Juodojo penktadienio – visuotinių išpardavimų ir didelių nuolaidų dienos – nekantriai laukia pirkėjai visame pasaulyje. Kartu su artimiausiu analogu – kibernetiniu pirmadieniu – ji žymi šventinio apsipirkimo meto pradžią.
Nors juodasis penktadienis gerai žinomas dėl nuolaidų šėlsmo, ne visi žino, kaip ši tradicija prasidėjo. Juodasis penktadienis 2023 artėja labai greitaiir kibernetinis pirmadienis iškart už jo. Įdomu pasinerti į tikrąją šių nepaprastų apsipirkimo dienų istoriją.
Filadelfijos ryšys
Terminas „juodasis penktadienis” pirmą kartą pavartotas Filadelfijoje septintojo dešimtmečio pradžioje. Vietos policijos departamentas taip apibūdino chaosą ir intensyvų eismą, apėmusį miestą kitą dieną po Padėkos dienos (švenčiama JAV).
Pirkėjai ne tik užplūdo prekybos rajonus, bet ir ruošėsi kasmetinėms kariuomenės ir karinių jūrų pajėgų futbolo rungtynėms, kurios pačios savaime buvo svarbus įvykis. Tai sukėlė dvigubą aktyvumą, todėl ši diena buvo įtempta teisėsaugos institucijoms ir viešojo transporto tarnyboms.
Finansinis aspektas
Vėlesniais metais prekybininkai perėmė šį terminą, bet suteikė jam pozityvesnį atspalvį. Iš pradžių „juodasis penktadienis” reiškė kažką neigiamo, dažniausiai susijusio su iššūkiais, kuriuos jis kėlė miesto valdymui.
Tačiau prekybininkai paaiškino, kad tai buvo diena, kai jų apskaitos knygos iš „raudonos”, reiškiančios nuostolius, tapo „juodos”, reiškiančios pelningumą. Šiame naujame kontekste „juodasis penktadienis” įmonėms tapo svarbiu įvykiu, žyminčiu pelningo šventinio apsipirkimo meto, kuris tęsis iki naujų metų, pradžią.
Augimo spurtas
Devintojo dešimtmečio pabaigoje ir dešimtajame dešimtmetyje „juodasis penktadienis” pasikeitė ir įtvirtino savo vietą Amerikos mažmeninės prekybos kultūroje. Mažmeninės prekybos įmonės pradėjo anksčiau atidarinėti savo parduotuves, kartais net vidurnaktį ar pačią Padėkos dieną.
Reklamos ir akcijos tapo vis didingesnės, nes kiekviena parduotuvė stengėsi pranokti kitas. Šiuo laikotarpiu ši diena tapo mažmeninės prekybos švente, kai vartotojams buvo siūlomos neprilygstamos nuolaidos ir pasiūlymai tiek fizinėse parduotuvėse, tiek internete.
Kibernetinio pirmadienio atsiradimas
2000-ųjų pradžioje pradėjus populiarėti e. prekybai, prekybininkai suprato neišnaudotą internetinės prekybos potencialą. Dėl to 2005 m. atsirado „kibernetinis pirmadienis”, kurio koncepciją sukūrė Nacionalinės prekybos federacijos atstovė Elen Deivis (Ellen Davis).
Kibernetinis pirmadienis buvo „juodojo penktadienio” internetinis atitikmuo, kuriuo buvo siekiama paskatinti žmones apsipirkti internetu. Ši diena greitai įsitvirtino, nes plačiajuostis internetas tapo labiau prieinamas, todėl net ir mažesnės mažmeninės prekybos įmonės galėjo dalyvauti ir pritraukti pasaulinę auditoriją.
Varle.lt turi atskirą puslapį vien kibernetinio pirmadienio proga, apžiūrėkite jų teikiamus pasiūlymus – https://www.varle.lt/cyber-monday/.
Pasaulinis reiškinys
Nors iš pradžių tai buvo amerikietiška tradicija, Juodasis penktadienis ir Kibernetinis pirmadienis išplito visame pasaulyje. Šiandien šias apsipirkimo šventes yra priėmusios tokios šalys kaip Jungtinė Karalystė, Australija, Kanada ir daugelis kitų.
Kai kurios šalys netgi integravo jas į esamas vietos šventes ar mažmeninės prekybos renginius, taip maksimaliai padidindamos jų komercinį poveikį.
Šis visuotinis pritaikymas atspindi visuotinį didelių nuolaidų ir masinio apsipirkimo patrauklumą, todėl „juodasis penktadienis” ir „kibernetinis pirmadienis” tapo ne tik Amerikos reiškiniu, bet ir pasauliniais mažmeninės prekybos renginiais.
Išvada
Juodojo penktadienio istorija yra turtinga ir įvairi, ji leidžia įžvalgiai pažvelgti į vartotojų kultūrą ir mažmeninės prekybos kryptis. Nors ši diena prasidėjo kukliai, ji tapo tarptautiniu renginiu, turinčiu neprilygstamą reikšmę mažmeninės prekybos sektoriuje.
Kibernetinis pirmadienis taip pat yra tokia pat diena, suteikianti antrąją galimybių bangą tiek pirkėjams, tiek prekybininkams.
Artėjant 2023 m. juodajam penktadieniui, tokios platformos kaip Varle.lt ruošiasi suteikti vartotojams daugybę nuolaidų ir specialių pasiūlymų. Suprasdami šių apsipirkimo dienų istoriją ir reikšmę, galėsite dar labiau įvertinti šių metų mažmeninės prekybos šventes.