Įmonėms vis dažniau kalbant apie bandymus darbuotojus susigrąžinti į biurus, pastebima, kad palaipsniui mažėja ir darbo pasiūlymų su nuotolinio darbo galimybėmis. Darbo skelbimų portalo cvonline.lt duomenimis, 2022 metais nuotolinio darbo galimybė buvo nurodoma vidutiniškai 20 % darbo pasiūlymų, 2023 metų vidurkis – 16 %.
Atlyginimo tyrimo manoalga.lt duomenimis, 2022 metais nuotolinio darbo galimybė buvo prieinama 38 % darbuotojų, 2023 metais – 35 %.
Labai panašia proporcija mažėja ir darbo lanksčiu grafiku prieinamumas. Per metus, pagal manoalga.lt duomenis, 2 % sumažėjo darbo lanksčiu grafiku paplitimas – nuo 32 % 2022 metais iki 30 % -2023 m.
Tačiau ieškančiųjų darbo ir dirbančiųjų lūkesčiai dirbti nuotoliu arba lanksčiu darbo grafiku nemažėja. Įmonės, suteikiančios galimybę dirbti lanksčiu grafiku ir arba nuotoliu, sulaukia didesnio kandidatų susidomėjimo.
Darbuotojams lankstus darbo grafikas patrauklesnis už darbą nuotoliu
CV-Online vykdytos apklausos duomenimis, turėti galimybę dirbti lanksčiu grafiku darbuotojams yra svarbiau už galimybę dirbti nuotoliniu būdu arba hibridiniu darbo modeliu. Jei darbuotojai galėtų rinktis motyvacinius priedus, jie teiktų prioritetą šioms 5 naudoms:
-
Mokymai / apmokymai / kvalifikacijos kėlimas
-
Draugiškas kolektyvas / geras mikroklimatas
-
Priedai, pvz. priklausantys nuo rezultatų
-
Lanksčios darbo valandos
-
Hibridinis darbo modelis / darbo nuotoliu galimybė
Kam aktuali darbo lanksčiu grafiku galimybė?
Manoalga.lt duomenimis, lanksčiu darbo grafiku dažniausiai dirba vertimo paslaugų, IT, teisės, žmogiškųjų išteklių, rinkodaros, reklamos, finansų, vadybos, valdymo, prekybos, žiniasklaidos bei klientų aptarnavimo sričių darbuotojai.
Darbo lanksčiu grafiku galimybės itin aktualios tėvams, šeimoms su mažais, mokyklinio amžiaus vaikais. Darbo lanksčiu grafiku taip pat dažniau ieško studentai, jie nori turėti galimybę studijas derinti su darbu.
Laisvai samdomi darbuotojai, kūrybinių industrijų bei technologijų srities darbuotojai dėl skirtingų priežasčių taip pat nori savarankiškai kontroliuoti savo darbo laiką.
Įmonės, nesuteikiančios lankstaus darbo grafiko, gerokai sumažina tikimybę pritraukti šias kandidatų grupes.
Darbo lanksčiu grafiku privalumai
Lanksčios darbo valandos suteikia darbuotojams galimybę suderinti darbą su asmeniniu gyvenimu, šeimos poreikiais ir kitais įsipareigojimais.
O tai mažina streso lygį. Kai darbuotojai nėra priversti dirbti pagal griežtą tvarkaraštį, jie gali ramiai suderinti asmeninį ir profesinį gyvenimą, nesijausti blogai, esant poreikiui, pasirūpinti šeimos nariais, spręsti nenumatytus atvejus ir pan.
Kai darbuotojai gali patys kontroliuoti savo darbo procesus, jie yra labiau patenkinti savo darbu ir darbdaviu.
Didesnis pasitenkinimas darbu mažina darbo keitimo riziką, prisideda prie motyvacijos augimo, bei darbo efektyvumo.
Apskritai, žmonės skirtingi, skirtingi ir jų produktyvumo laikotarpiai, vieni efektyviau dirba ryte, kiti vakare, todėl lanksčios darbo valandos leidžia žmonėms dirbti tada, kai jie yra labiausiai produktyvūs. Svarbūs ir ekonominiai lankstaus darbo privalumai – kai nėra privaloma į darbą ar iš jo važiuoti tuo metu, kai yra didžiausios spūstis, sutaupoma ir laiko, ir pinigų.
Darbdavio suteikiamas lankstumas leidžia pritraukti ir išlaikyti įvairaus amžiaus, lyties ir poreikių darbuotojus.
Darbo lanksčiu grafiku grėsmės
Nors lanksčios darbo valandos gali suteikti daug privalumų tiek darbuotojams, tiek įmonėms, tačiau jos gali turėti ir tam tikrų grėsmių, pvz. gali būti sudėtinga valdyti darbuotojų darbo laiką ir tvarkaraštį.
Gali kilti ir administracinių iššūkių, susijusių su darbo užmokesčio apskaita, darbo laiko stebėjimu, atostogų tvarkaraščiais ir pan. Jei nėra numatyto darbo grafiko, o darbuotojai dirba skirtingais laikais ar nuotoliu, darbuotojai gali rečiau susitikti, o tai gali kenkti bendradarbiavimui ir komandiniam darbui.
Nereikia užmiršti ir to, kad jei nėra numatyto aiškaus darbų atlikimo grafiko bei tvarkos, gali sumažėti darbuotojo efektyvumas.
Darbuotojams gali būti sunkiau susikoncentruoti ir dirbti produktyviai. Darbdaviui gali kilti klausimų dėl tinkamo atlygio už atliktus darbus, bei kamuoti nuolatinis nepasitikėjimas darbuotojais.
Lanksčias darbo valandas siūlanti įmonė turi gerai įverti savo galimybes prisiderinti prie darbuotojų poreikių.
Derėtų atsižvelgti į verslo ir pareigų specifiką, nustatyti visiems aiškias darbo lanksčiu grafiku tvarkas, parinkti optimalias technologijas, kurios palengvintų administracines užduotis bei užtikrintų efektyvų bendravimą bei gerus verslo rezultatus.