Vejų savininkai kartais vejos robotų minusu įvardija tai, kad jų darbo ribai sklype pažymėti būtina nutiesti fizinius riboženklius – kabelius, kurie įpareigoja apdairiau vykdyti žemės darbus kieme, reikalauja papildomų pastangų nusprendus perplanuoti sklypą. Netrukus ši problema taps mažiau aktuali, nes vejos technikos gamintoja „Husqvarna“ rinkai pristato naujos kartos robotus vejapjoves, kurie gali veikti be kabelių – pjovimo zonas mobiliuoju telefonu gali nustatyti ir koreguoti pats naudotojas.
„Įrenginėjant vejos robotus, sklypų savininkai turi gana tiksliai numatyti roboto darbo teritorijos ribas, kad žinotume, kur nutiesti kabelius. Dažnai vejos roboto prižiūrimas zonas vėliau norima keisti, nes keičiasi sklypo apželdinimas ar apstatymas, ir tai yra papildomas rūpestis. Kitąmet Lietuvos rinkoje pasirodys naujos kartos vejos robotai NERA (trumpinys iš angl. „new era“ – nauja karta), kuriuos bus galima įrengti ir su tradiciniais kabeliais, ir be jų, kuomet robotus „valdys“ juose esanti palydovinė navigacijos sistema“, – sako „Husqvarna“ robotų vejapjovių ekspertas Simas Bairašauskas.
Veikia naudodamiesi palydoviniais duomenimis
Naujos kartos vejos robotai standartiškai taip pat bus paruošti darbui ir su kontūro kabeliu. Tačiau jei sklype yra stiprus palydovinis ryšys ir nėra šį ryšį galinčių trikdyti objektų, tuomet bus galima montuoti specialų papildomą vejos roboto priedą – ryšio stotelę, leidžiančią robotui dirbti su palydovine EPOS technologija, t. y. be darbo zoną žyminčio kabelio.
„Naujieji vejos robotai turi palydovinę navigacijos sistemą, kuri leidžia suprogramuoti bet kokio ilgio ir formų darbo zonas, o robotas jas atpažįsta ir veikia naudodamasis GPS. Šią technologiją švedų bendrovė „Husqvarna“ prieš porą metų pradėjo naudoti profesionalių robotų vejapjovių segmente, o šiemet perkelia ir į namams skirtus robotus“, – aiškina robotų vejapjovių ekspertas.
Pasak S. Bairašausko, šiems belaidžiams vejos robotams galima nustatyti labai tikslias pjovimo ribas – 2-3 cm tikslumu. Prireikus šias ribas koreguoja pats naudotojas, nereikia specialistų įsikišimo. Dėl tos pačios priežasties tokį vejos robotą paprasta „instaliuoti“ ir kitame sklype, pavyzdžiui, kraustantis kitur gyventi, jei tik tai leidžia sklypo savybės.
Naujos kartos vejos robotai galės dirbti ir nelygiuose sklypuose, ant iki 50 proc. nuolydžio šlaitų. Juose taip pat įdiegta objektų vengimo funkcija, pagrįsta radaro technologija, kuri padeda robotui aptikti ir išvengti ant vejos paliktų objektų, pavyzdžiui, žaislų ar sodo įrankių, juos apvažiuojant. Belaidžiai robotai NERA tinka ir mažesniems, ir didesniems sklypams – gali prižiūrėti vejos plotus iki 50 arų.
Ne tik pjaus, bet ir patars, kaip prižiūrėti
Pasak S. Bairašausko, tobulėjant technologijoms stengiamasi, kad namų ir jų aplinkos priežiūrai skirti įrenginiai veiktų kuo autonomiškiau, reikalautų kuo mažiau žmogaus įsikišimo ir net už jį priimtų tam tikrus sprendimus. Tad ir tai, kad vejos robotams nebereikia fizinių riboženklių, yra tik žingsnis į dar tobulesnius netolimoje ateityje laukiančius sprendimus.
„Pasaulyje vejos robotai matomi kaip dirbtinio intelekto valdomi įrenginiai, kurie ne tik pjauna veją, bet ir prižiūri sodą. Ateityje vejos robotai galės rinkti duomenis internetu, GPS, naudodamiesi juose instaliuota vaizdo kamera, vėliau tuos duomenis analizuos ir naudos taip, kad tai būtų naudinga prižiūrimai vejai. Pavyzdžiui, vejos robotas galės identifikuoti kenkėjų apniktus augalus sode ir apie tai informuoti savininką. Arba, atsižvelgęs į metų laiką ir orų prognozę, pats nuspręs, kokio aukščio turi būti veja, kada pjauti skirtingus plotus, taip pat išanalizavęs duomenis apie sklypo dirvožemį patars, kokių maistinių medžiagų trūksta vejai“, – komentuoja „Husqvarna“ ekspertas.
Ateityje vejos robotai turėtų ne tik tapti patarėjais sodo priežiūros klausimais, bet ir dirbti prisitaikydami prie šeimininkų individualių poreikių. Naudodamiesi pažangesnėmis technologinėmis galimybėmis, pavyzdžiui, patobulinta vaizdo fiksavimo sistema ir dirbtiniu intelektu, robotai išmoks atpažinti pasikartojančius žmonių veiksmus, nustatyti jų elgesį ir pagal tai pritaikyti savo elgesį.
Pavyzdžiui, gyventojams leidžiant laiką ant vejos, tuo metu ją pjaunantis robotas galės pervažiuoti dirbti į kitą sklypo pusę, kur niekam netrukdys, arba nuvažiuoti į įkrovimo stotelę.