bepiločių orlaivių bei antidroninės įrangos tobulinimas yra vienas svarbiausių Lietuvos saugumo užtikrinimo aspektų.
Ministrė Pirmininkė taip pat apžiūrėjo naujai sukurtą Medininkų pasienio kontrolės punkto infrastruktūrą, diskutavo apie Europos Sąjungos (ES) atvykimo-išvykimo sistemos diegimo iššūkius. Iki šiol kiekviena valstybė narė asmenų judėjimą per išorines ES sienas stebėdavo atskirai, o šiuo metu kuriama Europos Komisijos finansuojama sistema padės vieningai fiksuoti ES valstybių sienas kertančių asmenų duomenis, per ilgo jų buvimo Šengeno erdvėje atvejus, keistis duomenimis tarptautiniu mastu, atsisakyti popierinės ir pereiti prie skaitmeninės sienų kirtimo fiksavimo dokumentacijos. Tikimasi, kad visa sistema ES lygiu veikti pradės š. m. spalio 6 d. ir taip padės užtikrinti ES saugumą.
Reaguodama į pastarųjų metų geopolitinę padėtį, Vyriausybė valstybės sienos apsaugai skiria ypatingą dėmesį. Per 2023 m. pasienyje su Baltarusija visiškai įrengtas fizinis barjeras, visame pasienio ruože įdiegtos modernios sienos stebėjimo sistemos, įrengiamas pasienio patrulio takas, einantis šalia fizinio barjero ir kontrolinės pėdsakų juostos. Prie valstybės sienos stiprinimo taip pat prisidėjo keturių pasienio kontrolės punktų uždarymas, atkurta Pakrančių apsaugos pasienio rinktinė, pagerinta pasieniečių ir kariuomenės sąveika pasienyje, sustiprintas pasieniečių aprūpinimas NATO standartus atitinkančia ginkluote ir kitomis reikalingomis priemonėmis. Šiuo metu Lietuvos išorės sienos apsauga atitinka aukščiausią (pavyzdinį) ES standartą.